profil

Analiza ekonomiczna ogólna i finansowa.

poleca 85% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Analiza jest metodą poznawczą obiektów i zjawisk złożonych przez ich podział na elementy proste i zbadanie powiązań pomiędzy tymi elementami (zależności przyczynowo skutkowe)
Analiza ekonomiczna to :
1) Analiza stanów i procesów ekonomicznych w przedsiębiorstwie.
2) Dyscyplina naukowa dotycząca zespołu metod umożliwiających stosowanie diagnoz gospodarczych w przedsiębiorstwie.
3) Opracowanie diagnostyczne (dokument) lub czynności zmierzające do postawienia diagnozy gospodarczej.
Analiza ekonomiczna polega głównie na ?odczytywaniu? wskaźników ekonomicznych tzn. na interpretacji zjawisk gospodarczych w nich zawartych..
Rzeczą analizy ekonomicznej jest stworzenie takiego zespołu metod poznawczych i środków badawczych, które umożliwiłyby szybkie a równocześnie konkretne i uzasadnione opracowanie wniosków mogących być podstawą właściwych operatywnych decyzji.
Analiza ekonomiczna zmierza do ustalenia czy i w jakim stopniu działalność gospodarcza pozostaje w zgodności z zasadą racjonalnego działania; dotyczy to stanu osiągniętego jak i projektów przyszłego działania.
Analiza ekonomiczna jest procesem rozkładu i może mieć dwojaki charakter:
- może być procesem fizycznym
- może być procesem abstrakcyjnym

Analiza ekonomiczna dzieli się na:
I Analiza finansowa- w jej zakresie znajdują się kategorie o charakterze finansowym i wynikowym.
II Analiza techniczno-ekonomiczna- zajmuje się procesem produkcji oraz szeroko rozumianymi zasobami.

Analiza finansowa stanowi wydzieloną część analizy ekonomicznej... Obejmuje zagadnienia związane z sytuacją finansową danego podmiotu, bilansem, rachunkiem zysków i strat, przepływami środków pieniężnych, rachunkiem kosztów, wykorzystaniem majątku, efektywnością zaangażowanych kapitałów (własnych o obcych) oraz kalkulacją wynikową dokonanych przedsięwzięć w danym roku obrachunkowym lub innym przedziale czasu. Przedmiotem analizy finansowej mogą być również inne zagadnienia... W praktyce dość często spotyka się analizy ekonomiczno-finansowe, w których zagadnienia finansowe są pokazane na tle ekonomiki firmy. Część gospodarcza analizy łączy się tam z częścią finansową, tworząc w ten sposób analizę pełną przedsiębiorstwa. Wyodrębniona analiza finansowa ma określone cele...
Cele jakie mogą być stawiane najczęściej:
wyjaśnienie przyczyn:
? pogorszenia płynności finansowej,
? wystąpienia strat operacyjnych,
? spadku poziomu rentowności,
? wzrostu poziomu kosztów,
? wydłużenia cyklu płatności zobowiązań wobec dostawców;
ustalenie wpływu wzrostu cen...
zbadanie efektywności finansowej kapitału obrotowego;
określenie wpływu rotacji środków obrotowych na rentowność sprzedaży;
dokonanie porównań czynników zyskotwórczych w układzie realnym wartości pieniężnych;
zdiagnozowanie sytuacji finansowej.

Przedmiot analizy finansowej - to działalność gospodarcza oparta na angażowanych zasobach majątkowo - kapitałowych i osobowych. Są dwa podstawowe element analizy finansowej:
stan finansowy - ujecie statyczne przedmiotu analizy, ustalony na określony moment, obejmuje wyposażenie przedsiębiorstwa, składniki majątku trwałego i obrotowego, środki zaangażowane w inwestycje i wartości niematerialne oraz finansowe pokrycie tych składników z kapitału własnego lub obcych zobowiązań. Wiąże się to z kształtowaniem sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, jego zdolnością płatniczą i kredytowa.
wyniki finansowe - to ujecie dynamiczne przedmiotu analizy, ustala się je za pewny dzień jako sumę wyników narastającą w ciągu miesiąca, kwartału lub roku. Te wyniki to zysk lub straty ujęte w wielkościach brutto lub netto. Oddziałują na nie np. przychody ze sprzedaży, koszty własne, rozliczenia w formie podatków, dotacji, dywidend itp. Określają je wskaźniki rentowności jako relacje wyniku finansowego do obrotu zaangażowanych zasobów osobowych, majątkowych. Osiągane wyniki finansowe prowadza do dodatnich lub ujemnych zmian stanu finansowego przedsiębiorstwa.

Metoda analizy finansowej to sposób badania stanu i wyników finansowych przedsiębiorstwa. Przyjmując za podstawę podziału tok analizy wyróżniamy:
Analizę dedukcyjna - metoda rozdrabniania, w której przechodzi się od zjawisk ogólnych do szczegółowych, od skutku do przyczyn.
Analizę indukcyjna - metoda scalania, rozpatrywanie wpierw zjawisk szczegółowych, potem złożonych.
Analiza redukcyjna - to połączenie dwóch powyższych metod: rozdrobnienie i ponowne scalenie pewnej całości i porównanie z oryginałem otrzymanego wyniku.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty