profil

Harpagon - śmieszy, przeraża, czy budzi politowanie?

poleca 85% 1283 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Głównym bohaterem dzieła Moliera pt. "Skąpiec" jest Harpagon. Imię Harpagon pochodzi z łaciny i oznacza rabusia, łupieżcę. U Moliera Harpagon jest człowiekiem strasznie skąpym, chytrym i przebiegłym, kimś kto potrafi dla pieniędzy zrobić wszystko. Jest to około 60-letni mężczyzna, mieszczaństwa, jak na swój wiek bardzo żwawy i ruchliwy.
Bohater Moliera jest człowiekiem bardzo bogatym, ma ogromny dom, służących. Uważa, że nie może z tego wszystkiego rezygnować, ponieważ twierdzi, że takie życie narzuca mu jego środowisko. Jego skąpstwo prowadzi do sytuacji, w której ukrywa swoje kosztowności nawet przed własnymi najbliższymi. Jego celem jest nie tylko zachowanie majątku, ale jego znaczne pomnożenie. Harpagon chce mieć jak najwięcej, ale nie po to, aby korzystać z tego. Chce po prostu mieć więcej niż inni. W swoim skąpstwie jest mistrzem - zajmuje się lichwiarstwem, oszukuje ludzi.
Stara się pozbyć dzieci jak najszybciej, najlepiej nie martwiąc się o posag dla córki ani o koszta wesela. Podobnie jest z synem- nie interesuje się jego losem, nie łoży na jego utrzymanie, co zmusza Kleanta do zarabiania pieniędzy grą w karty i zaciągania długów na wysoki procent. Nie zabiega o miłość dzieci, nie interesuje się sytuacją służby oraz stanem swojego gospodarstwa.
Największą miłością jego życia są pieniądze. Stara sie pozyskać je na wszelkie możliwe sposoby.Przedkładając ponad wszystko siłę pieniądza (?Oh, moje kochane złoto! Moje biedne złoto! Mój drogi przyjacielu[...] Bez ciebie żyć mi nie podobna?).
doprowadził się do paradoksalnej sytuacji: to nie on już rządził swoimi pieniędzmi, to one rządziły nim. Jego mania przerodziła się w chorobliwą obsesję. I to wydaje mi się być tragiczne.
Na szczęście jednak Molier wzbogacił swojego bohatera również w cechy komiczne, co pozwala nam nie tylko ubolewać nad nim, ale również szczerze się z niego śmiać.
Jest żałośnie śmieszny gdy oskarża całe miasto o kradzież szkatułki (?żądam, byś pan aresztował całe miasto i przedmieścia?).Zachowuje się jak dziecko, kiedy odzyskuje wreszcie swoje ukochane cacko i zamiast cieszyć się szczęściem swoich dzieci idzie ?uściskać swoją ukochaną szkatułkę?.
Tytułowa postać komedii Moliera to człowiek zbudowany z kontrastów: przebiegły, a zarazem naiwny, okrytny, ale też godzien politowania.
Mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że postać Harpagona łączy w sobie cechy zarówno komizmu jak i tragizmu

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty