profil

Opisz epoke średniowiecza w europie

5 pkt za rozwiązanie + 3 pkt za najlepsze rozwiązanie - 30.11.2016 (19:49)
Odpowiedzi
emilka124
4.12.2016 (12:01)
Nazwa powstała dopiero w wieku XVII i stanowiła wyraźną sugestię, że chodzi o epokę, która oddzielała Antyk od Renesansu, a więc odrodzenia klasycznych ideałów. Polski termin "Średniowiecze" jest odpowiednikiem łacińskich określeń 'medium aveum', czyli średni wiek lub 'media tempora' czyli średnie czasy, ponieważ epoka ta znajdowała się po środku dwóch podobnych do siebie okresów historyczno-literackich.
Na ogół przyjmuje się, że początek średniowiecza przypada na IV a VI w.n.e., natomiast koniec to wiek XV lub XV. Historycy jednak przyjmują daty umowne, także za datę otwierającą tą eopkę przyjmuje się rok 476 n.e. (upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego), a za koniec datę 1453 (upadek Cesarstwa Bizantyjskiego).
Średniowiecze w Europie ma 3 fazy:
- faza I - średniowiecze wczesne
- faza II - rozkiwt średniowiecza
- faza III - zmierzch średniowiecza

W Polsc jednak wszystko wygląda inaczej, ponieważ zależy to od wydarzeń w państwie. Także początek śred. w Polsce to rok 966 (przyjęcie przez Polskę chrztu), a koniec to przełom XV i XVI w. W Polsce śred. też dzieli się na fazy (takie same).

O śred. często mówi się, że ma charakter teocentryczny tzn. ze w centrum zainteresowania nauki, religii i sztuki powinien znajdować (i znajdowal sie ) Bog. I to jemu nalezy podporzatkowac wszystkie sprawy ludzkie, wszytkie dziedziny dzialnosci czlowieka. Dla Boga czlowiek, rodzil sie, zyl i umieral.

Sred. to czas zmian, w Europie np. pojawia sie ustruj feudalny oparty na podziale spoleczenstwa na poszczegolne, zhierarhizowane stany:
-szlachta
-duchowienstwo
-mieszczanie
-chlopi

Ksztaltuje sie tez stosunek wasal-senior czyli poddany-pan. A roznice miedzy posczegolnymi grupami spol. robia sie coraz wieksze.

W sred. rozwinely sie tez specyficzne typu zachowan tzw. idee wzorcowe. Mamy takie grupy wzorcow osobowych jak: religijna i swiecka. Do pierszej zaliczyc nalezy wzorce swietego (sw. Franciszek) i azcety (np. Aleksy), a do drugiej natomiast wzorce doskonalego rycerza (np. hrabia Roland), doskonalego wladcy (np. Boleslaw Chrobry). Filozofie sred. to:- scholastyka -augustynizm-tomizm-franciszkanizm

Przydatne rozwiązanie? Tak Nie