profil

Samorząd terytorialny

poleca 85% 1989 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

SAMORZĄD TERYTORIALNY ? na stopniu podstawowym został utworzony na mocy ustawy z dnia 8.III.1990r. o samorządzie terytorialnym.
Ustrój terytorialny w Rzeczpospolitej Polskiej zapewnia decentralizację władzy publicznej. (decentralizacja) Oznacza ona wykonywanie części zadań publicznych, określonych ustawami w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez ogół mieszkańców. Mieszkańcy gminy zatem tworzą wspólnotę samorządową, mieszkańcy powiatu tworzą lokalną wspólnotę samorządową a mieszkańcy województwa tworzą regionalną wspólnotę samorządową.

REFERENDUM LOKALNE
Przez referendum mieszkańcy w drodze głosowania wyrażają swoją wolę co do sposobu rozstrzygania danej sprawy dotyczącej ich oraz mieszczącej się w zakresie zadań i kompetencji organów danej jednostki albo w sprawie odwołania organu stanowiącego te jednostki przed upływem kadencji.
W sprawach odwoływania organu stanowiącego oraz w sprawach samo opodatkowania się mieszkańców na cele publiczne rozstrzyga się wyłącznie w drodze referendum. Referendum polega na udzieleniu na urzędowej karcie do głosowania pozytywnej albo negatywnej odpowiedzi na postawione pytania albo na dokonaniu wyboru pomiędzy zaproponowanymi wariantami.
Z inicjatywą, referendum przeprowadzonego na wniosek mieszkańców wystąpić może:
- grupa co najmniej 15 obywateli, którym przysługuje prawo wybierania do organu stanowiącego,
- struktura terenowa partii politycznej, działająca w danej jednostce samorządu terytorialnego,
- organizacja społeczna posiadająca osobowość prawną.
Referendum jest ważne jeżeli wzięło w nim udział co najmniej 30% uprawnionych do głosowania a wynik jest rozstrzygający jeżeli za jednym z rozwiązań oddano więcej niż połowę ważnych głosów a gdy dotyczyła samo opodatkowania co najmniej 2/3 ważnych głosów.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Podobne tematy
Nauki
Typ pracy