profil

Prędkość

Ostatnia aktualizacja: 2022-02-09
poleca 89% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Światło widzialne odbierane jest za pomocą zmysłu wzroku. Obejmuje ono niewielki zakres widma fal elektromagnetycznych: od 380nm do 780nm.

Źródłami światła są ciała, które wysyłają, czyli emitują światło. Zakres widma fal elektromagnetycznych: od 380 nm do 780 nm.

Prędkość światła oraz wszystkich innych fal elektromagnetycznych w próżni jest wielkością stałą i wynosi ok. 300 000 km/s. Jest to największa prędkość w przyrodzie.

Powstawanie cienia i półcienia związane jest z zasadą prostoliniowości rozchodzenia się światła. Zaćmienia Słońca i Księżyca można wyjaśnić na podstawie zjawiska powstawania cienia i półcienia.

Prawo odbicia: Kąt odbicia jest równy kątowi padania: a = b. Promień padający, promień odbity i prosta prostopadła do powierzchni odbijającej w punkcie padania leżą w jednej płaszczyźnie.

Prawo załamania światła: Kat załamania zależy od kąta padania promienia na granicę ośrodków oraz od prędkości rozchodzenia się światła w każdym z ośrodków. Jeżeli światło przechodzi z ośrodka, w którym porusza się z większą prędkością, do ośrodka, w którym porusza się z mniejszą prędkością (>2), to a> B
W odwrotnej sytuacji β > α, Promień padający, promień załamany oraz normalna do powierzchni granicznej leżą w jednej płaszczyźnie. Kąt załamania jest to kąt między normalną a promieniem załamanym

Promień świetlny, przechodząc przez pryzmat, ulega dwukrotnemu załamaniu. Ponieważ kat załamania jest różny dla różnych długości fal, będących składowymi światła białego, w pryzmacie zachodzi zjawisko rozszczepienia światła na poszczególne barwy.

Zwierciadło jest to gładka powierzchnia, która odbija padające na nią światło m.in., zwierciadła płaskie oraz sferyczne: wklęsłe i wypukle.

Soczewka służy do skupiania lub rozpraszania światła. Wyróżnia się soczewki skupiające lub rozpraszające.

Soczewka oka załamuje promienie wchodzące do oka. Obraz tworzy się na siatkówce. Oko ma zdolność akomodacji, czyli zmiany ogniskowej soczewki. Najczęstsze wady wzroku to krótkowzroczność i dalekowzroczność.

Krótkowidz dobrze widzi przedmioty znajdujące się blisko, natomiast ostry obraz odległych przedmiotów w jego oku powstaje przez siatkówkę. Do korygowania wzroku krótkowidza stosuje się soczewki rozpraszające.

Dalekowidz - dobrze widzi przedmioty odległe, natomiast ostry obraz przedmiotów znajdujących się blisko jego oka powstaję za siatkówką. Do korygowania wzroku stosuje się soczewki skupiające.

Cień powstaje, gdy na drodze promieni słonecznych pojawia się przeszkoda. Półcień zostaje, gdy ciało nieprzezroczyste oświetlimy dwoma źródłami światła.

Do zaćmienia słońca dochodzi, gdy księżyc znajduje się między słońcem a ziemią.

Do zaćmienia księżyca dochodzi, gdy ziemia znajduje się między Słońcem, a księżycem.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty