profil

/

Zadania Prace

Znaczenie mchu w przyrodzie.

drukuj
satysfakcja 52 % 995 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Mchy mają duże znaczenie przyrodnicze i gospodarcze: przynoszą zarówno korzyści jak i szkody.Mchy właściwe jako mało wymagające rośliny, pełnią rolę pionierów przygotowujących glebę dla innych roślin np. na skałach gatunki rodzaju strzechwa - Grimmia , na piaskach skalniczek siwy ? Rhacomitrium canescens, czy płonnik włosisty ? Polytrichum proliferum. Zwarte darnie pokrywające dna lasów to np. rokietnik pospolity ? Pleurozium schreberi lub gajnik lśniący ? Hylocomium proliferum, chłoną duże ilości opadów, magazynując wodę w glebie leśnej, dając ochronę nasionom i siewkom. Niektóre powodują nawet zabagnianie terenu np. łąk ? mokradłosz kończysty Calliergonella cuspidata czy drabik drzewkowaty Climacium dendroides. Największe znaczenie mają jednak wielkie zbiorowiska mszyste, rozwijające się w biotopach bagiennych, z których powstaję torf mechowiskowy. Znaczenie torfotwórcze mają gatunki z rodzajów: sierpowiec ? Drepanocladus, mokradłosz - Calliergon, prątnik ? Bryum, merzyk - Mnium.
Torfowiska są ważnym elementem ojczystej przyrody, stanowią ważny czynnik klimatyczny,

mają istotny wpływ na gospodarkę wodną kraju.


Przydatna praca? Tak Nie
W słownikach:
Komentarze (7) Brak komentarzy
3.1.2012 (20:44)

Yyyyy... trochę nie umiałam rozczytać tych słow Helyioxstrestyu...blablabla czy coś w tym stylu... Ale dzięki, przydała się praca!

15.12.2011 (17:05)

dajcie krótko i na temat

8.10.2011 (13:34)

bardzo krutike ale duzo nieznanych stow

19.3.2011 (14:09)

spoko praca ThX :)

2.3.2011 (17:01)

no, może być..... : D

Rozkład materiału


Zadania z Biologii
thedawid690 rozwiązanych zadań
Biologia 10 pkt 23.4.2015 (22:36)

Dlaczego należy chronić ziemie ? mamy na przyrode napisać dialog o tym np ; ja czytam : czy dobrze sie pani oddycha teraz odpowiada ziemia ( mój...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8
Rozwiązuj

Weronika14113 rozwiązane zadania
Biologia 10 pkt 19.4.2015 (10:56)

Jakie sa choroby układu moczowego?Przynajmiej 3 przykłady.

Rozwiązań 2 z 2
punktów za rozwiązanie do 8
Rozwiązuj

Trotylka0 rozwiązanych zadań
Biologia 20 pkt 18.4.2015 (17:35)

Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć jaka jest różnica pomiędzy hormonami tkankowymi, a miejscowymi? Tylko proszę, bez wklejania regułek, bo one zupełnie...

Rozwiązań 1 z 2
punktów za rozwiązanie do 15
Rozwiązuj

Myszka19910 rozwiązanych zadań
Biologia 10 pkt 18.4.2015 (11:49)

W korze półkul mózgowych człowieka znajdują się różnego rodzaju ośrodki: nerwowe, rozmieszczone w płatach: czołowym, ciemieniowym, skroniowym, i...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8
Rozwiązuj

paulinka123456780 rozwiązanych zadań
Biologia 10 pkt 17.4.2015 (17:40)

Grzyby -organizmy cudzozywne beztkankowe

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.