profil

Zagrożenia związane z korzystaniem z Internetu oraz sposoby zapobiegania.

drukuj
satysfakcja 46 % 179 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Zagrożenia związane z korzystaniem z Internetu oraz sposoby zapobiegania.

Coraz więcej Polaków posiada komputer, a za tym idzie dostęp do Internetu. W Internecie można znaleźć wiele potrzebnych rzeczy jak i również wpaść w pułapkę zastawioną przez członków sekt, oszustów itp. Jestem przekonana, że większość ludzi, gdy potrzebuje jakiejś wiadomości najpierw szuka jej w sieci. Daje ona możliwość szybkiego dostępu do informacji różnego rodzaju. Przed wyjazdem na wakacje możemy sprawdzić gdzie są noclegi, co można zwiedzić w danej miejscowości itp. Współczesna technika, daje nam możliwość zrobienia zakupów, wysłania listu, a nawet nauki nie wychodząc z domu. Gdy się nudzimy gramy z kolegami przez sieć w nasze ulubione gry lub rozmawiamy na czacie. Możemy również wymieniać się z ludźmi swoimi plikami, lub utrzymywać kontakt wzrokowy ze znajomymi z daleka. Z całą pewnością od Internetu można się uzależnić. Ponadto zbyt częste przebywanie przed komputerem może doprowadzić do pogorszenia wzroku, bólu pleców i innych chorób. Jeżeli nie mamy stałego łącza z Internetem przy częstym korzystaniu z niego powinniśmy być przygotowani na wysokie opłaty. Szczególnie uporczywe są dialery, złośliwe programy łączące nas z siecią za pośrednictwem droższych numerów, co prowadzi do bardzo wysokich rachunków. Z kolei wirusy komputerowe rozprzestrzeniające się głównie poprzez pocztę elektroniczną dążą do uszkodzenia naszego komputera.
Sieć jest bez wątpienia konkurencją dla bibliotek. Po co poświęcać godzinę skoro te same materiały możemy mieć w 30 sekund? - takie spojrzenie mają w większości młodzi ludzie.
Bardzo niepokojącym zjawiskiem w sieci jest fakt, ze każdy może na swojej stronie umieścić, co tylko zechce. Ta wolność ma zostać ograniczona przez instytucje zajmujące się Internetem, ale na pewno nie nastąpi to szybko. Internet rozwija handel przez tzw. e ? commerce, pozwalając klientowi zaoszczędzić czas i pieniądze. Wadą jest, że sklepy internetowe zmniejszają zatrudnienie, przez co wzrasta bezrobocie. Powstaje tu również problem korzystania z Internetu przez dzieci, które nie mają jeszcze ukształtowanej psychiki. Dzięki dobrej orientacji w Internecie jesteśmy w stanie ?napisać" wypracowanie, sprawozdanie czy choćby pracę magisterską w godzinę.

Nie dość, że młody uczeń nie rozwija swoich możliwości, to także idąc na tzw. łatwiznę oszukuje nauczycieli, wykładowców, a co gorsza sam siebie. Brak wprawy posługiwania się językiem literackim jest zauważalny na szeroką skalę. Ubożeje nasza kultura i sztuka. Wychodząc na ulicę coraz częściej słyszymy fachowe określenia, słowa klucze, spolszczone angielskie zwroty. Nieliczni sięgają na półkę, po Platona, Dostojewskiego czy Sienkiewicza, zagłębiając się w klasykę. Nasze pokolenie jest w stanie ?tylko" połączyć się z muzeum w Paryżu i z ich zbiorów ze skanować ?Mona Lise".

INTERNET A PSYCHIKA.
Człowiek uzależniony od Internetu nie prowadzi zdrowego trybu życia. Pierwszy posiłek rano powinien być podstawowy i pełnowartościowy tak, aby nasz organizm otrzymał dostatecznie dużo energii na cały dzień. Śpieszy się nerwowo, bo już czas do pracy i może się spóźnić, ale jeszcze zajrzy do komputera. Po południu w czasie przerwy obiadowej człowiek ten oszczędza czas jak może i prędzej pójdzie zjeść fast-food`a niż przygotuje sobie coś pożywnego. Jedzenie te zje w biegu, a nie siedząc przy stoliku. Taki styl życia: nerwowe jedzenie, niepełnowartościowy pokarm, siedzący tryb życia wpływa negatywnie na nasze zdrowie, gdyż zwiększa ryzyko miażdżycy i zawału mięśnia sercowego. Inną chorobą, która może grozić internaucie są wrzody żołądka. Czynnikiem wspomagającym pojawienia się ich w organizmie jest przede wszystkim stres. Objawia się on przez szybki tryb życia. Ciągłe siedzenie przy komputerze powoduje również słabszą percepcję, wady związane z kręgosłupem lub wzrokiem, zwiotczenie mięśni, padaczkę i może jeszcze wiele innych niebezpiecznych chorób, które nie są znane. Najgorszą rzeczą, którą Internet może spowodować jest zanik związków międzyludzkich. To, co, że przez Internet ludzie się poznają, rozmawiają nie mając obaw, nie czują skrępowania, ale minusem tych nowych znajomości jest zatracanie relacji w cztery oczy. Co prawda istnieją technologie, pozwalające na widzenie drugiej osoby przez Internet, ale nie jest to samo. Zatraca się najważniejsze w życiu człowieka uczucia, takie jak miłość lub przyjaźń, bo przez Internet nie czuć bliskości tej drugiej osoby, nie można się przytulić. Osoba stale przebywająca przy komputerze będzie miała znaczne problemy w kontaktach z innymi ludźmi, bo izoluje się od nich i realnego otoczenia. Gdy taka osoba będzie się starać o przyjęcie do pracy, będzie musiała przejść rozmowę kwalifikacyjną w cztery oczy.
Zapewne podczas egzaminowania zachowa się nieśmiało, a oczy będą spuszczone lub błądzące nie wiadomo gdzie. Będzie się ona czuła bardzo obco, bo nie jest na swoim terytorium, ale w bardzo obcym środowisku, którego zupełnie nie zna. Pytający będzie miał pewność, iż dana osoba, nawet jeśli posiada doskonałe kwalifikacje, nie umie nawiązywać kontaktów interpersonalnych. Wtedy zostanie odrzucona, bo to może wpłynąć źle na stosunki międzyludzkie w pracy. Konsekwencją przyjęcia takiego pracownika byłby spadek produkcji, poprzez jego nieumiejętne i stresogenne zachowanie. Taka osoba ma małe szanse na znalezienie dobrej pracy.
Psychika takiej osoby jest zmienna: wybuchowa i agresywna, a czasem spokojna i nierealna. Podczas ?gdy siedzi w Internecie? nie wolno jej pod żadnym pozorem zadawać skomplikowanych pytań wymagających dłuższych odpowiedzi, gdyż łatwo traci kontrolę nad swym zachowaniem i często odpowiada nieprzyjemnie, wybuchowo wręcz agresywnie. Osoba poddana działaniu Internetu reaguje w spowolnieniu na to, co dzieje się w jej otoczeniu. Internet daje wiele możliwości, można ściągać wiele potrzebnych informacji, dokumentów.

PIRACTWO KOMPUTEROWE.
Wszelkiego rodzaju podróbki i falsyfikaty nie są rzeczą nową. Od dawna znane jest fałszowanie pieniędzy czy obrazów sławnych malarzy. Piractwo komputerowe nie jest zjawiskiem nowym, zwłaszcza że do wykonania kopii programu potrzeba tylko kilku rzeczy. Jednocześnie zyski osiągane z takiego procederu potrafią być na tyle duże, że nawet widmo więzienia nie jest w stanie zatrzymać piratów. W Polsce początki handlu nielegalnym oprogramowaniem sięgają lat osiemdziesiątych, gdy w domach zaczęły pojawiać się pierwsze ośmiobitowe komputerki przywożone z za granicy. Ponieważ sam sprzęt był niesamowitą nowością, na próżno by szukać wtedy jakichkolwiek legalnych dystrybutorów oprogramowania. W takiej sytuacji automatycznie jedynym miejscem, gdzie można było kupić programy, stały się giełdy komputerowe i bazary. Do tego obowiązujące prawo nie przewidywało ochrony praw twórców programów czy też nagrań wideo. Niczym nie ograniczany przez dłuższy czas, nielegalny handel spowodował, że większość użytkowników komputerów wyrobiła sobie pogląd, iż programy komputerowe są czymś, co powinno kosztować niewielkie pieniądze. Dlatego też wejście na polski rynek oficjalnych dystrybutorów zostało przyjęte z jednej strony z radością ale także ze zdumieniem i oburzeniem. Okazało się, że oryginały kosztują dużo więcej niż to samo na giełdzie. Bardzo mało osób zdaje sobie sprawę, że przygotowanie do legalnej sprzedaży jakiegokolwiek programu kosztuje spore pieniądze. Wśród kosztów znajdują się opłaty licencyjne dla producenta oprogramowania, koszt profesjonalnej tłoczny płyt czy też wykonanie opakowania. Do tego dochodzą także spore podatki oraz koszy dystrybucji. Jeśli dana gra ma być jeszcze spolszczona, trzeba doliczyć opłaty za wynajem studia nagraniowego, pracę tłumaczy oraz aktorów. Tymczasem piraci nie muszą ponosić żadnych kosztów. Oczywiście, ma to swoje wady ? byle jakie warunki produkcji i pośpiech maja wpływ na jakość towaru. Mimo to ciągle znajdują się chętni do kupna wątpliwej jakości pirackich płyt. Straty odczuwają przede wszystkim producenci i dystrybutorzy legalnych wersji. Drugim poszkodowanym są klienci. Pirackie wersje okazują się często niekompletne, czasem są zawirusowane.

NAJCZĘSTRZE ZAGROŻENIA NA JAKIE SĄ NARAŻONE DZIECI.
? kontakt z treściami pornograficznymi
? kontakt z materiałami epatującymi przemocą
? kontakt z pedofilami
? uzależnienie od Internetu
? kontakt z internetowymi oszustami
? nieświadome uczestniczenie w działaniach niezgodnych z prawem
? konsekwencje finansowe (np. korzystanie z dialerów, czyli programów łączących komputer z Internetem za pośrednictwem numerów 0-700)
? nieświadome udostępnianie informacji (np. numerów kart, adresów, haseł)

UTRATA PRYWATNOŚCI NA SKUTEK SZPIEGOWANIA PRZEZ OSOBY TRZECIE.
Ponieważ przy użyciu komputera wykonujemy coraz więcej czynności związanych z naszym życiem prywatnym, pracą, finansami i nauką staje się on pokaźnym źródłem informacji o nas samych i naszym otoczeniu. Informacje te gromadzone przez programy spyware/adware mogą być wykorzystane na przeróżne sposoby - począwszy od profilowania zawartości serwisów internetowych, a skończywszy na użyciu numerów kart kredytowych, podszywaniu się pod użytkownika. Należy także pamiętać że ponad 80% ataków przeprowadzonych przez Hakerów jest przeprowadzonych za pośrednictwem wykrytych luk w oprogramowaniu zainstalowanym na naszym komputerze. Począwszy od systemu operacyjnego poprzez przeglądarkę www, program pocztowy, a skończywszy na pozostałych aplikacjach zainstalowanych w systemie np.: aplikacje służące do komunikowania się w sieci m.in. Takie jak: Gadu-gadu, Tlen, Messenger i wiele innych.

CHAKERZY.
Hakerzy pojawili się razem z komputerową rewolucją i wykorzystując swoją wiedzę oraz nieprzeciętne zdolności szybko zaczęli siać postrach. Hakerzy są ostatnio równie modnym tematem, jak sam Internet. Często ludzi ci przedstawiani są jako symbol zagrożenia, jakie niesie Sieć i skomputeryzowanie życia społeczeństwa. Właściwie nie istnieje dokładna definicja, określająca kim jest haker. Wszyscy zgodni są co do jednego: hakerzy to ludzie, włamujący się do systemów komputerowych. Ta części ich działalności jest najbardziej znana, ale nie ograniczają się oni tylko do samych włamań. Pojawili się oni w Stanach Zjednoczonych już pod koniec lat 70, kiedy jeszcze nie istniał Internet, a komputery zupełnie nie przypominały obecnych cudów techniki. Obecnie hakerzy stali się naprawdę popularni i często budzą strach, zwłaszcza wśród administratorów Sieci.

SPOSOBY ZAPOBIEGANIA.
Najlepszym sposobem uchronienia się przed różnego typu atakami jest :
? Regularne nakładanie łat systemowych:
? Dla komputerów bazujących o system operacyjny firmy Microsoft zaleca się korzystanie z aktualizacji systemu przy pomocy usługi Windows Update.
? Możliwość automatycznej instalacji poprawek przez Windows 2000/XP, usługa ta instaluje tylko bieżące poprawki, natomiast instalację łat typu Service Pack należy wykonywać już ręcznie.
? Regularne aktualizowanie oprogramowania zainstalowanego na komputerze.
? Większość szanujących się firm piszących oprogramowanie, informuje na swoich stronach o istnieniu ewentualnych problemów które mogą wystąpić z korzystania z ich oprogramowania jak również udostępnia stosowne poprawki.
? Stosowanie programów antywirusowych.
? Należy pamiętać, że żaden program antywirusowy nie zapewni nam 100% ochrony przed zainfekowaniem naszego systemu, jedynie minimalizuje on wystąpienie tego tupu problemu. By zapewnić optymalną pracę takie programu należy pamiętać, o bieżących aktualizacjach ?definicji wirusów?, nawet najbardziej zaawansowany program antywirusowy bez aktualnej bazy wirusów staje się bezużytecznym narzędziem.
? Stosowanie zapory ogniowej (Firewall)
? Używanie oprogramowania wspomagającego ochronę naszego komputera.
? Programy typu Adware pozwalają usunąć z komputera oprogramowanie zbierające informacje o użytkowniku i udostępniające je na zewnątrz, zdarza się również bardzo często że różnego typu programy sprzedawane czy udostępniane w sieci za darmo służące np.: do monitorowaniu stanu komputera, różnego rodzaju dodatki do systemu oprócz swych podstawowych działań pełnią rolę szpiegów w naszym systemie zbierają a następnie wysyłają takie informacje jak:. dane o użytkowniku, rodzaju oglądanych stron internetowych, typu muzyki jaki słuchamy i wiele innych
? Archiwizacja danych - pozwala nam odzyskać dane, które można utracić w wyniku włamania jak również podczas awarii sprzętowej komputera.
? By zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa w naszych komputerach wymagana jest coraz większa ingerencja ze strony użytkownika, należy pamiętać o zagrożeniach jakie na nas czekają podczas przeglądania zasobów globalnej sieci jaką jest Internet jak również przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (5) Brak komentarzy
3.2.2012 (14:18)

bezsens to i nie przydatne

19.9.2011 (14:47)

Ale to nuuuuuuuuuuuuuudne!!

12.9.2011 (14:24)

no mieszka w ®akówce;D

Rozkład materiału