profil

Obowiązki i prawa ucznia

drukuj
satysfakcja 66 % 982 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Opinie

Każdy człowiek uczący się w szkole, czy to w gimnazjum, czy nawet i na studiach ma swoje prawa i obowiązki ucznia. Przepisy te powinna mieć każda szkoła. Prawa i obowiązki obowiązują każdego.
Każdy uczeń uczący się w gimnazjum ma prawo do:
1. właściwie zorganizowanego procesu kształcenia, zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej,
2. opieki wychowawczej i warunków pobytu w gimnazjum zapewniających bezpieczeństwo, ochronę przed wszelkimi formami przemocy fizycznej bądź psychicznej oraz ochronę i poszanowanie jego godności,
3. życzliwego, podmiotowego traktowania w procesie dydaktyczno-wychowawczym,
4. swobody wyrażania myśli i przekonań, w szczególności dotyczących życia gimnazjum, a także światopoglądowych i religijnych-jeżeli nie naruszy tym dobra innych osób,
5. rozwijania zainteresowań, zdolności i jawnej oceny,
6. sprawiedliwej. obiektywnej i jawnej oceny,
7. bieżącej informacji o swoich ocenach z poszczególnych przedmiotów,
8. bycia ocenianym z przedmiotów wyłącznie za wiadomości i umiejętności; oceny postawy ucznia dokonuje się w ocenie zachowania,
9. powtórzenia i ugruntowania wiedzy przed zapowiedzianą pracą kontrolną,
10. zadawania pytań nauczycielowi w przypadku natrafienia na trudności w czasie lekcji,
11. korzystania z poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego,
12. odwoływania się od decyzji nauczyciela od wychowawcy lub dyrektora gimnazjum,
13. zmiany gimnazjum w ciągu roku,
14. dyskrecji w sprawach osobistych (stosunki rodzinne, korespondencja, uczucia).


Uczniowie uczący się mają również swoje obowiązki, czyli obowiązki ucznia.
Każdy uczeń uczący się w gimnazjum ma obowiązek do:
1. systematycznego i aktywnego uczestniczenia w zajęciach lekcyjnych i w życiu gimnazjum,
2. systematycznego przygotowywania się do zajęć szkolnych,
3. okazywania szacunku nauczycielom, wychowawcy oraz pracownikom gimnazjum,
4. przestrzegania zasad higieny osobistej,
5. przybywanie punktualnie na zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne,
6. szanowania i ochrony mienia gimnazjum,
7. godnego reprezentowania gimnazjum na zewnątrz,
8. uzupełniania braków wynikających z nieobecności na zajęciach.


Każdy uczeń może również być nagradzany za wyróżniające wyniki w nauce, dobre lokaty w konkursach, osiągnięcia sportowe i aktywną pracę na rzecz gimnazjum.
Za nie przestrzeganie postanowień Statutu Gimnazjum oraz Regulaminu Samorządu Uczniowskiego uczeń może być ukarany.

Tych praw obowiązków powinni przestrzegać wszyscy uczniowie gimnazjum, gdyż za złamanie tych przepisów może być nałożona jakaś kara.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (27) Brak komentarzy zobacz wszystkie
12.1.2012 (13:13)

ciekawe kto spisywał prawa uczniów? może poda ich źródła? lista nie jest wyczerpana, podobnie jak z obowiązkami....

14.12.2011 (15:50)

czy mozna w szkole nosic rozpuszczone wlosy??? bo moja szkola jest taka durna ze nie pozwala

28.11.2011 (20:21)

Brawo!Brawo! TO JEST P L A G I A T ! Zerżnięte prawdopodobnie ze strony Twojej szkoły!!! Niestety, ale trzeba to bedzie zgłosić :-( Oto stronka: pedagog.gim13bytom.w.interia.pl/html/Pou.doc

19.11.2011 (18:33)

Czy wychowawca może zabronić przyjścia na dyskotekę szkolną z okazji Andrzejek i choinki szkolnej uczniowi szkoły podstawowej za 4 uwagi(rozmowa na lekcji i nie wyłączenie telefonu?tAKIE PRAKTYKI STOSUJE SIĘ W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR.10 W łOMŻY.

12.10.2011 (15:31)

wiecie czy szkoła może stwarzać swoje własne reguły???
i czy szkoła może zabronić takich rzeczy jak;
-przytulanie się z dziewczyną na przerwie
-robienie sobie dreadów
i jakie są przewidywane kary dla dyrektora jeżeli pije,pali i obraża uczniów w szkole
PROSZĘ O JAK NAJSZYBSZE ODPOWIEDZI!!

12.1.2012 (13:18)

wiecie czy szkoła może stwarzać swoje własne reguły???
i czy szkoła może zabronić takich rzeczy jak;
-przytulanie się z dziewczyną na przerwie
-robienie sobie dreadów
i jakie są przewidywane kary dla dyrektora jeżeli pije,pali i obraża uczniów w szkole
PROSZĘ O JAK NAJSZYBSZE ODPOWIEDZI!!

12.1.2012 (13:15)

wiecie czy szkoła może stwarzać swoje własne reguły???
i czy szkoła może zabronić takich rzeczy jak;
-przytulanie się z dziewczyną na przerwie
-robienie sobie dreadów
i jakie są przewidywane kary dla dyrektora jeżeli pije,pali i obraża uczniów w szkole
PROSZĘ O JAK NAJSZYBSZE ODPOWIEDZI!!



adek74110 rozwiązanych zadań
Wiedza o społeczeństwie 10 pkt 29.10.2014 (14:44)

charakterystyka i elementy listy płac. Referat na ten temat.

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Werciak161 rozwiązane zadanie
Wiedza o społeczeństwie 15 pkt 26.10.2014 (17:14)

Napisz list do przywódcy koreańskiego ,w którym staniesz w obronie ustroju demokratycznego. Bardzo proszę o pomoc :(   

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 12 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

David1234567898980 rozwiązanych zadań
Wiedza o społeczeństwie 10 pkt 26.10.2014 (11:03)

Majątek przedsiębiorstwa turystycznego- referat , PROSIŁBYM NA DZIŚ JAK KTOŚ MOŻE :)

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

daniels220 rozwiązanych zadań
Wiedza o społeczeństwie 100 pkt 25.10.2014 (23:21)

zcharakteryzuj znane Ci atak i zamach i wymień różnice , wymień znane Ci motywy ataku zcharakteryzuj jeden z nich . prosze o szybką pomoc , dziekuje

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 75 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Domii_A0 rozwiązanych zadań
Wiedza o społeczeństwie 20 pkt 25.10.2014 (14:17)

Platforma Obywatelska historia partii

Rozwiązań 1 z 2
punktów za rozwiązanie do 15 rozwiązań 1 z 2
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.