profil

Świat przeżyć bohaterki lirycznej utworów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

poleca 85% 495 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Samotność. Czym tak naprawdę jest? Człowiek nigdy się nad tym nie zastanawia. Samotność to po prostu stan emocjonalny, wynikający z braku pozytywnych relacji z innymi osobami. Każdy z nas, ludzi zarówno żyjących teraz jak i w przeszłości czuł się samotny. Samotną może być osoba młodsza, która nie może znaleźć swojego partnera życiowego, osoba starsza, która żyje sama i nie ma tak dobrego kontaktu z młodszym pokoleniem, kobieta i mężczyzna. Samotność nęka wszystkich, bez względu na płeć, wiek czy zamożność. Może być tylko chwilowa, lub też przez długi okres nęka duszę. Czasem wśród tłumu ludzi czujemy się samotni, gdyż jak to powiedział Erich Remarque:?Samotność nie ma nic wspólnego z brakiem towarzystwa?. Bardzo często kobiety czują się samotne w świecie mężczyzn, którzy nie rozumieją ich.
Maria Pawlikowska- Jasnorzewska z pewnością zaznała samotności. W wielu swoich utworach ukazała w sposób doskonały świat przeżyć kobiety zagubionej w świecie mężczyzn. Ukazała ich tęsknotę, marzenia, a przede wszystkim samotność. Ciężko jest żyć, gdy się kogoś utraciło, szczególnie osobę kochaną- ?szczęście, które się nie trafia? (M. Pawlikowska- Jasnorzewska ?Fotografia?). Pozostaje wówczas tylko fotografia, której widok sprawia ból oraz długie godziny patrzenia w zegar, którego wskazówki nieubłaganie mknął do przodu. Czasu cofnąć nie można. ?Kobieta, która czeka? wciąż w okno się wpatruje, ma nadzieję, że w drzwiach pojawi się wymarzony gość- utracona miłość. Tik tak, tik tak?zegar odmierza godziny: ?a może już za późno na gości??. Może utracona miłość nigdy już nie powróci? Ktoś kiedyś powiedział: ?Nikt nie jest wyspą?. Kobieta również nie może być ?wyspą?, gdyż potrzebuje bratniej duszy, miłości, bo bez niej jej świat jest pusty, szary i blady. Brak bliskości drugiej osoby potęguje smutek, cierpienie duszy. Nawet fiołki nie pachną już tak samo. Świat bohaterki lirycznej pełen jest żalu, bólu po stracie ukochanego. Stracił wszelkie barwy. ?Nie ma śmiechu, pocałunku?. ?Nikt nikogo do serca nie przygarnia?. Jednakże najgłębsza samotność odczuwalna jest w nocy, gdyż wówczas nadchodzi czas refleksji. W ?Nocy? M. Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej kobieta udaje się w ?daleką podróż?- zagłębia się we własnej duszy. Wówczas noc staje się bardziej czarna, czarna niczym heban, gdyż dusza pełna jest bólu, smutku i tęsknoty. ?Kobieta- Ikar? jest świadoma swojego dramatu. Pomimo tego, że unosi się tak wysoko, frunie lekko niczym ptak, jednakże bez nadziei, bo wie, że spadnie, tak jak syn Dedala. ?Jak Jakub z Aniołem, tak ja z tym wspomnieniem/ mocuję się nadaremnie,/ bo ono silniejsze ode mnie/ i słodkie nieskończenie.? (M. Pawlikowska- Jasnorzewska ?Anioł i Jakub). Po utracie mężczyzny pozostały tylko wspomnienia, których bohaterka nie potrafi wymazać z pamięci, gdyż pomimo tego, że sprawiają ból, są jedyną nutką ?słodyczy? w jej samotnym, nieszczęśliwym życiu.
Bohaterka liryczna jest świadoma, że żyje w świecie, w którym dominują mężczyźni. Czuje się niezrozumiana. Kobiety kochają piękno, są na nie bardzo wrażliwe. Natomiast mężczyźni uwielbiają to, co ?groźne i wytrwałe?. ?W szkicowniku poetyckim? bohaterka poszukuje piękna, które niekoniecznie musi mieć związek z praktycyzmem. Pragnie żyć w świecie pełnym przyjemnych barw, zapachów, kształtów. Jednakże mężczyźni tego nie potrafią zrozumieć, gdyż chcą tylko, aby ich maszyny były doskonałe.
Świat bohaterki lirycznej, kobiety osamotnionej, niezrozumianej przez mężczyzn jest ponury. Ciągle czuje się samotna, gdyż nie ma już nikogo bliskiego. Brakuje jej czułości, pocałunków, miłości. Jest niczym kwiat, któremu opadły płatki i stracił całe swe piękno i radość. Niczym ptak, który nie może latać. Wciąż czegoś brakuje, odczuwa pustkę w sercu i duszy. Nie może zapomnieć o przeszłości i żyć teraźniejszością. ?Jest się właściwie wiernym tylko w miłości nieszczęśliwej, gdyż odbiera ona chęć do rozpoczynania na nowo.? (Achard Marcel). I tej kobiecie z utworów Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej brakuje chęci do rozpoczęcia wszystkiego na nowo.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty