profil

Asertywność

poleca 86% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Asertywniść = bardzo modne pojecie od wielu lat. Pochodzi od łacińskiego słowa asseveve = stanowczo twierdzic. Mówi sie o niej coraz czesciej przy różnych okazjach > w pracy , gdy mowa o zespole, w życiu prywatnym, a także w czasie rozmów kfalifikacyjnych. Co kryje się za słowem asertywność} Herbert Fensterheim w książce ~~Jak nauczyc sie asertywniści~~ sformuował 5 nastepującuch praw> Masz prawo do robienie tego , co chcesz, dopóty, dopóki nie rani to kogoś innego. Masz prawo do zachowania swojej godności poprzez asertywne zachowanie, nawet jeśli rani to kogoś innego dopóty, dopóki twoje intencje nie są agresywne, lecz asertywne. Masz prawo do przedstawienia innym swoich próżb dopóty , dopóki uznajesz że, druga osoba ma prawo odmówić Istnieją takie sytuacje między ludzmi , w których prawa nie są oczywiste. Zawsze jednak masz prawo do przedyskutowania i wyjaśnienia tej sprawy z drugą osobą. Masz prawo do kożystania ze swych praw. Jeśli z nich nie korzystasz ,to godzisz się na odebranie ich sobie. Na szczęście dla nas asertywność nie jest wrodzoną formą zachownia. Oznacza to , że każdy może się jej nauczyć. Czasami kompetencja ta kształtowana jest przez całe życie. Psycholodzy zaznaczają jednak że, najważniejszy moment dla przyszłego kształtu asertywnosci człowieka przypada na drugi i trzeci rok życia dziecka. Jest to czas kiedy uczy sie ono posługiwać najważniejszym, z punktu widzenia asertywności słowem NIE. Wtedy też człowiek poraz pierwszy wyznacza swoje terytorium psychologiczne. Mimo , że czasami nie łatwo być asertywnym, zwłaszcza w odniesieniu do osób, na których nam bardzo zależy, warto tę umiejęyność ćwiczyć. Wstępem do treningu powinno być nauczenie się rozróżniania zachowań ] asertywnych , agresywnych, uległych.
Zachowanie AGRESYWNE to poczucie wyższości, dążenie za wszelką cenę do kontrolowania sytuaji i otoczenia. Narzucanie własnych opini , ocen. Brak zainteresowania cudzymi myślami i uczuciami. Wyrażanie tylko negatywnych uczuć. Uznawanie własnych praw kosztem praw innych. Zachowanie agresywne często wynika z braku pewności siebie i ze zbyt niskiej lub zbyt wysokiej samooceny. Współpraca z ludzmi , któży zachowują sie agresywnie jest niezmiernie trudna i stresująca.
Brak pewności siebie, niska samoocena , rezygnacja z własnych praw na rzecz innych ludzi to zachowanie ULEGŁE. Oddawanie innym kontroli nad sytuacją, unikanie odpowiedzialnosci. Nie wyrażanie własnych opini z obawy ośmieszenia. Podporządkowanie sie wszystkim prośbom nie zależnie od własnych potrzeb. Zachowanie uległe jest bardzo krzywdzące dla osoby dla osoby obierającej taką postawębierności. Osoby te są często wykożystywane, zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym. Nadmierna uległość może doprowadzić do nagłego ataku agresji.
Zachowanie ASERTYWNE to prawidłowa i zdrowa samoocena, pewność ciebie. Obrona swoich praw równoczesnie poszanowanie praw innych. Szacunek dla samego siebie i innych ludzi. Przyjmownie ocen i reagowanie na krytykę. Szczere i otwarte wyrażanie własnych opini. Umiejętność powiedzenia NIE na niestosowne prośby lub żądania. Używanie komunikatu typu ~ja~ a nie ~ty~. Realizowanie własnych planów i zamiarów, nie krzywdząc przy tym innych.
Warto przyjąć postawę asertywną w życiu zawodowym oraz prywatnym gdyż , przede wszystkim umacnia wiarę we własne siły i możliwości. Zbliża nas do ludzi , pozwala na leprze wzajemne poznanie i zrozumienie ich zachowań. Asertywność daje zadowolenie, radość z samorealizacji. Ułatwia uzyskanie zamierzonego efektu. Osoba asertywna jasno przedstawia swoje opinie co ułatwia współpracę i wsólne dążenie do sukcesu zawodowego lub prywatnego.
Osiągnięcia życiowe zalezą w wiekszym stopniu od naszych zachowań niż cech wrodzonych.
~~ Nie możemy dowolnie kształtować sytuacji życiowych, możemy jednak kształtować swe postawy i zachowania~~
Reasumując asertywnośc pomaga w kontaktach miedzy ludzkich. Jest skuteczną metodą wychowawczą, co potwierdzają psycholodzy. Pozwala uniknąć wielu błedów.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty