profil

Dlaczego Konstantynopol był najważniejszym miastem średniowiecznej Europy ?

drukuj
satysfakcja 56 % 18 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
KomentarzePod naporem barbarzyńskich plemion Germanów , cesarstwo zachodnio- rzymskie upadło w roku 476 n.e. Jednak cesarstwo wschodnio-rzymskie nadal trwało....

Konstantynopol, najpierw małe greckie miasteczko Bizancjum, potem potężna stolica ogromnego Cesarstwa Bizantyjskiego, leżał na brzegu cieśniny Bosfor. Konstantynopol został rozbudowany w 4 wieku naszej ery. Były w nim dwa teatry, 161 term, hipodrom, osiem akweduktów , 14 kościołów , wiele pałaców i rezydencji bogatych mieszkańców. Całość otaczał ogromny mur z wieżami i basztami. Jednak najpiękniejszą budowlą , która dotrwała do dzisiaj jest niewątpliwie Bazylika Świętej Mądrości, Hagia Sophia.

Jednym z najważniejszych argumentów , dlaczego Bizancjum było najważniejszym miastem tamtych czasów, może być fakt iż pomimo wielu wojen toczonych z licznymi państwami, Konstantynopol upadł dopiero po najeździe Turków w 1453 roku.
Świadczy to o tym ,że cesarstwo posiadało dobrze wyszkoloną armię. Bizancjum walczyło m.in. ze Słowianami, Persami, Arabami oraz Bułgarami. Największy zasięg terytorialny Konstantynopol miał podczas panowania cesarza Justyniana Wielkiego, w wiekach 6-8. Zajmował wtedy obszar północnej Afryki, południowej Europy, wysp morza Śródziemnego oraz Azję mniejszą.

W Bizancjum dużą rolę w religii odgrywał najpierw patriarcha , a potem cesarz . Kolejni cesarze tak rządzili cesarstwem , aby religia w jakiś sposób korzystnie wpływała na interesy Konstantynopola , a także aby jak najmniej podporządkowywała się papieżowi. Doprowadziło to do cezaropapizmu ,a następnie do wielkiej schizmy wschodniej w wyniku, której kościół wschodni nazwał się prawosławnym.

Trzecią i najważniejszą rzeczą uświetniającą to średniowieczne miasto jest jego wspaniała kultura. Po pierwsze liczba mieszkańców kilka tysięcy razy przewyższała liczbę mieszkańców okolicznych wiosek . Po drugie liczne wyżej wymienione pałace , akwedukty oraz kościoły swym pięknem zapierały dech w piersiach .
W Bizancjum żyło wielu znanych pisarzy , artystów i myślicieli. Istniało tam dużo uczelni, jedną nazywano niekiedy, nawet uniwersytetem. Sami Bizantyjczycy, przez okoliczne ludy zwani Grekami, czuli się wyżsi intelektualnie , względem ludzi mieszkających poza granicami Konstantynopola. Właśnie dlatego byli postrzegani przez innych jako zniewieścieli i zdradliwi ludzie.

W1453 roku naszej ery Konstantynopol ostatecznie zdobyli Turcy. Nazwę zmieniono na Stambuł , który potem stał się ich stolicą .


ZA TĘ PRACĘ DOSTAŁAM 6. OSTRZEGAM, ŻE NIE NALEŻY UŻYWAĆ JEJ W GIM 13 WE WROCŁAWIU!!!!!Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (4) Brak komentarzy
9.2.2008 (15:15)

Masz za to 5:)Praca podobała mi się....ale użyłam jej w celu zrobienia notatki i przygotowaniu się do sprawdzianu:)Bardzo mi pomogła:*Polecam gorąco:*:*:*

31.1.2007 (09:42)

Oh. :) dzięki za dodanie tego tekstu ;) Teraz mam ta notatke ;) Jest naprawde świetna :D Tylko troszke dużo przepisywania ;)
Dzięki :*

13.1.2007 (15:22)

Jezeli za to dostałas 6 to juz sobie wyobrazam jaki jest poziom w twojej szkole ...