profil

Harpagon - śmieszy, przeraża, czy budzi politowanie?

poleca 85% 251 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Przystępując do oceny postaci Harpagona, tytułowego bohatera komedii Moliera ,,Skąpiec", niełatwo jest mi wydać jednoznaczną opinię. Uważam jednak, że Harpagon swoim postępowaniem budzi politowanie. Moją tezę postaram się udowodnić, przytaczając kolejne argumenty. Lecz najpierw chciałbym pokrótce przybliżyc postać Harpagona.
Harpagon-sześćdziesięcioletni mieszczanin po śmierci żony samotnie wychowujący dwójkę dorosłych dzieci: Kleanta i Elizę.
Jedyną namiętnością w życiu tytułowego bohatera ,,Skąpca" były pieniądze, którym to podporządkował swoje życie oraz które stały się źródłem jego problemów i obsesji.
Harpagon w swoim życiu stracił wszystko co najważniejsze, czyli miłość, przyjaźń, rodzinę i szczęście. Przez własną chciwość doprowadził do tego, że nawet jego własne dzieci nie miały szacunku do niego, życzyły mu szybkiej śmierci i szczerze go nienawidziły. O dzieciach mówił: ,,zdradzają mnie i stoją w rzędzie moich nieprzyjaciół". Harpagon stracił również szacunek wśród swojej służby i stał się powszechnie wyśmiewany przez mieszkańców miasta.
Następnym istotnym argumentem jest to, że Harpagon przez swoją miłość do pieniądza, chorobliwe skąpstwo, nieufność do wszystkich, a nawet do samego siebie wzbudza powszechne politowanie.
Boi się o swój skarb, maniakalnie sprawdzając, czy jest on na odpowiednim miejscu. Doprowadził w ten sposób złodzieja do kosztowności. Po utracie swojej ukochanej szkatuły wpada w depresję, sprawia wrażenie szalonego. Chwyta za ramię samego siebie myśląc, że to złodziej, oskarża całe miasto o kradzież. Jego stan po utracie pieniędzy oraz wartość pieniądza w jego życiu oddaje cytat: ,,Och, moje kochane złoto! moje biedne złoto! mój drogi przyjacielu! ...odkąd mi ciebie wydarto, straciłem mą podporę... nie mam co robić na świecie... ".
Ostatnim argumentem mówiącym o budzeniu politowania przez postać Harpagona jest to, że przez swoją miłość do pieniędzy krzywdził on sam siebie. Odmawiał sobie wszelkiej osłody życia, najdrobniejszych nawet przyjemności. Samo posiadanie pieniędzy wprawiało go w euforię, co uważam za rzecz godną politowania.
Podsumowując, można powiedzieć, że to nie Harpagon rządził pieniędzmi, lecz one zawładnęły nim całkowicie. Z całą pewnością mogę powiedzieć, że główny bohater komedii Moliera pt: ,,Skąpiec", budzi we mnie politowanie. Przytaczając wyżej wymienione argumenty, starałem się w jak najprostszy sposób udowodnić swoje stwierdzenie, przyglądając się zarazem z bliska jego osobie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty