profil

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta z "Zemsty".

drukuj
satysfakcja 61 % 46 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Głównymi bohaterami dramatu Aleksandra Fredry pt. ?Zemsta? są Cześnik i Rejent. Obydwaj posiadają sugestywne nazwiska, które pozwalają nam ich wstępnie scharakteryzować. Jak mówi o nich Wacław: ?Tych dwóch ludzi ? ogień, woda?.
Pierwszym mężczyzną jest Maciej Raptusiewicz. Jest stryjem, a jednocześnie opiekunem Klary. Wywodzi się z rodu szlacheckiego. Wbrew pozorom jest niezamożny i nic nie posiada. Aby poprawić swoją sytuację finansową, planuje małżeństwo z Podstoliną.
Jest on wysokim, dobrze zbudowanym mężczyzną w sile wieku. Jednym z problemów Cześnika jest stan jego zdrowia.
Dyndalski wypowiada się na ten temat : ?Pan zaś, mówiąc między nami, masz pedogrę, kurcz żołądka, rumatyzmy jakieś łupią?. Jednak on, mimo to uważa swój wiek za żwawy, żywotny i sprawny.
Raptusiewicz jest wybuchowy, gwałtowny, hałaśliwy i porywczy. Papkin mówi o nim : ?Cześnik wulkan aż niemiło?. Bardzo łatwo go zdenerwować i miewa przez to ataki wściekłości : ?I tyś milczał, ćmo przeklęta! (...)
Charakteryzuje go bardzo nieustępliwość : ?Ja z nim w zgodzie? ? Mocium panie! (...).
Jednak mimo złych cech posiada także zalety. Jest bardzo gościnny : ?Wszak gdy wstąpił w moje progi, włos mu z głowy spaść nie może?.
Potrafi przyznać się do swojej niezaradności w stosunku do kobiet : ?Lecz rozprawiać z kobietami... owe jakieś bałamutnie, afektowe świegotanie ? niech mi zaraz łeb kto utnie! Nie potrafię ? Mocium panie?.
Raptusiewicz jest patriotą. Dla ojczyzny skłonny jest do brawury i ryzyka.
Drugim mężczyzną jest Rejent Milczek. Ojciec Wacława, kochającego się w Klarze.
Posiada rozległą wiedzę, gdyż pracuje w sądownictwie. Jest bogatym wdowcem o czym świadczy fakt, że druga połowa zamku należy do niego.
Bohater jest szczupłym, niskim człowiekiem. Porusza się powoli i cicho. Wygląda na zdrowego i taki też jest. Swój wiek określa jako ?żwawą starość?.
Charakteryzuje się obłudą, kłamstwem, mściwością i nieustępliwością. Mówią o tym takie cytaty jak : ?Za taktową iść gadzinę, to dotychczas jest zagadką? (...) lub "Patrz, ja płaczę - ani słowa!... Cnota synu, jest budowa, jest to ziarno, które sieje...". Obojętne mu było dobro własnego syna.
Jego kolejną wadą jest to, że pragnie zgody z Cześnikiem, a tak naprawdę robi wszystko, aby do owej zgody nie doszło.

Świadczy o tym chociażby ten cytat: "Mnie z Cześnikiem? O mój Boże! Któż jej więcej pragnąć może, niż ja, człowiek bogobojny?". Jest pazerny, skąpy i nieuczciwy. Cześnik tak go określa ?Rejent Milczek; słodki, cichy, z kornym licem, ale z diabłem, z diabłem w duszy.?
Oprócz wielu wad posiada także zalety. Jedną z nich jest honor szlachecki : ?Cześnik wyzwał mnie na rękę, acz nie moja to zabawa. I wyszedłem i czekałem. Tak czekałem - nadaremnie".
U podłoża nienawiści, którą do siebie pałają wzajemnie, leżą wszystkie wyżej wymienione różnice. To one są przyczyną tych ich ciągłych kłótni. Jeśliby bliżej przyjrzeć się Maciejowi i Milczkowi, to można dojść do wniosku, że niektóre cechy biorą od siebie. Jednak mimo wszystko potrafią sobie wybaczyć i żyć w zgodzie : ?Nichże będzie dziś wesele, równie w sercach, jak i w dziele ? Mocium panie, z nami zgoda?
Cześnik i Rejent to dwie bardzo kontrastujące ze sobą postacie. Moim zdaniem ciekawszą postacią jest Maciej Raptusiewicz. Jest on arogancki i agresywny, rzadko działa w pokoju. Maciej Raptusiewicz jest prawdziwy i zabawny, co pozwala mu wybaczyć jego niedoskonałości; jednak według mnie nie powinno się brać przykładu z żadnego z bohaterów.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (11) Brak komentarzy
6.10.2011 (21:44)

Bardzo dobra! Gdyby nie ta praca musiałabym grzebać w książce i szukać tych cytatów. Dziękuję bardzo! Jesteś Bogiem. : )

23.2.2011 (19:49)

Super ! :)

23.2.2011 (18:35)

beznadzieja !