profil

Igrzyska Rzymskie a Greckie

poleca 85% 1128 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Przez ponad 1000 lat odbywały się regularnie co cztery lata (w Rzymie wystawiano je kilkanaście razy do roku) Organizowano je w czerwcu lub lipcu i trwały pięć dni, w przeciwieństwie do igrzysk Rzymskich gdzie czas igrzysk zależał przede wszystkim od liczby uczestniczących w nich gladiatorów tak np. igrzyska zorganizowane przez cesarza Triana trwały 123 dni i wzięło w nich udział 10 tys. par gladiatorów. Igrzyska w Grecji były tak wielkim wydarzeniem, że na czas ich trwania przerywano wojny, aby żołnierze mogli wziąć udział w zawodach, a widzowie bezpiecznie dotrzeć na miejsce, natomiast Rzymianie nie cenili tak zawodów i nie były one tak wielkim wydarzeniem religijnym. Igrzyska urządzano ku czci Zeusa i dlatego zapalano specjalny znicz w świętym gaju oliwnym w Olmpii. Igrzyska były to bardziej święta religijne niż impreza sportowa. Tłumy ludzi ciągnące do Olimpii można było nazwać raczej pielgrzymami aniżeli kibicami. Każdy niósł dar dla Zeusa lub dla jednego z pozostałych bogów. Na polach wokół Olimpii rozstawiano namioty. Ludzie spali też pod gołym niebem, ponieważ nie istniały hotele i inne kwatery dla gości. Kupcy sprzedawali na straganach żywność i inne towary. Dla nich igrzyska były bardziej wiejskim jarmarkiem. Niewolnicy nie mogli brać udziału w igrzyskach, a kobietom nie wolno było nawet patrzeć na przebieg zawodów. W Rzymie już w nocy przed dniem igrzysk zbierały się tłumy (wielu przyjeżdżało z prowincji, nawet z daleka), a o świcie u wszystkich wejść zaczynała się walka.
Zamożniejsi brali ze sobą silnych niewolników, których nogi, pięści i łokcie torowały im drogę. Rzadko kiedy obeszło się bez wypadków i zawsze kogoś stratowano lub uduszono. Biletów nie było, wstęp na widownię był bezpłatny podobnie jak w Grecji. Kobiety zarówno w Rzymie jak i Grecji nie mogły brać udziału w Olimpiadzie, greczynki miały swe własne zawody odbywające się na cześć Hery(również co 4 lata).Igrzyska stanowiły natchnienie dla malarzy rzeźbiarzy czy też poetów którzy pisali różne poematy na cześć zwycięzców. Twórczość na temat Igrzysk miała również formę literacką, która to była przedstawiana podczas a w zasadzie przed lub już po Igrzyskach na tej samej arenie, na której walczyli sportowcy. Tak więc można powiedzieć, że kolejną dyscypliną olimpijską stał się język.
W Rzymie nie odbywały się igrzyska dotyczące śpiewu ani recytacji wierszy. Istotną zmianą jaka dzieliła igrzyska Rzymskie od Olimpijskich było to wystawianie różnych konkurencji sportowych w Grecji: Najważniejsza części obszaru, na którym rozgrywały się Igrzyska był tzw. Altis, czyli święty gaj. Miał on kształt czworoboczny, otoczony był murem, a rosły w nim platany i drzewa oliwne. Na wschód od gaju świętego znajdowała się arena dla zapaśników, stadion i hyppodrom czyli tor wyścigowy.
Na lewo od wejścia do świętego gaju rosło drzewo oliwne, z którego robione były wieńce dla zwycięzców; podanie ludowe mówiło, iż zasadził je sam Herkules.
W późniejszym okresie zostały dobudowane w świętym gaju świątynie dla Hery i Zeusa a nawet dla Pelopsa. Twórczość na temat Igrzysk miała również formę literacką, która to była przedstawiana podczas a w zasadzie przed lub już po Igrzyskach na tej samej arenie, na której walczyli sportowcy. Tak więc można powiedzieć, że kolejną dyscyplina olimpijską stał się język.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty