profil

Recenzja filmu "Troja"

drukuj
satysfakcja 63 % 208 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Film ?Troja? reżyserii Wolfganga Petersena oparty jest na eposie Homera Pt.? Iliada?. Opowiada on historię wojny trojańskiej, która wybuchła po porwaniu przez Parysa Heleny ? żony władcy Sparty. Nie zważając na konsekwencje uciekają razem do Troi. Menelaos, traktuje ucieczkę żony jako zniewagę i wraz z rządnym władzy bratem wyruszają na Troje. Rozpoczyna się najdłuższa wojna, oblężenie trwa 10 lat. Na czele armii greckiej staje wielki wojownik Achilles. Niezdobytej twierdzy Priama, broni jego syn Hektor.
Słabą stroną filmu jest nieuwypuklenie ważnego przecież konia trojańskiego. Odnosi się wrażenie, że te monumentalną bądź, co bądz budowle skonstruowano w ciągu kilku godzin. To samo dotyczy również czasu trwania wojny trojańskiej w filmie. Wydaje się, bowiem że trwała ona 5 a może 6 dni a nie kilkanaście lat. Mój niedosyt dotyczy też wątku miłosnego Heleny i Parysa. W scenariuszu filmu jest on ukazany prawie marginalnie a przecież był czynnikiem sprawczym wojny trojańskiej. Skoro przyjęto, że Helena kochała Parysa na zabój, to najwygodniej im było... zabić Menelaosa, a ich dwoje ocalić (jeśli ktoś pamięta mitologię to tam Parys zginął, a na końcu Menelaos zabrał ją z powrotem do Sparty). Może nie jest to zbyt romantyczne, ale bądźmy szczerzy... czy wersja z mitologii nie brzmi wiarygodniej Często odnosi się tu wrażenie ze film nie został oparty na dziele Homera tylko jest delikatnie wspomagany i zachowany jest tylko główny wątek.
Aktorstwo to jeden z plusów filmu. Chociaż uważam ze producenci nie trafili z wyborem Diane Kruger na Helenę, nie jest to tak piękna i zjawiskowa kobieta jak była opisana w książce. Już na starcie szansa, na choć częściowe zrozumienie postępowania i podzielenie zachwytu Parysa została zaprzepaszczona. Trzeba jeszcze dodać, iż sam Parys doskonale pasuje do swojej wybranki, Orlando Bloom jest w filmie bezpłciowy i nudny. Brad Pitt z kolei ponownie potwierdza swoją klasę, jego Achilles jest po prostu idealny. Zarozumiały, pewny siebie egoista, najlepszy wojownik wszechczasów, którego jedynym celem jest zapewnienie sobie miejsca w historii, jest najciekawszą postacią filmu. Hektor, świetnie zagrany przez Erica Banę, stanowi faktyczne ucieleśnienie wszelkich antycznych ideałów: szlachetności, odwagi, honoru i patriotyzmu. Drugi plan to popis aktorów charakterystycznych, jak niezawodny Brian Cox - Agamemnon, czy Brendan Gleeson ? Menelaos, czy wspaniałym Priam zagrany przez Petera O'Toole.

Warto także według mnie zwrócić uwagę na Rose Byrne (Bryzeida), która wraz z Bradem Pittem stworzyła świetny duet.
Kolejną ważną rzeczą, o której nie mogę nie wspomnieć, jest muzyka. Zajął się nią James Horner, który stworzył piękną aranżację do pamiętnego filmu Pt.?Titanic?. Jest ona charakterystyczna, mocna i wyrazista, świetnie pasuje do akcji na ekranie.
Wrażenie robi również świetna scenografia-jedna z najdroższych w historii kina, monumentalna, dopracowana w najmniejszych szczegółach i fantastyczne kostiumy- niektóre z nich naprawdę piękne, szczególnie zwracają uwagę w czasie narada starszyzny trojańskiej. Film otrzymał nominację do Oscara w kategorii Najlepsze Kostiumy. Otrzymał również 2 nominacje do MTV Movie Awards w kategoriach Najlepszy Aktor (Brad Pitt) i Najlepsza Walka (Brad Pitt kontra Eric Bana).
Jednak największym atutem filmu są zdecydowanie zdjęcia. Już na początku "Troi" zauważyłam ich wyjątkowość aż rażącą w oczy, jeśli spojrzeć na inne tego typu dzieła. Mianowicie kolory były stonowane, odczuwało się atmosferę minionej dawno epoki i rzeczywiście miało się wrażenie jakby historia ta wypełniona była piaskiem brzegów morza Egejskiego, a nie blaskiem lamp filmowców.
"Troja" to dobry film, sprawnie wyreżyserowany, z niezwykłymi kreacjami aktorskimi, wspaniałymi zdjęciami i olśniewającą scenografią. Nie jest to jednak arcydzieło a "jedynie" wzorcowy przykład solidnej hollywoodzkiej produkcji.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (3) Brak komentarzy
3.4.2011 (14:49)

wielkie dzięki :)

28.9.2010 (18:53)

świetnie :D

14.11.2008 (08:53)

supeeer:D

Gramatyka i formy wypowiedzi