profil

Ojczyzna, nauka, cnota - wartości przestarzałe czy wciąż żywe i potrzebne?

poleca 85% 101 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz Ignacy Krasicki

Ojczyzna-to matka wszystkich ludzi.Ona jest dla nas drogowskazem w życiu.Ona nas rodzi,wychowuje i prowadzi przez całe życie.Jest przy nas na dobre i złe.W chwilach zwątpienia,utraty wiary zwracamy się do niej używając często gorzkich słów.

Adam Mickiewicz w swoim wierszu "Do matki Polki" pisze:
"O matlo Polko gdy u syna twego
W żrenicach blyszczy genijuszu świetność,
Jeżeli mu patrzy z czoła dziecinnego
Dawnych Polaków duma i szlachetność"

Gdy tracimy ojczyzne-rodzi się w nas bolesna tęsknota za krajem,do którego nie możemy powrócić.Ta tęsknota potęguje w człowieku nowy i idealny obraz ukochanej ojczyzny,ktorego nie mogłyby przyśnic nawet najpiękniejsze krajobrazy,które nas otaczają na ojczyżnie.
Co to jest ojczyzna i jak bardzo mozemy za nią tesknic pokazuje nam St.Sienkiewicz w noweli "Latarnik",ktorego bohaterem był emigrant Siellawa.Odwolujac sie do wartosci patriotycznych we wspolczesnym swiecie,zauwazamy,ze czesto utozsamiamy sie z ojczyzna przez pryzmat waznych wydarzen politycznych czy widowisk sportowych.Nasze poczucie patriotyczne jest wiec uwarunkowane nasza pozycja spoleczna.Stajemy sie obywatelami Europy,Swiata,przyjmujac przy tym konsumpcyjny model pojmowania zycia.Slowo ojczyzna jest w nas samych mocno zakorzenione i tak naprawde w glebi duszy jestemy z ojczyzna przez cale swoje zycie.Jestemy dumni,ze Papiez jest polakiem a z drugiej strony wstydzimy sie czesto za swoich rodakow,ktorzy czynia zle.Rani nas czesto gdy Polacy na codzien posluguja sie obcojezycznymi zwrotami.A juz M.Rej powiedzial: "Polacy nie gesi a swoj jezyk znaja"
Powszechny snobizm w uzywaniu obcych slow przez Media na pewno nie jest dobra lekcja wychowania obywatelskiego.
Egoizm,samoluba,prywata Polakow byl zawsze ich zguba i glowna przyczyna utraty tozsamosci narodowej.Jednak Ojczyzna-matka zawsze laczyla wszystkich polakow,gdy trzeba bylo z nia walczyc.Dzisiaj ta walka przybiera inne formy,ale idea zawsze bedzie taka sama,to slowa ojczyzna jest ponadczasowa.

Ocena norm i zasad okreslajacych zakres pogladow i zachowania uwazanych za dobre lub naganne,zawsze zmienia sie zaleznie od warunkow historycznych i spolecznych.Dlatego ogol pogladow ocen i norm moralnych rozwija sie pod wplywem etycznych idealow.
Juz Ignacy Krasicki pisal :

"Statyra prawde mowi,wzgledow sie wyrzeka,
Wielbi urzad,czci Krola,lecz sadzi czlowieka"

Sklonosci moralizotorskie Krasickiego wypowiedzialy sie bezposrednio w paru komediach ci zwlaszcza w powiesci "Mikolaja Doswiadczynskiego przypadli" w ktorej autor przez przyjeta przez siebie zasadzie poucza bohatera jak ma prowadzic tryb zycia by w przyszlosci nie narazac go na trudnosci w zetknieciu z zyciem.
W zetknieciu,ze wspolczesnym swiatem moralnosci czlowieka jego cnoty sa bardzo zagrozone przez postep cywilizacyjny.Brak wzorcow do nasladowania w najblizszym otoczeniu.stawia czlowieka wspolczesnego zagubionego pozostawionego samemu sobie.
Jak Kochanowski w sposob mistrzowski demaskowal nawet te wzorce moralnosci jakim byl Kosciol.
Fraszka "O Kaznodziei" jest tego przykladem.Dzisiaj stoimy przed wielkim wyzwaniem aby te cnoty,ktorych coraz mniej w nas samych uczyc sie na nowo.

Brak kultury osobistej to zanik tozsamosci narodowej i zle swiadectwo dla wizerunku Polaka.Musimy pamietac,ze nasze postepowanie jest wykladnikiem naszej kultury i poprzez pryzmat naszych zachowan postrzegany jest nasz kraj,ktoremu ten sposob wydajemy swiadectwo.
Spoleczenstwo wyksztalcone stanowi o wysokiej kulturze danego narodu.Kiedy Polska wychodzila z mrokow zaczal sie okres Oswiecenia.Zaczelo sie rozwijac w Polsce szkolnictwo pijarskie zorganizowane przez Konarskiego.Zmienilo sie tez mentalnosc narodu polskiego ,ktory przechodzil istotne glebokie zmiany w kulturze umyslowej.Spoleczenstwo szlacheckie przeradzalo sie w narod demokratyczny.
A zatem za czasow Stanislawa Augusta zaczely dominowac dwa nurty:jeden polityczny a drugi naukowy,albo zwiazne ze soba wspolnota celu-Sluzbie Ojczyznie.Potezna rozbudowa szkolnictwa publicznego kierowania przez Komisje Edukacji Narodowej,uniwersytetow w Krakowie i Wilnie przymierzala sie do powstania Uniwersytetu Warszawskiego,Liceum Wołyńskiego w Krzemieńcu.
Tworzyly sie tez Instytuty naukowe o charakterze akademickim tj. Towarzystwo Przyjaciol Nauk w Warszawie i Krakowie.
Postep i nauka wytoczyla walke z przesadami i nierownoscia klasowa.
Walke ta uhonorowaly obrady Sejmu czteroletniego,ktorego owocem zostala ogloszona Konstytucja 3-go Maja i wydany przez Kosciuszke uniwersal Polaniecki.
Powstaje szkola Rycerska czyli Korpus Kadetow oraz szkoly powszechne i srednie,ktore kladly nacisk na wychowanie swieckie.
Przyznac jednak nalezy,ze niski poziom nauczania i braku mecenasow zainteresowanych badaniami naukowymi powodowalo hamowanie rozwoju nauki.W tym czasie Polska nie byka w stanie dotrzymac kroku krajom Europy Zachodniej.
Jedynie Jan Heweliusz (1611-1687) zdobyl uznanie swietnymi obserwacjami nieba.Wsrod jezuitow wyroznili sie jako matematycy i astronomowie Adam Kochanski i Stanislaw Solski.Dzisiaj Polska nauka jest rowniez niedoiwestowana i ciagle beryka sie z trudnosciami.
Wszystkie te wartosci:Ojczyzna,nauka i cnota sa ponadczasowe i wieczne aktulane.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty