profil

Młodopolskie postrzeganie kobiety – przedstaw na przykładzie znanych ci wierszy z tego okresu

poleca 88% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Kazimiera Zawistowska '***' - w duszy kobiety tkwi wiele sprzeczności. Interesują ją jednocześnie dążenie do świętości i gwałtowne doznania. Dąży do idealizmu, ale jest osobą przyziemną. Każda kobieta jest jednocześnie kurtyzaną i świętą. Autorka pozytywnie ocenia ta dwoistość.
K. Przerwa-Tetmajer ' Lubię, kiedy kobieta' – sam tytuł wskazuje na to, że przedmiotem zainteresowania nie jest sama kobieta, a sytuacja i doznania z nią związane. „Lubię” – powtórzone w wierszu pięciokrotnie – podkreśla brak zaangażowania emocjonalnego podmiotu lirycznego w akt seksualny. Opis kobiety jest równocześnie subtelny i odważny. Pierwsze dwie strofy mówią wyłącznie o wyglądzie kobiety i jej zachowaniu, o ciele w erotycznym uniesieniu. W tych fragmentach najważniejsze jest ukazanie kochanki, jako istoty, która całkowicie się poddała aktowi seksualnemu.
Strofa trzecia mówi o wewnętrznym rozdźwięku w kobiecie: między wstydem, że „czuje rozkosz”, a prawdziwym pożądaniem, między słowami, a czynami. Tę strofę można czytać, jako aluzję do uwięzienia kobiety w normach narzuconych przez ówczesną obyczajowość i kulturę, które pozbawiały ją potrzeb natury seksualnej. Jedyny sposób, w jaki kobieta jest w stanie przeżywać akt erotyczny, to sposób zwierzęcy. Mężczyzna, mimo że uczestniczy w akcie seksualnym, nie jest nim zniewolony jak kobieta.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury