profil

Co z bohatera bajronicznego jest we mnie? Odpowiedz poszukując w sobie cech bohatera literackiego.

poleca 88% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Bohater bajroniczny to postać utworzona przez George’a Byrona w powieści poetyckiej „Giaur”. Główny bohater uosabia romantyczne konflikty moralne i namiętności, mści się na mordercy kobiety, którą kochał i później dręczą go wyrzuty sumienia, chroni się on przed znienawidzonym światem do klasztoru. To człowiek o nieprzeciętnej indywidualności, skłócony ze światem i ze społeczeństwem, w którym przyszło mu żyć, przeżywający nieszczęśliwą miłość, prowadzącą do tragicznych skutków. Bohater bajroniczny to jeden z typów bohatera romantycznego. Posiada on niezwykle specyficzne cechy charakteru – jest dumny, sentymentalny, skłonny do namiętnej miłości.
Myślę, że trochę przypominam bohatera bajronicznego. Jednak tylko w niewielkim stopniu, gdyż on posiada cechy przerysowane i wyolbrzymione.
Giaur poddany zostal wymogom epoki przezywając tragiczną i nieszczęśliwą miłość. Kochał on Leilę – niewolnicę tureckiego władcy haremu – Hassana. Jego losy owiane są grozą i tajemniczością. Lepiej znane sajego dalsze koleje losu Giaurem wyznawcy islamu nazywają innowiercę.
Młodzi kochankowie planowali wspólną ucieczkę, ale Hassan poznał ich plany. Leila pozostała ukarana zgodnie z obyczajem (utopiona w worku) – poniosła śmierć za niewierność z rąk Hassana. Poprzysiągł zemstę. Zabił Hassana, a póżniej zamknął się w klasztorze. Stwierdza on, że nie żałuje niczego w swoim życiu.

Byron ukazuje trochę zmieniony model bohatera – człowieka tajemniczego, dumnego, zbuntowanego przeciw światu i żądnego zemsty. Cechuje go tak wielka miłość – nieszczęśliwa i niosąca cierpienie, świadome wyalienowanie.
Ja również jestem zdolna do poswiecen dla milosci, jednak nigdy nie zabilabym czlowieka, nawet gdyby ktos skrzywdzil osobe która kocham. Giaur kierowal się uczuciami i niewiele myslac popelnil zbrodnie. Ja nie robie niczego pochopnie i zastanawiam się zanim podejme jakas decyzje. A szczególnie jeśli dotyczy ona zycia drugiego czlowieka. To czego dokonal Giaur tylko swiadczy o tym ze był msciwy. To raczej fanartyzm niż milosc. Bo smierc nie przywrocialaby mu zycia Leili, tylko sprawila wiecej problemow. A Giaur nawet nie zalowal swojego czynu. I
to tez nas rozni, bo ja nawet w codziennych sprawach zaluje ze posta[pilam tak a nie inaczej. Bo przeciez moglam cos jeszcze zrobic, postapic inaczej i być może lepiej. Bohater bowiem wyglada na czlowieka zdecydowanego ja natomiast mam z tym problem. Nie jestem również tak odwazna. Gdyz jego odwaga graniczyla z szalenstwem Ja przyznaje się do wlasnych bledow i chce je naprawiac.
Jednak mam tez cechy bohatera bajronicznego. Być może nie jestem tak zbuntowana jak Giaur, ale jednak cechuje mnie brak akceptacji wobec swiata i panujacych praw. Często sa one bezwzgledne, liczy się tylko to kto ma wieksza sile przebicia. Nie ma tolerancji dla odmiennych kultur, pogladow. Wszyscy daza do czegos często po trupach do celu. Podobnie jak bohater bajroniczny jestem bardzo wrazliwa i uczuciowa. Często mysle ze nalezaloby naprawic swiat.

Jestem indywidualistka. Nie poddaje się wplywom innych osob. O wszystkim decyduje sama i wyznaczam sobie normy postępowania, niekiedy nie licząc się z otoczeniem i normami ogólnie obowiązującymi.
Bohater bajroniczny walczy o wolnosc, o wlasne szczescie, pragnie romantycznej milosci. To tez nas rozni gdyz ja pozostawiam sprawy wlasnemu biegowi, nie myslac o przyszlosci.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty