profil

Wady i zalety systemu operacyjnego Linux

Ostatnia aktualizacja: 2022-08-18
poleca 84% 3036 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Linux to system oparty na nieśmiertelnym Unicie. Jest wielozadaniowy (może uruchamiać wiele procesów naraz) oraz wielodostępny (umożliwia pracę wielu userów na jednym komputerze bez grzebania w cudzych plikach). Linux to system zorientowany sieciowo, obsługuje właściwie wszystkie protokoły sieciowe wysokiego i niskiego poziomu oraz dużą gamę kart sieciowych. Jest napisany w całości w C, dzięki czemu jest potwornie przenośny (uruchomisz go na i386, Motoroli, Alphie, Sparcu, PowerPC...). Jest idealną platformą dla serwerów. Jest zabójczo stabilny. Powstaje na niego coraz więcej normalnego oprogramowania użytkowego. A co najważniejsze - jest stale rozwijany przez wielu ludzi na całym świecie.

Historia Linuxa


Rok 1983. W laboratorium MIT (Massachusetts Institute of Technology) w USA pracował wielki zwolennik wolnego oprogramowania, Richard Stallman. Był on zaniepokojony rosnącą popularnością zamkniętych, komercyjnych produktów. Aby z tym walczyć, zapoczątkował rozwój wolnego, darmowego, dostępnego dla wszystkich systemu operacyjnego. Postanowił oprzeć go na UNIXie. Nazwał go GNU (Gnu's Not Unix - GNU nie jest Unixem). Wiele osób zainteresowało się projektem, powstawało wiele aplikacji (m.in. EMACS), rozwijane było jądro. To był ciężki projekt - do teraz nie ukończono prac nad jądrem. Wolne programy trzeba było uruchamiać na nie wolnych Unixach.

Rok 1991. Fiński student Linus Torvalds eksperymentował z wykorzystaniem trybu chronionego nowego procesora Intela - 386! Chciał sprawdzić, ile mocy można wycisnąć z tego procesora. W tym celu (wykorzystując system Minix) stworzył jądro Linuxa. Nazwa Linux to akronim od Linux Is Not UniX - Linux nie jest Unixem. System został udostępniony wszystkim jako wolne oprogramowanie. Dzięki temu rozwój był bardzo szybki. Zaczęto natomiast szukać systemu, z którym mógłby działać Linux. I odnaleziono... GNU! I tak powstał GNU/Linux - jądro Linuxa aplikacje GNU. Ten system był rozwijany dalej - ale w kierunku serwera sieciowego i stacji roboczej dla "bosów".

System był używany w bardzo małym gronie osób "wtajemniczonych". Powód: żeby używać system, trzeba było go samemu poskładać i pokompilować u siebie, plik po pliku, pakiet po pakiecie. Dla typowego użytkownika to byłby horror. Postanowiono więc jakoś to wszystko uprościć - zebrać wszystko do kupy, spakietować, dołożyć instalator. I tak powstały pierwsze dystrybucje Linuxa! Pionierami były: Slackware, Debian, Red Hat. Szczególnie ten środkowy i ostatni zasługują na uwagę. Debian jest wolną, całkowicie antykomercyjną dystrybucją, ale niezwykle trudną w użytkowaniu. Ale jednak jest pierwszą, która wprowadziła pakiety z numerem wersji, opisem i zależnościami - deb'y. Drugi natomiast - to światowy lider, najpopularniejsza dystrybucja. Jest tak pewnie ze względu na prostotę, ale jednocześnie moc i złożoność tej dystrybucji. Dzięki dystrybucji zniknęła część problemów - ale ciągle system nie mógł być używany przez przeciętnego użytkownika.

