profil

Ostroznie z prądem elektrycznym

poleca 85% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Hasło to widzimy praktycznie wszędzie: na słupach wysokiego napięcia, na rozdzielniach prądu elektrycznego, na trakcjach elektrycznych, itd. Nie jeden z nas zastanawiał się, czym spowodowane jest ostrzeganie nas przed zbliżaniem się do tych miejsc. „Czyżby prąd był aż tak niebezpieczny?” – zadawaliśmy sobie to pytanie. No właśnie, czy aby? Odpowiedź na to pytanie brzmi „tak”. Niektórzy przekonali się o tym na własnej skórze, inni w sposób mniej bolesny, jednak wszystko to przyczyniło się do uświadomienia ludzkości o zagrożeniach płynących z bezpośredniego kontaktu z prądem.

Mimo swojej świadomości, wielu ludzi lekceważy tę śmiercionośną siłę. Na ich nieszczęście otacza nas ona ze wszystkich stron i wystarczy drobna nieuwaga, aby stała się tragedia. Niestety dla wielu osób jest to ostatni błąd w życiu. Aż serce mi się kraja, kiedy czytam w gazecie wzmianki o takich tragicznych wypadkach. Jakiś czas temu sięgnęłam do jednej z bardziej popularnych gazet i oto, co tam znalazłam.


DESZCZOWA MOGIŁA

14 października 2001 r. w jednym z wrocławskich parków znaleziono ciała trójki młodych ludzi. Zginęli śmiercią tragiczną rażeni piorunem. Najprawdopodobniej zastali zaskoczeni przez burzę i chroniąc się pod drzewem popełnili chyba najgorszy z możliwych błędów. Mokre drewno jest doskonałym przewodnikiem prądu elektrycznego. Trójka studentów wrocławskiej uczelni nie miała najmniejszych szans na przeżycie.


CZYSTA ELEKTRYCZNOŚĆ

Składamy kondolencje rodzinie Alicji Nowak, tragicznie zmarłej 30 września 2001 roku. Z relacji jej męża wynika, że świętej pamięci pani Alicja, śpiesząc się na imieniny koleżanki, brała kąpiel, jednocześnie układając włosy. Gdy nagle zadzwonił telefon, pani Nowak upuściła lokówko-suszarkę do wody. Niestety mimo prób reanimacji, nie udało się przywrócić jej do życia.

POŻAR NA CICHEJ

Dzisiejszego dnia na ulicy Cichej omal nie doszło do tragedii. Piętnastoletnia Aneta S. została w domu sama. Zajmowała się sprzątaniem. Podczas odkurzania niefortunnie zaczepiła nogą o kabel i wyrwała wtyczkę z gniazdka. W wyniku zwarcia, firanki, a potem inne przedmioty zajęły się ogniem. Gdyby nie szybka reakcja dziewczyny, mogła stać się z tego prawdziwa tragedia.

Te i wiele innych wzmianek o wypadkach spowodowanych naszą nieuwagą znalazłam w tylko jednym egzemplarzu gazety informacyjnej. W całej Polsce jest ich dużo więcej. Są to nie tylko wypadki spowodowane przypadkiem, ale i wywołane przez naszą głupotę. Ile razy się słyszy o wypadkach takich jak ten:

Dwóch chłopców przedostało się przez ogrodzenie do rozdzielni prądu elektrycznego. Dziecięca ciekawość doprowadziła do tragedii. Jeden z chłopców zaczął majsterkować przy jednym z przełączników prądu elektrycznego. Zginą na miejscu rażony prądem. Drugi z chłopców trafił do szpitala z poparzonym w 70% ciałem.

Tego typu tragedie wstrząsają wszystkimi. Dziwię się jednak, że tak niebezpieczne miejsca jak rozdzielnia prądu elektrycznego są tak słabo zabezpieczone. Nasze społeczeństwo powinno zwracać dużo większą uwagę na bezpieczeństwo i tam, gdzie to jest możliwe stosować różne środki zapobiegawcze.

Do niebezpieczeństw związanych z prądem elektrycznym należą nie tylko te stworzone przez samego człowieka, ale również siły natury. Najbardziej widocznym ich przykładem jest piorun. Piorun, to po prostu wyładowanie elektryczne w atmosferze ziemskiej zachodzące wewnątrz chmury burzowej, między chmurami lub między chmurą a powierzchnią Ziemi. Sformułowanie to brzmi całkiem „bezpiecznie”, jednak piorun to wielka energia elektryczna. Przy kontakcie z nim człowiek nie ma najmniejszych szans na przeżycie. Aby nas uchronić przed tym zjawiskiem zamontowuje się w naszych domach tzw. piorunochrony, ostrzega przed wychodzeniem z domu w czasie burzy, itd. Jednak i tak wciąż jest wiele wypadków z udziałem piorunów. Ludzie, którzy znajdą się na dworze podczas burzy popełniają najczęściej największy z możliwych błędów, a mianowicie chowają się pod drzewem. Na ich nieszczęście mokre drewno jest bardzo dobrym przewodnikiem prądu elektrycznego. Przykładem takiego zachowania jest jeden z artykułów zamieszczonych na poprzedniej stronie.

Inne przykłady zagrożeń wynikających z kontaktu ludzi z prądem elektrycznym przedstawia plakat załączony do referatu. Oprócz tych wszystkich przykładów, które wymieniłam jest oczywiście jeszcze dużo więcej innych, jednak mają one podobne przyczyny i skutki. Moją pracę mogę podsumować tylko w jeden sposób:

OSTROŻNIE Z PRĄDEM ELEKTRYCZNYM!!!

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 4 minuty