profil

Giaur - wyraziciel romantycznego systemu wartości.

poleca 85% 138 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Giaur jest to tytułowy bohater powieści poetyckiej George’a Byrona. W książce tej możemy zauważyć klasyczny przykład byronizmu, czyli postawy romantycznej cechującej bunt, rozpacz, tajemniczość, osamotnienie, rozdarcie wewnętrzne, mocne akcentowanie problemu miłości, skłócenie ze światem, łamanie jego praw, nieprzeciętność i tragizm.

Oczywiście postacią taką jest Giaur, który za wszelką cenę chce się zemścić na zabójcy swej ukochanej Leily, która, jak nakazywał zwyczaj, została utopiona w jeziorze za zdradę. Dąży on do osiągnięcia swojego celu za wszelką cenę, nie zważając na przeciwności.

Tytułowy bohater jest chrześcijaninem pochodzącym z Wenecji, jednak nic więcej o nim nie wiemy. Nie znamy jego wcześniejszego życia, ani tego jak trafił do haremu Hassana i do Grecji. Nie wiemy także co robił i gdzie przebywał w okresie od zabójstwa Hassana do momentu schronienia się w klasztorze. Co więcej nie znamy także jego imienia, gdyż „giaur”- wg Muzułmanów oznacza „niewierny” – chrześcijanin. Jednym słowem bohater ten jest nam bliżej nieznany, choć możemy się domyślać wielu rzeczy o nim.

Wiemy, że jest stały w uczuciach, kocha tylko ten jeden raz, a ukochanej jest wierny przez całe swe życie, nawet po jej śmierci. Czas wcale nie leczy jego ran, jego miłość jest niespełniona, nasz bohater cierpi i ciężko przeżywa stracone szczęście. Jednak nie umiera po jej śmierci, lecz żyje dla zemsty, która wypełnia jego myśli i motywuje go do dalszego działania. Nie widzi on przyszłości dla siebie bez swej ukochanej Leily, nie zawiera on już głębszych związków z ludźmi, z nikim się nie przyjaźni.

Motorem popychającym go do dalszego działania jest nienawiść którą darzy Hassana – zabójcę swej umiłowanej. Rozumie on jego posunięcie i zgadza się z nim, lecz uważa, iż : „jej niewierność była dla mnie wiarą”. Staje się mścicielem swej krzywdy, ale zabójstwo nie koi jego rozpaczy, nie przynosi mu pociechy ani ulgi, a rodzi kolejne rozterki. Giaur myśli o tym, że Hassan spotka się z Leilą w niebie i ta myśl nie daje mu spokoju.

Możemy więc bez trudności przyznać, że Giaur jest wyrazicielem romantycznego systemu wartości. Jego postawa posiada typowe dla romantyka cechy, które prowadzą do smutnego końca bohatera.

Giaur stał się dla literatury postacią symboliczną obrazującą cierpienia człowieka, jego rozdarcie wewnętrzne i rozpacz po stracie ukochanej osoby.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty