profil

Znaczenie mchu w przyrodzie.

drukuj
satysfakcja 52 % 989 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Opinie

Mchy mają duże znaczenie przyrodnicze i gospodarcze: przynoszą zarówno korzyści jak i szkody.Mchy właściwe jako mało wymagające rośliny, pełnią rolę pionierów przygotowujących glebę dla innych roślin np. na skałach gatunki rodzaju strzechwa - Grimmia , na piaskach skalniczek siwy ? Rhacomitrium canescens, czy płonnik włosisty ? Polytrichum proliferum. Zwarte darnie pokrywające dna lasów to np. rokietnik pospolity ? Pleurozium schreberi lub gajnik lśniący ? Hylocomium proliferum, chłoną duże ilości opadów, magazynując wodę w glebie leśnej, dając ochronę nasionom i siewkom. Niektóre powodują nawet zabagnianie terenu np. łąk ? mokradłosz kończysty Calliergonella cuspidata czy drabik drzewkowaty Climacium dendroides. Największe znaczenie mają jednak wielkie zbiorowiska mszyste, rozwijające się w biotopach bagiennych, z których powstaję torf mechowiskowy. Znaczenie torfotwórcze mają gatunki z rodzajów: sierpowiec ? Drepanocladus, mokradłosz - Calliergon, prątnik ? Bryum, merzyk - Mnium.
Torfowiska są ważnym elementem ojczystej przyrody, stanowią ważny czynnik klimatyczny,

mają istotny wpływ na gospodarkę wodną kraju.


Przydatna praca? Tak Nie
W słownikach:
Komentarze (7) Brak komentarzy zobacz wszystkie
3.1.2012 (20:44)

@Dusia4546a Yyyyy... trochę nie umiałam rozczytać tych słow Helyioxstrestyu...blablabla czy coś w tym stylu... Ale dzięki, przydała się praca!

15.12.2011 (17:05)

dajcie krótko i na temat

8.10.2011 (13:34)

bardzo krutike ale duzo nieznanych stow

19.3.2011 (14:09)

spoko praca ThX :)

2.3.2011 (17:01)

no, może być..... : D

Rozkład materiału


Diamentowaa200 rozwiązanych zadań
Biologia 20 pkt wczoraj o 16:10

Zadania z biologii1. Wyjaśnij, dlaczego komórki człowieka są zróżnicowane pod względem budowy i funkcji, chociaż mają tę samą informację...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 15 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Kazek1211 rozwiązane zadanie
Biologia 255 pkt wczoraj o 12:56

opisz jeden gatunek: owadów, ryb, gadów, ptaków bud owe ich ciał, wymiary, środowiska życia odżywianie i zwyczaje daje 10 min i naj

Rozwiązań 1 z 2
punktów za rozwiązanie do 192 rozwiązań 1 z 2
Rozwiązuj

kamilagwiazdka0 rozwiązanych zadań
Biologia 10 pkt 30.10.2014 (17:58)

Jaka była teoria względności Einsteina ? Mam to na jutro !!!

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

patryst0 rozwiązanych zadań
Biologia 10 pkt 30.10.2014 (14:13)

Warunki i urządzenia do przechowywania żywności, zmiany zachodzące podczas przechowywania żywności. Metody i techniki sporządzania potraw i...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

gizordzik0 rozwiązanych zadań
Biologia 30 pkt 28.10.2014 (11:42)

Witam, potrzebuje rozwiązania zadań z załącznika.  Z góry dzięki.

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 23 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.