profil

Jaką rolę odgrywa praca w życiu człowieka?

drukuj
satysfakcja 77 % 141 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Praca w życiu człowieka odgrywa ogromną rolę. Przede wszystkim poprzez pracę, człowiek uzyskuje dochody, które są źródłem utrzymania. Jednak nie to jest w życiu najważniejsze. Praca może być dla nas szansą na lepsze życie, możemy czuć się spełnionym człowiekiem. Praca również może sprawiać, że czujemy się dowartościowani, gdy np. awansujemy. Jednocześnie jest dla nas mobilizacją do podejmowania działań dla dalszego rozwoju.
Po pierwsze każdy człowiek ma potrzebę poczucia własnej wartości i odnoszenia sukcesów w swoim działaniu lub w swoim życiu. Ci, którzy znają wartości życiowe oraz przyjęte normy moralne, utożsamiają się z nimi i traktują jako wskazówki, budując swoją drogę życiową długo i cierpliwie, wędrując na szczyt. Podczas tej wędrówki, wykonują ogromną pracę, dzięki której rozwijają się i doskonalą. Niektórzy lubią kończyć ją na pewnym etapie i zaczynać wszystko od początku. Tak jak zostało to przedstawione w utworze Małgorzaty Dąbrowskiej ?Decyzja?. Dla Bogumiła praca była pasją. Zaspakajał swoje potrzeby niestety kosztem rodziny, jednak gdy zaczynał wszystko od początku czuł się spełniony.
Praca może być szansą na sukces. Tak jak ukazano to w utworze W. Młynarskiego ? Róbmy swoje?. Ukazano tutaj ludzi którzy wymierzyli sobie cel i do niego doszli, chociaż byli zniechęcani oraz krytykowani. Każdy z nas ma szanse na odniesienie sukcesu, jednak najpierw trzeba sobie wymierzyć cel i być zdanym na siebie. Nie powinniśmy przejmować się drwinami innych aby nie zrezygnować z tego co zaczęliśmy, ponieważ kiedyś będziemy tego żałowali. Przykładem takich ludzi jest np. Alfred Nobel czy też Krzysztof Kolumb.
Praca niekiedy staje się też ucieczką przed samotnością i pustką, tam możemy poznać nowych ludzi i przyjaciół z którymi często stwarzamy miłą atmosferę. Daje człowiekowi bardzo wiele pozytywów. Ludzie pracują, ponieważ za pracę otrzymują wynagrodzenie, za które mogą utrzymać rodzinę. Pracują w polu, aby wyżywić się. Każdy z wymienionych powodów pracy ludzkiej jest inny, jednak zawsze powód jest ten sam: łączymy przyjemne z pożytecznym. Niezależnie od miejsca czy czasu praca zawsze szła w parze z człowiekiem i prawdopodobnie tak już zostanie na zawsze.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (5) Brak komentarzy
7.9.2013 (06:59)

bardzo rzeczowo i fachowo opisane, bardzo się przydało :) dziękuję :)

27.9.2011 (19:04)

przydała się praca super jest:)

3.3.2010 (16:05)

Fajnieee ;P 5^^

Formy wypowiedzi