profil

Wpływ działalności człowieka na równowagę biologiczną

Ostatnia aktualizacja: 2022-01-28
poleca 85% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Człowiek wykorzystuje zasoby naturalne ziemi, aby wytworzyć sobie potrzebne produkty. Niekiedy korzystając lub starając się je wydobyć z powierzchni czy głębi ziemi niszczy w ten sposób nieumyślnie środowisko życia zwierząt, w którym dotychczas prowadziły spokojny tryb życia. W chwili obecnej zachowanie życia w środowisku naturalnym i zasobów przyrody stanowi problem światowy. Walka o ochronę środowiska jest niezwykle trudna, przede wszystkim dlatego, że przeciwnikiem są często potężne bogate korporacje.

Np. ludzie, którzy pozyskują drewno dla dużych firm wycinają najrzadsze i jedne z lepszych gatunków drzew i w ogromnych ilościach byle tylko sprzedać za duże pieniądze liczące się od każdego pnia, lub aby wydobyć „szlachetną” ropę naftową robi się odwierty na lądzie lub dnie morza prowadząc do kolosalnych strat i zniszczeń w przyrodzie. Niektóre zwierzęta i rośliny poprzez bezmyślność człowieka wyginęły. Takim przykładem jest tur, tarpan, dront dodo lub niebieska antylopa czy zebra równikowa. A przez kolejne wymarłe gatunki poszerza się tzw. Czerwona Księga, która jest rejestrem zagrożonego życia. Zawiera listę ginących gatunków zwierząt i roślin wraz z ich dokładnym opisem i mapami rozmieszczenia. Określa stopień zagrożenia poszczególnych gatunków, rzadkość ich występowania oraz stosowane i proponowane sposoby ochrony.

Do najstraszniejszych skutków jakie odnotowano było:
- w 1986 w wyniku awarii w Czarnobylu na Ukrainie do atmosfery dostała się chmura gazów radioaktywnych. Zatruła glebę, rośliny i ludzi.
- w 1989 wyciek tankowca „Exxon Valdez” w wybrzeży Alaski spowodował, że zginęło tysiąc zwierząt i 350 000 morskich ptaków
- W 1991 podczas wojny w zatoce Perskiej w Kuwejcie podpalono setki szybów naftowych, które oparami skaziły powietrze i wody na tym regionie.

Czy wiesz, że
- Co 22 sekundy znika jeden hektar brazylijskich lasów równikowych.
- Na skutek wycinania lasów i polowania na zwierzęta każdego dnia ginie z powierzchni Ziemi co najmniej 50 gatunków,
- Morze Północne jest teraz tak okropnie brudne, że za dziesięć lat ryby takie jak makrele, dorsze, łupacze mogę wyginąć. Delektujmy się więc rybą z frytkami....jak długo będzie można.

Aby zapobiegać podobnym katastrofom ekologicznym powstały różnego rodzaju organizacje mające na celu ochrony przyrody i naturalnego środowiska przed próbami zniszczenia przez ludzi np. „Greenpeace”, który działa na rzecz ratowania dzikich zwierząt. Często ratując młode foki spryskują je nieszkodliwym czerwonym barwnikiem, który ma ocalić je przed myśliwymi zabijających foki dla futer.

Istnieją również inne światowe organizacje przyrodnicze jak FOE, Między Narodowa Rada Ochrony Ptaków, WWF, WSPA czy IWRP. Same organizacje nie są w stanie ochronić wszystkich zagrożonych gatunków. Wszyscy ludzie są odpowiedzialni za to, jaka będzie nasz planeta za kilka lub kilkadziesiąt lat. I tutaj do każdego powinien dotrzeć cytat, że „Zwierzęta to nasi młodsi bracia.”

Aby chronić piękno przyrody przed działalnością człowieka powstają przepisy zabraniające polowań na dane gatunki. Jednym ze skuteczniejszych sposobów zapewnienia bezpieczeństwa przyrodzie jest tworzenie parków i rezerwatów przyrody, gdzie obowiązuję ścisły zakaz polowań, dokarmiania i śmiecenia obszarów objętych ochroną prawną. Pojedyncze okazy najczęściej roślin, są określane mianem Pomników Przyrody, które również podlegają ochronie. Oto wykaz niektórych parków na świecie (podana powierzchnia i gatunki, które są ściśle tam chronione):

1. Park Narodowy Salonga, Zair
Obszar leśny, 36 417 km/2 – Największy rezerwat w Afryce
-Szympans karłowaty, słoń afrykański
2. Grenlandzki Park Narodowy
Obszar tundry, 700 000 km/2 – największy park narodowy na świecie
- Niedźwiedź polarny, foka, mors
3. Park Narodowy Everglades Floryda
Obszar bagienny, 5661 km/2
- Aligator, manat
4. Park Yellowstone, Ameryka Pn. – największy i pierwszy park w USA
Obszar górki, 8945 km/2
- Owca kanadyjska, łoś
5. Wielka Rafa Koralowa, Cairns, Australia
Obszar morski 36 000 km/2
- Koralowca, krążkopławy i inne organizmy morskie
6. Park Narodowy Tai, Wybrzeże Kości Słoniowej
Obszar wilgotnych lasów, 3300 km/2
- Wiele rzadkich gatunków drzew

Niestety nie tylko przez bezmyślne postępowanie człowieka zagrożone są zwierzęta i rośliny na lądzie.

Skażone jest powietrze przez spaliny i nadmiar szkodliwych gazów, czego efektem jest „efekt cieplarniany”. Polega on na podwyższeniu temperatury atmosfery. Ocieplenie klimatu na Ziemi wynika ze wzrostu stężenia w powietrzu gazów takich jak tlenek węgla (IV). Powstaje w ten sposób powłoka, która przepuszcza docierające do powierzchni Ziemi promieniowanie słoneczne, ale zatrzymuje wysyłane przez Ziemię promieniowanie cieplne, czyli działa jak szyby szklarni. – jest to efekt szkodzący nie tylko faunie i florze ale i samym ludziom!

Przez wieki ludzie traktowali oceany jak gigantyczne śmietnik. Oceany są ogromne więc wydawało się, że można składować śmieci w morzach. Ryby zatruwa się chemikaliami oraz skażonymi odpadami. Te choroby przechodzą od skażonych zwierząt lub roślin dalej, aż do człowieka. I tu jest kolejny dowód na to, że szkodząc danemu środowisku, szkodzimy tym samym sobie.

Podsumowując tą pracę należy zwrócić uwagę na to jak postępujemy wobec otaczającego nas świata. Zapominamy, że nie jesteśmy sami, że szkodząc przyrodzie szkodzimy również w pewnym stopniu samym sobie. Ziemia zawiera w sobie przeróżne złoża naturalne, z których możemy korzystać, w wykorzystywać do określonych celów. Trzeba jednak korzystać z rozsądkiem, ponieważ łatwo jest coś zniszczyć, trudniej potem to odbudować. Próbując wydobyć poszczególne surowce nie zwracamy uwagi na konsekwencje jakie powodujemy np. wiercąc dna wód w poszukiwaniu ropy naftowej. Niektóre szkody powodujemy nieumyślnie np. przez wycinanie i pustoszenie łąk lub małych lasków na nowe pola uprawne czy pastwiska, powodując tym samym zagrożenie pustynnienia się obszarów lub umyślne wywodzące się ze zwykłego samolubstwa. Nie myśląc co i dlaczego wyrzucamy. My, ludzie też jesteśmy częścią tego świata i jesteśmy za niego odpowiedzialni. Aby chronić to co naturalne i piękne starajmy się ograniczyć wytarzanie śmieci lub zakładając liczne przedsiębiorstwa, które będą odpowiedzialne za stan środowiska np. oczyszczalnie ścieków. Ratujmy nasz świat, przecież my też jesteśmy jego częścią!

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 5 minut