profil

Przykazanie miłości

drukuj
satysfakcja 48 % 805 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

,,Będziesz miłował Pana Boga twego z całego serca swego, z całej duszy swojej i ze wszystkich myśli swoich, a bliźniego swego jak siebie samego?. Te słowa chyba każdy z nas słyszał nie raz i pewnie zna je na pamięć. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad ich znaczeniem, przesłaniem? W tym przykazaniu bóg zawarł jego wymagania wobec nas i nasze obowiązki wobec Boga i bliźniego. Te słowa chyba najlepiej oddają istotę chrześcijaństwa. Na przykazaniu miłości opierają się wszystkie modlitwy i prawa chrześcijanina.
Pierwsza część przykazania mówi o miłości człowiek-Bóg. Według niego mamy miłować Boga z całego serca swego, z całej duszy swojej i ze wszystkich myśli swoich. Ale jak mamy okazywać swą miłość wobec tych kryteriów? Otóż najlepiej okazać ją poprzez częstą i szczerą modlitwę oraz uczestniczenie we Mszy Św., a także przystępowanie do sakramentu pojednania. Najlepiej chyba nasza miłość wyrażona jest w akcie miłości (dla przypomnienia: ,,Boże choć Cię nie pojmuję jednak nad wszystko miłuję, nad wszystko co jest stworzone boś ty dobro nieskończone?). Innym przykładem na okazanie miłości Bogu jest codzienne myślenie o nim. Miłowanie Go myślą oraz świadomość, że istnieje, czuwa nad nami. Pamięć o tym, że dla nas stworzył świat i zesłał swego Syna dla naszego zbawienia. Miłość do Boga okazujemy również poprzez post, jałmużnę. Wyrażanie miłości Bogu z pozoru jest proste, ale w rzeczywistości jest inaczej. Codziennie musimy strzec się podstępów szatana, stawiać czoła przeciwnością losu, ale nie możemy wówczas tracić wiary w Boga bowiem On wystawia nas na próbę czy aby na pewno jesteśmy dobrymi chrześcijanami. Przykładem tego może być przypowieść o Hiobie, który stracił majątek, ale nadal wierzył w Boga, e jego opatrzność. Po jakimś czasie Bóg wynagrodził mu jego wierność i Hiob odzyskał swój majątek.
Przejdźmy teraz do drugiej części przykazania tzw. ,,nowego przykazania?. Mówi ono o miłości do bliźniego, byśmy miłowali go tak jak samych siebie. Ale co jeśli nie szanujemy siebie? Wmawiamy sobie lub inni wmawiają nam, że do niczego się nie nadajemy, jesteśmy najgorsi, nic nie potrafimy zrobić. I jak wówczas mamy miłować kogoś jeśli nie miłujemy siebie? Otóż to szatan budzi w nas samokrytykę co powoduje, że również nie szanujemy innych, dostrzegamy tylko ich wady, a nie zalety.

A przecież Bóg stworzył ludzi na swój obraz i podobieństwo, więc chcąc nie chcąc w jakiś sposób jesteśmy podobni do Boga, a on jest przecież najdoskonalszy. Między innymi dlatego właśnie powinniśmy zaakceptować własną osobę. Przecież stwarzając każdego z nas Bóg miał jakiś cel. Jedni są szczupli, drudzy grubi, jedni ładni, drudzy brzydcy, ale tak już jest i nadal będzie, a my nie powinniśmy tego zmieniać. Każdy człowiek jest jedyny w swoim rodzaju i to jest najważniejsze i najpiękniejsze. A poza tym to przecież nie liczy się wygląd tylko charakter człowieka. Innym przykładem na okazanie miłości do bliźniego jest wybaczanie win. Często zdarza się, że ktoś nas skrzywdzi. Stawiamy sobie wówczas pytanie: ,, Jak mam kochać człowieka, który mnie skrzywdził, dlaczego mam mu wybaczyć? Receptą na to może być myśl, że Bóg nam zawsze wybacza i cieszy się, że wracamy na dobrą drogę, dlatego mu też powinniśmy tak czynić. Jeśli ta myśl nie pomoże to postawmy się w sytuacji człowieka, który popełnił błąd. Wtedy na pewno pomoże nam to wybaczyć bliźniemu. W,, Krzyżakach?? Henryka Sienkiewicza ukazana jest piękna scena, kiedy to okaleczony Jurand ze Spychowa mając możliwość zemsty na swym oprawcy puszcza go wolno i wybacza mu. Nie powinniśmy mścić się na ludziach, bowiem każdy ma prawo do pomyłek, z co za tym idzie możliwość poprawy, nawrócenia. Powinnyśmy nie nienawidzić innych ludzi, ale starać się ich miłować. Ale co jeśli ktoś popełnił bardzo duży błąd i nie okazuje skruchy? W takiej sytuacji powinniśmy porozmawiać z tym człowiekiem i wytłumaczyć, że postąpił źle, a jeśli i to nie pomoże to po prostu powinniśmy modlić się o jego nawrócenie. Przykładem tego jest Jan Paweł II, ponieważ poszedł do więzienia, do człowieka, który chciał go zabić, porozmawiał z nim i wybaczył mu. To wydarzenie jest najlepszym przykładem na to, że każdemu trzeba wybaczyć nawet najgorszą zbrodnię i dać mu drugą szansę. Może wtedy ocknie się i zastanowi nad swoim zachowaniem.
Jako podsumowanie przypomnę, że w przykazaniu miłości są zawarte najważniejsze sława dotyczące kościoła katolickiego. Słowa te najlepiej oddają istotę chrześcijaństwa, czego przykładem może byś 10 Przykazań Bożych, bowiem pierwsze trzy odnoszą się do relacji człowiek ? Bóg, a pozostałe siedem do relacji człowiek ? człowiek. Również w Piśmie Świętym cały czas jest mowa o miłości do Boga i bliźniego. Czasem trudno pojąć, że w tak krótkie przykazanie zawiera cały sens naszej wiary.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy
9.1.2012 (16:34)

przydało mi się dzięki

21.9.2011 (15:37)

fajne ale mi się nie przydało

Zakres materiału