profil

Mowa niezależna, pozornie zależna i zależna.

drukuj
satysfakcja 78 % 165 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Mowa niezależna- sposób przedstawienia czyjejś wypowiedzi polegający na dosłownym(bez zmiany formy) jej przytoczeniu: Powiedział "Pada deszcz"; zdanie poprzedzające przytoczone słowa nazywamy zdaniem wprowadzającym, zdanie przytoczone- zdaniem wprowadzanym, przytoczeniem lub cytatem.

Mowa pozornie zależna- sposób przedstawienia czyjejś wypowiedzi tak, że nie ma ścisłego rozgraniczenia między częścią przeczytaną a resztą tekstu; mogą na nią wskazywać użyte czasowniki oznaczające mówienie, myślenie, odczuwanie itp. oraz sam charakter przytoczonych słów, które tłumaczy się jako cudze wyrażenia wewnątrz narracji: Czuł, że nie ma racji. Nie pozwoli na coś podobnego! Nigdy!

Mowa zależna- sposób przedstawienia czyjejś wypowiedzi polegający na jej zreferowaniu: jest przytoczona nie dosłownie, lecz w postaci zdania podrzędnego dopełnieniowego, wprowadzony przez jakiś czasownik oznaczający mówienie, np. Powiedział, że pada deszcz.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (6) Brak komentarzy
25.10.2011 (17:45)

Wielkie dzięki! Ratujesz mi życie! Odtąd rozróżniam te rodzaje mowy! Jeszcze raz - dzięki! =] Pozdro Wam ^^

11.4.2011 (22:37)

oj oj! Zapamiętam :)) Powodzenia wszystkim piszącym jutro ;))

11.4.2011 (17:37)

nie rozumiem pozornie zależnej:( a jtr gimnazjada:(

16.2.2011 (18:38)

badziew nie idzie nic zrozumiec -.-'

3.2.2010 (15:44)

mowa zalezna:-mama kupila mi sukienke-chwali sie Ula

chwalila sie Ula ,ze mama jej kupila sukienke?? oto chodzi?

9.2.2011 (16:04)

mowa zalezna:-mama kupila mi sukienke-chwali sie Ula
chwalila sie Ula ,ze mama jej kupila sukienke?? oto chodzi?



Zadania z Języka polskiego
gusio19970 rozwiązanych zadań
Język polski 10 pkt 20.12.2014 (11:30)

Napisz rozprawkę na temat : różne czasy , różni ludzie , a cel? rozważ problem trwałości buntu młodzieńczego jako wartość wpływającą na zmianę...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

wyyluzuj0 rozwiązanych zadań
Język polski 70 pkt 20.12.2014 (11:09)

BARDZO WAŻNE!! Na podstawie książki "Zbrodnia i Kara" napisz wypracowanie.

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 53 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Violaa950 rozwiązanych zadań
Język polski 90 pkt 20.12.2014 (10:36)

Renesansowy charakter "pieśni" j . Kochanowskiego . Rozważ problem w oparciu o wybrane utwory ( bez podawania ragmentów)

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 68 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Grinrezar0 rozwiązanych zadań
Język polski 100 pkt 19.12.2014 (20:29)

Miałbym prośbe moja dziewczyna, chodzi do Liceum dla dorosłych i dostała takiego zadanie. Jedynym naszym problemem jest to, ze oboje jesteśmy słabi...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 75 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

KasEnka55660 rozwiązanych zadań
Język polski 100 pkt 19.12.2014 (17:11)

Jakich książek  byście użyli do napisania referatu na temat : " Sztuka barokowa-sztuka renesansowa : porównanie . COs konkretnego potrzebuje

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 75 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.