Pozostawała wciąż trudność użytkowania, odziedziczona z potężnych Unixów dla bossów informatycznych. Typowy użytkownik nie jest w stanie bezproblemowo władać setkami komend sterujących systemem, plikami, zabezpieczeniami... Nawet obszerna dokumentacja nie pomagała. Programy w konsoli tekstowej też nie były zbyt przyjemne w obsłudze. Był już wprawdzie dostępny wolny system X-Window - X-Free86, ale to nic nie zmienia. Potrzebna była ładna, prosta i przyjemna powłoka graficzna a'la Windows. I tak oto powstał KDE, a następnie GNOME. Pierwszy z nich jest skierowany do użytkowników "zwindowsiałych" - KDE jest prosty, przyjemny i podobny do Windows - jednak wiele mu brakuje. Alternatywą jest GNOME, który w połączeniu z niektórymi menedżerami okien potrafi zdziałać cuda. I zaczęło się. Linux przestał kryć się po kątach - wyszedł z ukrycia i niespodziewanie uderzył na potęgę Windoozy. Linux zaczął wchodzić do domów, zaczęto mówić o nim, pisać w gazetach komputerowych, tworzyć o nim strony.

Główne cechy systemu Linux


- wielozadaniowość - prawdziwa, z kontrolą dostępu do zasobów i poprawnym szeregowaniem,
- wielodostęp - a nawet na raz jeden użytkownik w kilku sesjach,
- wieloprocesorowość - masz osiem procesorów,
- niezależność od architektury - masz Alphę, Sparc'a, Motorolę lub PowerPC? Linux działa i na tych procesorach,
- kopiowanie przy zapisie - oszczędzamy pamięć,
- stronicowanie -oszczędzamy pamięć,
- dynamiczna pamięć podręczna dysku biblioteki współdzielone - oszczędzanie pamięci na maxa!,
- zgodność z normą POSIX 1003.1 oraz częściowa zgodność z System V i BSD - uruchomisz programy z innych unixów,
- obsługa wielu formatów plików wykonywalnych - a.out, ELF, JAVA, wsadowe, a nawet DOSowe i Windowsowe EXEki!,
- ochrona pamięci - wadliwy program już nie posypie systemu, a właściciel lokalnego konta na Twoim serwerze nie będzie mógł cię "szpiegować"!
- obsługa klawiatur i czcionek narodowych - polskie znaczki masz jak w banku!
- obsługa wielu systemów plików - nie ma nośnika, którego byś nie odczytał, czy to z Windows, Unixów, Macintosha czy Amigi,
- bardzo dobra obsluga protokółw TCP/IP, SLIP i PPP, co pozwala na lepsze korzystanie z Internetu.

Wady i zalety Linux'a


Wady
1. Niedobór driverów - ciężko o sterowniki do widowsowego sprzętu,
2. Skomplikowany - przedtem było to zaletą, a teraz wadą - jest zbyt trudny dla leni
3. Nie jest przystosowany dla użytkowników korzystających z gier - gier jest co najmniej sto razy mniej niż w Windowsie
4. Jego instalacja zajmuje dużo czasu
5. Trudności w konfiguracji - przy braku znajomości języka angielskiego, który jest niezbędny , gdyż cała dokumentacja jest w tym języku

Zalety:
1. Stabilność - przy korzystaniu ze stabilnego jądra nie sposób powiesić systemu
2. Bezpieczeństwo - stabilne jądra posiadają minimalną ilość błędów, a odkryte błędy natychmiast są poprawiane, w dodatku istnieją patche zwiększające poziom bezpieczeństwa, jak KnoX, capsel czy OpenWall
3. Małe wymagania sprzętowe
4. Wielodostępność - na jednym komputerze może pracować kilkaset użytkowników nie wpływając na siebie wzajemnie
5. Wysoka konfigurowalność - właściwie każdy aspekt systemu można dostosować
6. Wydajność - we wszelkich porównaniach jest na wysokich miejscach
7. Doskonała sieciowość.

Dystrybucje Linux'a


- Slackware
- Debian
- Red Hat
- Caldera Open Linux
- TurboLinux Workstation 6.0
- Corel Linux
- S.u.S.E. Linux

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut

Podobne tematy