profil

Streszczenie Ewangelii św. Łukasza

drukuj
satysfakcja 78 % 2770 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Św. Łukasz rozpoczyna Ewangelię od opisu zapowiedzi narodzenia syna Elżbiety i Zachariasza oraz zwiastowania Maryi przez archanioła Gabriela. Zaraz potem następuje relacja z narodzenia Jana, podczas którego Zachariasz odzyskuje zdolność mówienia (odebraną mu uprzednio przez Gabriela). Następnie czytamy o narodzeniu Jezusa i jego okolicznościach (jedyny tak dokładny opis w Biblii), obrzezaniu, a także o ofiarowaniu Syna Bożego w świątyni, podczas którego nastąpiło również spotkanie ze starcem Symeonem. Potem Święta Rodzina wróciła do Nazaretu. Dwanaście lat później zdarzyła się sytuacja, kiedy rodzice* Jezusa przez nieuwagę zostawili Go w Jerozolimie. Kiedy później znaleźli chłopca w świątyni, On powiedział im, że przecież powinni wiedzieć, iż dąży do przebywania w domu swego Ojca.
Następny rozdział traktuje o przygotowaniu Jezusa do działalności. Czytamy tu o chrzcie Pana w Jordanie oraz o uwięzieniu i straceniu Jana Chrzciciela. Zapoznajemy się również z rodowodem Jezusa oraz z opisem kuszenia Go przez Szatana na pustyni.
Kolejny rozdział mówi o działalności Jezusa w Galilei. Czytamy o Jego pierwszym wystąpieniu w synagodze, uzdrowieniu opętanego, trędowatego oraz teściowej Szymona, a także o nauczaniu z łodzi i zapewnieniu rybakom udanego połowu. Później nastąpił pierwszy zatarg z faryzeuszami ? gdy Jezus uzdrawiał paralityka, odpuścił mu jego grzechy, co zostało przez nich uznane za bluźnierstwo. Kolejne sprzeczki z uczonymi w Piśmie wynikały podczas kolacji z Lewim i innymi celnikami, podczas spaceru po polu w szabat, kiedy to uczniowie zjadali kłosy oraz przy uzdrowieniu chorego (również w szabat). Potem Jezus spośród wszystkich uczniów wybrał dwunastu, których odtąd nazywał apostołami, a następnie wygłosił błogosławieństwa i przekleństwa oraz przykazał miłować nieprzyjaciół. Zalecił również powściągliwość w sądzeniu, potępił obłudę i opowiedział przypowieści o dwóch niewidomych oraz o drzewie i owocach. Następnie uzdrowił sługę setnika w Kafarnaum, wskrzesił młodzieńca z Nain i wygłosił świadectwo o Janie Chrzcicielu oraz o współczesnych mu ludziach. Później nastąpiło nawrócenie grzesznicy oraz wygłoszenie przypowieści o siewcy. Pewnego dnia, gdy płynęli z apostołami po Morzu Tyberiadzkim , Jezus dokonał cudu ? uciszył szalejącą po jeziorze burzę. W kraju Gergezeńczyków uzdrowił kolejnego opętanego, kobietę cierpiącą na krwotok i córkę Jaira. Potem dał apostołom władzę nad złymi duchami i moc leczenia chorób i wysłał ich, aby głosili Królestwo Boże (tzw. ?Pierwsze wysłanie?). Gdy wrócili, razem z Nim udali się do Betsaidy, gdzie nastąpiło pierwsze rozmnożenie chleba, a także wyznanie Piotra, w którym powiedział Chrystusowi, że uważa go za Mesjasza. Potem Jezus po raz pierwszy zapowiedział swoją mękę.

Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (29) Brak komentarzy
26.1.2012 (20:02)

to mi sie wogule nie podoba

13.12.2011 (21:22)

to ma byc streszczenie!!! nie opowiesc tylko streszczenie !!! jak ktos ma napisac stresczenie to lepiej zeby tu nie wchodził masakra zdenerwowałam sie jak tu weszłam:||

1.12.2011 (14:37)

nawet dobre to ale lepsze to niż pała czyli jedynka .jutro mamy test a ja już umię pare linijek super nie życze samych szustek lub piątek pa pozdrawiam Milena Nowak

Zakres materiału