profil

Jakim społeczeństwem według ciebie są współcześni Polacy ?

poleca 86% 106 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Według mnie współcześni Polacy są społeczeństwem otwartym oraz konsumpcyjnym ale na pewno nie są społeczeństwem informacyjnym, swoją tezę postaram się udowodnić i wyjaśnić czemu tak sądzę.
Moim zdaniem Polacy nie są społeczeństwem informacyjnym, ponieważ Polski rynek informatyczny jest nieproporcjonalnie mały w stosunku do potrzeb wynikających ze stopnia rozwoju gospodarki i liczby ludności. Poziom edukacji informatycznej w społeczeństwie polskim jest bardzo niski i nie gwarantuje nabycia umiejętności korzystania z systemów informacyjnych i informatycznych. Polski rząd nie stwarza dogodnych warunków dla przedsiębiorców zainteresowanych inwestowaniem w infrastrukturę społeczeństwa informacyjnego i ukierunkowanie tych inwestycji, oraz warunków gry rynkowej w tej dziedzinie w sposób sprzyjający rozwojowi dziedzin, w których gospodarka polska może uzyskać pewien zakres samodzielności. Z badań, które się odbyły pod koniec 2008r. Polska zajmuje przedostatnie miejsce w rozwoju technologii informacyjnej w Europie. Potwierdzeniem mojego zdania jest to, że rząd RP pod koniec 2008r. zorganizował konkurs za pomocą portalów takich jak: Interia.pl, o2.pl, Onet.pl, WP.pl, na pomysł rozwoju strategii informacyjnej. Aby należeć do tej grupy społeczeństwa Polska musi spełnić najważniejszy warunek „Konkurencji”, który kładzie nacisk na rozwój tej infrastruktury przez kapitał prywatny w ramach liberalnych rozwiązań wolnorynkowych i ograniczenie interwencjonizmu państwowego w tej dziedzinie.
Polacy są jak najbardziej społeczeństwem otwartym. Cechą charakterystyczną w Polsce jest ruchliwość społeczna czyli możliwość awansu zawodowego i społecznego, w tym przechodzenie z jednej warstwy społecznej do drugiej, nie są niczym krępowane, a wręcz pochwalane i oczekiwane. Kolejnym przykładem na to, że jesteśmy społeczeństwem otwartym jest to, że mamy możliwość zmiany elit politycznych bez rozlewu krwi, w przeciwieństwie do społeczeństwa zamkniętego, w którym do zmiany rządu dochodzi w wyniku rewolucji lub zamachu stanu. Kolejną charakterystyczną cecha dla społeczeństwa otwartego jest zezwalanie na swobodną ocenę, krytykę i kontrolę swych działań w trakcie liberalnej i demokratycznej dyskusji. Zmiany społeczne zachodzą drogą modyfikowania tego co złe i utrwalania tego co dobre, nie zaś drogą gwałtownych skoków. Najlepszą realnie formą rządu jest ta, która dopuszcza zmiany swej polityki w jej trakcie. Moim zdaniem Polska spełnia jak najbardziej warunki społeczeństwa otwartego, uważam również iż motorem jego ewolucji jest społeczeństwo obywatelskie.
Kultura konsumpcyjna i przynależny do niej sposób życia zaistniał w naszym kraju wraz z wprowadzeniem wolnego rynku i wycofaniem się państwa ze sterowania rozwojem gospodarki i kultury. Dzięki filmom, reklamom, serialom, programom rozrywkowym docierają do nas wzory nowych stylów życia, życia opartego na konsumpcji. Wydarzenia, które zaszły w Polsce na początku lat osiemdziesiątych rozpoczęły w naszym kraju proces masowych zmian. Otwarcie na zachód rozpoczęło przenoszenie gotowych wytworów zachodniej kultury i gospodarki na grunt polski. Wszelkiego rodzaju produkty, fast foody, hipermarkiety zaczęły zdobywać dużą popularność w polskim społeczeństwie. Dzisiaj coraz częściej dostrzegamy, że konsumpcjonizm jest nie tylko postawą jednostek, lecz globalną ideologią oddziałującą na świadomość większości społeczeństwa. Ideologia ta definiuje kupowanie nie tylko jako zaspokajanie potrzeb prywatnych, ale jako obywatelski obowiązek wspomagający gospodarkę.
Nasz kraj zalicza się do społeczeństwa otwartego oraz konsumpcyjnego, społeczeństwem informacyjnym jeszcze nie jesteśmy, ale wkrótce może się to zmienić gdyż nasz rząd próbuje cos z tym zrobic.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty