profil

Recenzja powieści Henryka Sienkiewicza pt. "Krzyżacy"

drukuj
satysfakcja 83 % 310 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Moją pierwszą lekturą w gimnazjum była książka pt. ?Krzyżacy? napisana przez polskiego pisarza Henryka Sienkiewicza. Powieść została przełożona na dwadzieścia pięć języków i w 1960 r. doczekała się swojej ekranizacji dzięki Aleksandrowi Fordowi.
?Krzyżacy? to powieść historyczna w której uwaga skupia się na rycerzu Zbyszku, jego miłości do kobiety i ojczyzny. Na drugim planie stoi konflikt Polski z Zakonem Krzyżackim. Lektura jest bardzo różnorodna - czasem zabawna (np. scena gdzie Jagienka gniecie orzechy), niekiedy budzi irytacje (wątek znęcania się nad Jurandem ze Spychowa), a jeszcze innym razem po prostu nudzi (bardzo długie podróże między miastami).
Moim zdaniem akcja która toczyła się w powieści była bardzo powolna. Żaden wątek nie wciągną mnie, choć niektóre wydarzenia budziły lekkie zaciekawienie, jednym z nich było polowanie Jagienki i Zbyszka na niedźwiedzia. Tacy bohaterowie jak Zbyszko, Maćko, Danusia czy Zych ze Zgorzelic budzą sympatię, lecz członkowie zakonu (Rotgier, Kuno von Lichtenstein) są na pewno czarnymi charakterami w książce i czytelnik nie utożsamia się z nimi, tak było również w moim przypadku. Jeśli miałabym wybrać moją ulubioną postać w powieści byłaby to Jagienka. Imponuje mi jej siła, roztropność i to że umie walczyć o swoje prawa. W czytaniu książki przeszkadzała mi staropolszczyzna. Sienkiewicz napisał ją pod koniec XIX wieku więc nie ma się co dziwić, że padają tam słowa których obecnie się nie używa. Sposób narracji także mi się nie podobał, był bardzo chaotyczny i w niektórych momentach powieści gubiłam się.
Powieść nie zrobiła na mnie pozytywnego wrażenia, czytając ją nie odczuwałam żadnych emocji jakie powinny towarzyszyć niektórym zdarzeniom. Autor skupiał dużo uwagi na mniej znaczących sytuacjach co nudziło czytelnika. Niestety przeczytanie tej książki było dla mnie przykrym obowiązkiem i raczej nie będę po nią więcej razy sięgała. Nie zagości ona również w mojej biblioteczce. Lecz jeśli ktoś w inny sposób chce poznać historię wojny z Zakonem Krzyżackim powinien przeczytać tę powieść. Osoby które nie interesują się historią, nie będą również zainteresowane akcją toczącą się w tej lekturze. Ogółem mówiąc dzieło Henryka Sienkiewicza oceniam jako nieciekawe.

Moją pracę nauczyciel ocenił na 5-. Mam nadzieję, że praca wam się podoba. Czekam na opinie :)


Przydatna praca? Tak Nie
W słownikach:
Komentarze (12) Brak komentarzy
20.3.2011 (21:05)

julian_8, 5.11.2009 (17:55) Odpowiedź Dobre 0 Słabe 1
jakby co to Aleksander Fredro . :) Pzozdro :_

Haha aleksander fredo jest pisarzem ( napisal Zemste ) a Aleksander Ford jest rezyserem :D

21.4.2010 (17:48)

fajne... ; )

Nauczyciel powinien dać Ci 5+ ;) ...

(za treść,bo ewentualne błędy ortograficzne obniżają niestety ocenę ;( )

16.3.2010 (19:50)

bardzo fajnie napisane... 4 a moze nawet 5 będzie ;p

Formy wypowiedzi