profil

Dlaczego totalitaryzm możemy nazwać systemem zbrodniczym? W oparciu o "Folwark zwierzęcy" George’a Orwella.

poleca 85% 964 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Totalitaryzm jest to forma rządów polegających na całkowitym podporządkowaniu sobie poddanych oraz na tym by władzy żyło się dobrze natomiast poddanym w taki sposób by nie powstał bunt ale również bez jakichś wielkich udogodnień. W totalitaryzmie władze w różny sposób próbowały, oczywiście z pozytywnym dla nich skutkiem przekonać do siebie poddanych. System totalitarny charakteryzuje się tym, że panuje tam dyktatura oraz, że władza pilnuje wszystko to, co czynią poddani i jeśli chcą by oni byli ślepo ,,ogłupieni? mówią do nich w taki sposób, że oni myślą, że ta władza tak mówi bo zapewne jest bardzo mądra i dobrze będzie rządzić państwem, czyli używają nowomowy. Tak zwana nowomowa posługuje się kłamstwem, obłudą i obelgą. Wszystko to w celu stworzenia atmosfery strachu i poddaństwa. W minionych czasach władza krajów totalitarnych czyli obecnej Rosji, a dawnego ZSSR pilnowała poddanych poprzez wojska, które nie mogły dopuścić do buntu. Przykładem totalitaryzmu były zbrodnicze rządy Hitlera oraz Stalina.
W lekturze ,,Folwark zwierzęcy? również był system totalitarnym, który jest parodią dawnego życia. Tego jak Stalin obchodził się z władzą oraz życia ludzi, czyli w lekturze zwierząt. Autor lektury George Orwell żył w czasach tamtejszego reżimu politycznego i jak mniemam chciał pokazać przyszłym oraz tamtejszym osobom, którzy jeszcze nie ujrzeli, prawdę jaka nastała w ich okresie życia. Chciał żeby inni też się dowiedzieli co on oraz inni musieli przeżyć. Pokazał nam to, co on uważa o tym systemie. Kim dla niego są Stalin oraz inne władze, że traktuje je jak świnie, ponieważ oni nie dbają o innych ludzi, którzy w nich ślepo wierzą,, a ci co nie dali się nabrać zwyczajnie zostali zamordowani przez Stalina oraz inne władze np. niemieckie. Stalin zamordował ok. 50 mln. ludzi i prawie wszyscy byli Rosjanami. Natomiast Hitler wymordował 25 mln. ludzi . W lekturze Napoleon zabił większą cześć zwierząt oraz gdyby mu się udało zabiłby też Snowballa.
Totalitaryzm dąży do całkowitej władzy za wszelką cenę. Nawet za cenę śmierci, która w tamtych oraz obecnych czasach, w Korei Północnej nie ma wielkiego znaczenia. Dla władz takich liczy się tylko własne dobro oraz zyski różnego rodzaju. Totalitaryzm możemy dlatego nazwać systemem zbrodniczym ponieważ nie przebiera on w ,,środkach? . Dla władz jest to obojętne w jaki sposób będą rządzić poddanym im ludem. W dzisiejszych czasach przykładem kraju totalitarnego jest Korea Północna pod władzą Kim Dzong Ila. Przywódca koreański jest z pewnością dyktatorem. Zmusza ludzi do ślepej wiary w jego dobroduszność. Tak jak w krajach chrześcijańskich rozpoczęcie nowej ery liczy się od narodzin Chrystusa, tak w Korei Północnej lata upływają od narodzin Kim Dzong Ila.
Ludność jest zmuszona do wiary w niego jak w bóstwo, ukochanego Przywódcę i ,,Słońce Miłości?. W rzeczywistości jego sprawowanie władzy nad krajem doprowadziło do głodu, złych warunków życia i oddzielenia Korei od świata, a co za tym idzie od kontaktu z cywilizacją Zachodu oraz do rozłąki bliskich osób.
Tak właśnie jest też w lekturze. Napoleon, który za wszelką cenę chce być wielbiony ma swojego mówcę, Squelera, który tłumaczy jaki to jest dobry dla swojego ludu Napoleon i jak się dla nich poświęca jedząc jabłka, czy pijąc mleko. Tak byłoby cały czas gdyby nie parę mądrych zwierząt. Jednak gdy rząd zwierzęcy złożony ze świń dowiaduję się o tym od Squelera. Natychmiast przestaje być taki dobry dla pozostałych zwierząt i zaczyna się miedzy nimi terror, czyli system zbrodniczy. Napoleon za pomocą świń czyli w rządzie ludzkim, np. Stalin za pomocą wojsk, mordują nieposłuszny lud.
Totalitaryzm to okrutny system, w którym nie liczą się prawa jednostki, wolnego rynku czy demokracji. Co roku z powodu bezduszności władców giną miliony niewinnych osób. Mam nadzieję, że na podanych przykładach wykazałam zbrodniczy charakter tego ustroju pod władzą chorych z nienawiści dyktatorów, czy rządzy władzy.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty