profil

/

Zadania Prace

Znaczenie mchu w przyrodzie.

drukuj
satysfakcja 52 % 992 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Mchy mają duże znaczenie przyrodnicze i gospodarcze: przynoszą zarówno korzyści jak i szkody.Mchy właściwe jako mało wymagające rośliny, pełnią rolę pionierów przygotowujących glebę dla innych roślin np. na skałach gatunki rodzaju strzechwa - Grimmia , na piaskach skalniczek siwy ? Rhacomitrium canescens, czy płonnik włosisty ? Polytrichum proliferum. Zwarte darnie pokrywające dna lasów to np. rokietnik pospolity ? Pleurozium schreberi lub gajnik lśniący ? Hylocomium proliferum, chłoną duże ilości opadów, magazynując wodę w glebie leśnej, dając ochronę nasionom i siewkom. Niektóre powodują nawet zabagnianie terenu np. łąk ? mokradłosz kończysty Calliergonella cuspidata czy drabik drzewkowaty Climacium dendroides. Największe znaczenie mają jednak wielkie zbiorowiska mszyste, rozwijające się w biotopach bagiennych, z których powstaję torf mechowiskowy. Znaczenie torfotwórcze mają gatunki z rodzajów: sierpowiec ? Drepanocladus, mokradłosz - Calliergon, prątnik ? Bryum, merzyk - Mnium.
Torfowiska są ważnym elementem ojczystej przyrody, stanowią ważny czynnik klimatyczny,

mają istotny wpływ na gospodarkę wodną kraju.


Przydatna praca? Tak Nie
W słownikach:
Komentarze (7) Brak komentarzy
3.1.2012 (20:44)

Yyyyy... trochę nie umiałam rozczytać tych słow Helyioxstrestyu...blablabla czy coś w tym stylu... Ale dzięki, przydała się praca!

15.12.2011 (17:05)

dajcie krótko i na temat

8.10.2011 (13:34)

bardzo krutike ale duzo nieznanych stow

19.3.2011 (14:09)

spoko praca ThX :)

2.3.2011 (17:01)

no, może być..... : D

Rozkład materiału


Zadania z Biologii
kaman785874520 rozwiązanych zadań
Biologia 10 pkt 27.3.2015 (10:34)

Pochodzenie i rozwój życia na ziemi (organizmy zyjace na zemi i ich hipotezy powstania, rola czynników zewnętrznych i wewnętrznych , porządkowanie...

Rozwiązań 1 z 2
punktów za rozwiązanie do 8
Rozwiązuj

aneczka_jablonska1 rozwiązane zadanie
Biologia 20 pkt 25.3.2015 (18:59)

Opisz czynniki wpływające na różnorodność gatunkową i ekosystemową oraz przedstaw wpływ lodowaceń na rozmieszczenie gatunków

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 15
Rozwiązuj

aneczka_jablonska1 rozwiązane zadanie
Biologia 15 pkt 25.3.2015 (18:57)

Opisz i porównaj autogenezę wybranej rośliny jednorocznej oraz wieloletniej

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 12
Rozwiązuj

aneczka_jablonska1 rozwiązane zadanie
Biologia 10 pkt 25.3.2015 (18:19)

Wykaż przystosowanie roślin korzeń liść do życia w różnych środowiskach . Kserofity Hydrofity Hydrofity Mezofity.

Rozwiązań 1 z 2
punktów za rozwiązanie do 8
Rozwiązuj

Darusiia1230 rozwiązanych zadań
Biologia 10 pkt 24.3.2015 (22:46)

Porównaj budowę i funkcje układu krwionośnego i limfatycznego człowieka.

Rozwiązań 2 z 2
punktów za rozwiązanie do 8
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.