profil

Izrael

drukuj
satysfakcja 34 % 6 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

PAŃSTWO IZRAEL- OD POWSTANIA DO DZISIAJ

Już w 1897 roku Teorod Herzl, syjonista ze Światowej Organizacji Syjonistycznej, nawoływał do utworzenia żydowskiego, niepodległego państwa Izrael na terytorium Palestyny. W 1917 roku minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Arthur Balfour, zapowiedział poparcie brytyjskie dla idei powstania w Palestynie żydowskiej siedziby narodowej. W ramach ustaleń kończących I wojnę światową, imperium osmańskie zostało zlikwidowane, a na mocy mandatu Ligi Narodów zarząd nad Palestyną objęła Wielka Brytania. Pod rządami Brytyjczyków żydowska imigracja rosła, wywołując niepokój Arabów. Doszło do aktów terroru, gdy obie strony obróciły się przeciwko sobie i przeciw Brytyjczykom. Po II wojnie światowej Wielka Brytania poprosiła ONZ o rozwiązanie problemu Palestyny.
W 1947 roku ONZ podjęła decyzję o podziale Palestyny na dwa państwa: żydowskie i arabskie, a Jerozolimie i Betlejem przyznano specjalny status pod kontrolą ONZ. Na całym Bliskim Wschodzie Arabowie odrzucili ten plan, zaś palestyńscy Żydzi szaleli z radości. Po wycofaniu się Wielkiej Brytanii w maju 1948 roku, 14 maja o godzinie 16.00 Dawid Ben Gurion, przewodniczący Agencji Żydowskiej, pierwszy premier Izraela, odczytał na posiedzeniu Rady Ludowej (Mozet HaAm) w Tel Awiwie Deklarację Niepodległości, głoszącą o ustanowieniu Państwa Izrael, co wywołało ostry sprzeciw krajów aranskich skupionych w Lidze Państw Arabskich. Rządy Iraku, Transjordanii, Egiptu, Syrii i Libanu rozpoczęły mobilizację.. dobrze uzbrojeni Izraelczycy szybko uzyskali przewagę, wypierając armie arabskie, zajmując jeszcze większą część Palestyny, niż przewidywał plan podziału i wysiedlając 750 000 Palestyńczyków. Jerozolimskie Stare Miasto i Zachodni Brzeg Jordanu anektowała Jordania, a Egipt rozpoczął okupację Strefy Gazy. Izrael stracił przychylność ZSRR, który wcześniej dostarczał broń.
25 stycznia 1949 odbyły się wybory do I Zgromadzenia Ustawodawczego (Asefa haMekonenet), które później przekształciło się w pierwszy Kneset. Zgromadzenie liczyło 120 deputowanych.
11 maja 1949 Izrael został członkiem ONZ.
Nowo powstałe państwo Izrael było od samego swego początku otwarte dla imigracji wszystkich Żydów z całego świata. Jednak napływ wielu tysięcy imigrantów był olbrzymim wyzwaniem dla młodego państwa, które nie posiadało własnej infrastruktury i przemysłu. Kłopoty gospodarcze bardzo szybko osiągnęły rozmiary kryzysu gospodarczego. Na większość produktów wprowadzono reglamentację. W najgorszym okresie na jedną osobę przysługiwał tygodniowo mały kawałek mięsa i dwa jajka. Aby obniżyć koszty utrzymania wprowadzono politykę deflacyjną, która dodatkowo hamowała rozwój gospodarki. Był olbrzymi deficyt w bilansie handlowym.

Przydatna praca? Tak Nie
W słownikach:
Wersja ściąga: izrael.doc
(0) Brak komentarzy