profil

Terminy związane z teatrem i ich znaczenie.

drukuj
satysfakcja 68 % 197 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Niektóre terminy teatralne

akt ? część dramatu, zawierająca zamknięty i wewnętrzny spójny odcinek akcji

balet ? rodzaj widowiska teatralnego, w którym głównym środkiem wyrazu jest taniec wykonywany przez tancerzy według scenariusza, z towarzyszeniem muzyki, na tle odpowiedniej scenografii.

budka suflera ? pomieszczenie na przedzie sceny teatralnej, osłonięte przed widzami; jest przeznaczone dla osoby podpowiadającej tekst aktorom.

dramat ? jeden z trzech rodzajów literackich, który jest przeznaczony do wystawienia na scenie; gotowy scenariusz; występują w nim didaskalia.

didaskalia ? inaczej tekst poboczny; pisane zazwyczaj kursywą; przeznaczone dla aktorów; uwagi.

epilog ? końcowa partia utworu epickiego lub dramatycznego, informująca o dalszych dziejach postaci po zamknięciu zdarzeń właściwej fabuły; w dramacie antycznym końcowa wypowiedź skierowana do publiczności, wyjaśniająca zamysł twórcy i istotne znaczenie widowiska.

fabuła ? treść utworu literackiego lub filmowego.

inscenizacja ? wystawianie utworów dramatycznych na scenie.

komedia ?gatunek dramatu obejmujący utwory o wesołym i pogodnym nastroju, lekkiej i pogodnej tematyce, charakteryzujące się humorem, dowcipem, wesołością i pomyślnym zakończeniem.

komizm ? jakość sytuacji, ciągu zachowań lub zdarzeń, cech charakterystycznych postaci, budzących śmieszność lub wesołość, ale także kategoria estetyczna, która jest podstawą strukturalną komedii.

kulisy ? element perspektywicznej dekoracji teatralnej: płaskie ścianki dekoracyjne umieszczone symetrycznie po obu stronach sceny, kotary, przepierzenia, przesuwane w rowkach podłogi lub opuszczane z nadscenia, umożliwiające szybką zmianę dekoracji i oświetlenia. Także część teatru za sceną.

kurtyna ? zasłona używana w teatrze oddzielająca scenę od widowni, opuszczana i podnoszona lub składająca się z dwóch części rozsuwanych na boki.

loża ? wydzielona, reprezentacyjna część sali widowiskowej, wyposażona w miejsca siedzące dla kilku osób, zwykle w formie niewielkiego balkonu lub wnęki z balustradą.

maska teatralna ? osłona twarzy, mająca kształt i formę twarzy ludzkiej, a także łba zwierzęcego, rośliny lub innej rzeczy.

Maska komiczna, symbolizuje komiczną rolę, atrybut mitologicznej muzy Talii. Maska tragiczna, symbolizuje tragiczną postać, atrybut muzy Melpomene.

opera ? utwór muzyczny o charakterze dramatycznym, przeznaczony do wystawiania na scenie, składający się z partii wokalnych i instrumentalnych, czasami także mówionych i baletowych.

pantomima ? widowisko teatralne, w którym zdarzenia przekazywane są przez aktorów wyłącznie za pomocą ruchów ciała, gestów, mimiki.

scena ? część aktu wyodrębniona ze względu na występowanie określonych osób.

sufler ? osoba podpowiadająca w teatrze aktorom tekst roli w sposób niewidoczny dla widza (obecnie za kulisami, dawniej w budce suflera).

teatr ? gałąź sztuki widowiskowej, polegająca na przedstawianiu scenicznym utworów literackich, obejmująca takie gatunki jak: tragedia, komedia i dramat, balet, pantomima, opera, rewia. Także budynek przystosowany do wystawiania utworów scenicznych.

tragedia ? rodzaj utworu literackiego, w którym występuje silnie zarysowany konflikt między dążeniami bohatera a wartościami i mocami wyższymi, jakim musi się on przeciwstawić, co prowadzi do nieuniknionej katastrofy.


Bibliografia:
1. Słownik wyrazów obcych
2. Słownik wiedzy o literaturze
3. Podręczny ilustrowany leksykon ucznia
4. zeszyty od języka polskiego


Przydatna praca? Tak Nie
Podobne tematy:
akt balet Budka suflera Didaskalia epilog fabuła inscenizacja komizm loża WSZYSTKIE
Komentarze (1) Brak komentarzy
28.2.2011 (14:58)

nie wiem może sie kiedyś przdyda:D