profil

Etiopia - ważne rzeczy o państwie

poleca 85% 108 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Etiopia (Federalna Demokratyczna Republika Etiopii) – dawniej Abisynia – państwo położone we wschodniej Afryce. Od południa graniczy z Kenią, na zachodzie z Sudanem, na wschodzie z Dżibuti iSomalią, a na północnym wschodzie z Erytreą.Etiopia jest parlamentarną republiką federalną.Na czele rządu stoi premier. Władza legislacyjna rozdzielona
jest pomiędzy dwuizbowy parlament oraz rząd. Władza sądownicza jest niemal niezależna od władzy prawodawczej i wykonawczej.

Etiopia dzieli się na 9 stanów i 2 miasta wydzielone.
Jeden z najuboższych krajów świata. PKB w 2000 roku wyniósł8,6 $ USD (zaledwie 134 $ na mieszkańca).

Religie :
o Kościół etiopski - 35%
o Islam - 45%
o tradycyjne wierzenia - 12%
o inne - 8%

Święta w Etiopii :
o Genna (Lidet) Boże Narodzenie obchodzone 7 stycznia.
o Timket Święto Trzech Króli obchodzone 19 stycznia.
o Fasika Wielkanoc.
o Enkutatash Nowy Rok obchodzony 11 września.
o Meskal Odnalezienia Krzyża obchodzone 27 września.

Liczba ludności 73 053 286
Przyrost naturalny 2,36%
Współczynnik urodzeń 38,61% urodzeń /1000 mieszkańców
Współczynnik zgonów 15,06% zgonów /1000 mieszkańców
Konflikty w Etiopii

O dominację nad Etiopią bezskutecznie starali się Brytyjczycy i Włosi.Kulminacja konfliktu z Włochami była pierwsza wojna włosko-abisyńska. W roku 1916 następuje zamach stanu, jakiego dopuszcza się późniejszy cesarz Etiopii Haile Sellasie. Za pomocą ambasad zachodnich spiskuje i usuwa legalnego następcę tronu Lydza Ijasu. W 1930 na tronie etiopskim zasiadł Ras Tafari, przybierając imię Haile Selassie I. W 1935 w Etiopii wybuchła druga wojna włosko-abisyńska w wyniku której Włosi zajęli kraj, zmuszając cesarza do emigracji i włączając Etiopię do Włoskiej Afryki Wschodniej. Po zwycięstwie wojsk brytyjskich nad Włochami w 1941 Haile Selassie ponownie objął rządy. Za swego panowania włączył on do Etiopii Erytreę (od 1952 jako państwo sfederowane, później prowincja, obecnie niepodległe państwo) i Ogaden.

W 1974, w związku z bardzo złą sytuacją gospodarczą i powtarzającymi się klęskami głodu, doszło do puczu wojskowego kierowanego przez Mengystu Hajle Marjama. Komunistyczny reżim wojskowy utrzymywał się u władzy do 1991 dzięki pomocy gospodarczej i militarnej ze strony ZSRR, NRD i Kuby. Rozpętana fala terroru komunistycznego, połączona z masowymi przesiedleniami ludności w strefach objętych klęską głodu doprowadziła do zagłady ok. 1,5 mln Etiopczyków[2]

W maju 1991 opozycja zdołała obalić rządzący reżim i przejęła władzę w państwie, ogłaszając ambitny program demokratyzacji życia politycznego. W kwietniu 1993 w Erytrei odbyło się referendum, w jego wyniku dotychczasowa północno-wschodnia prowincja Etiopii – Erytrea uzyskała niepodległość, odcinając Etiopię od dostępu do Morza Czerwonego.

W 1998 pomiędzy Etiopią a Erytreą wybuchła wojna graniczna. Znaczne nasilenie walk nastąpiło w maju 2000, co skłoniło władze obydwu krajów do poszukiwania kompromisu. W kilka miesięcy później podpisano porozumienie pokojowe.

24 grudnia 2006 Premier Etiopii w orędziu do narodu ogłosił, że jego kraj został zmuszony do wojny z Somalią, czyli do zbrojnej interwencji na jej terytorium, skierowanej przeciwko faktycznie panującym tam i kontrolującym stolicę fundamentalistom islamskim.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty