profil

Globalizacja.

poleca 89% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Duże znaczenie dla gospodarki przyszłości całego świata ma eksploatacja złóż naturalnych a szczególnie tych nieodnawialnych. Ich wyczerpanie może doprowadzić do poważnych konfliktów. Gospodarka może przeżywać poważne problemy. Wraz z biegiem czasu może pogłębiać się różnica miedzy obszarami bogatymi i biednymi, które już teraz są widoczne. Produkty staną się za drogie żeby zwykły człowiek mógł je kupić. Ich wydobycie okaże się nieopłacalne. To bariery wspólne dla wszystkich ogniw gospodarki światowej. Takimi problemami są kwestie wyczerpalności surowców naturalnych, a co za tym idzie surowcowo ? energetycznego.

W istocie rzeczy współczesna globalizacja to nic innego, jak coraz większy zakres swobodnego działania mechanizmu wolnego rynku, ale w skali świata, a nie jak jeszcze do niedawna, głównie w granic państw narodowych. Było to możliwe dzięki:
? Postępowi technicznemu, a zwłaszcza technologiom informatycznym i komunikacyjnym, pozwalającym na sprawny transfer dóbr, usług, kapitału i informacji oraz działaniu na odległość będącym istotą globalizacji:
? Standaryzacji procesów wytwarzania i wzrostowi jednostkowej wydajności pracy;
? Liberalizacji handlu i inwestowania;
? Umiędzynarodowieniu rynków finansowych;
? Integracji regionalnej, która stanowi swoiste laboratorium ekonomicznego działania w skali ponadnarodowej.

Strategia rozwoju firmy powinna wynikać ze stopnia globalizacji branży, w której firma działa. Stopień globalizacji branży mierzymy:
? Poziomem wymiany międzynarodowej w branży do produkcji w branży.
? Poziomem inwestycji międzynarodowej do wartości inwestycji w branży.
Firmy globalne są zdecydowanie bardziej rentowne od narodowych. Rentowność następuje jednak po kilkuletnim szoku związanym z wejściem w proces globalizacji.
Nie ma prostych dróg rozwoju na rynku silnej konkurencji. Istota polega na zamianie słabych punktów na mocne. Sprowadza się do nabywania nowych kompetencji szybko i tanio. Dobrze jest, gdy szybkość działania szokuje konkurencję.
Podstawą sukcesu jest jednak nadal:
? Być blisko klienta i rozumieć jego potrzeby.
? Umieć korzystać z rozwoju technologii.

.Integracja Ekonomiczna Państw ? UE
W obronie przed globalizacją główne regiony ekonomiczne świata, Unia Europejska, Kraje Ameryki Północnej oraz Japonia z krajami Południowo-Wschodnimi Azji, wzmacniają swoje szeregi interesując się gospodarczo. Integracja Polski z UE ułatwi nam wejście w nurt i wykorzystanie dobrych stron globalizacji.

Wzrasta i rozszerza się wpływ rynku, szczególnie kapitałowego. Globalizacja upodabnia i osłabia wpływ administracji państwowych w różnych krajach kapitalistycznych. Maleje wpływ instytucji i programów rządowych kreujących politykę gospodarczą państwa. W coraz większym stopniu jakość funkcjonowania administracji zależ od morale
i kwalifikacji polityków i urzędników.
Międzynarodowe rynki kapitałowe maja ogromny wpływ na politykę państw. Rządy państw są po części od nich zależne, bo z ich pomocą finansują własne długi. Kapitał międzynarodowy doskonale weryfikuje prace rządów poprzez ceny, jakie płaci za obligacje danego państwa. Ponad to rynki finansowe zaczynają mieć coraz większy wpływ na zmiany kurów wymiany walut, ceny akcji i pośrednio wysokość stóp procentowych. Szczególnie kursy walut są narażone na działanie, błyskawicznie przemieszczającego się, międzynarodowego kapitału spekulacyjnego. Oznacza to, że specjaliści finansowi w poszczególnych krajach powinni odznaczać się doskonałymi kwalifikacjami.
Rząd polski powinien przeanalizować dotychczasową aktywność polskich firm w nurcie globalizacji (polskie firmy międzynarodowe, R&D, polskie inwestycje zagraniczne) i stworzyć stosowne instrumenty wsparcia. Należy ocenić wpływ globalizacji na bezrobocie w Polsce (oddzielnie wymiana handlowa i pracownicy zagraniczni w Polsce i polscy za granicą).

W trzech wielkich regionach ekonomicznych obserwuje się podobieństwo zachowań klientów, zatem standaryzacje produktów. Ryzyko wejścia w proces globalizacji maleje, gdy firma koncentruje się na wybranej grupie produktów.

Z globalizacją związane są cztery wielki ogólnoświatowe procesy, które symulują integrację gospodarek narodowych, a zarazem są jej następstwem:
? Mobilność czynników produkcji, a zwłaszcza kapitału, kwalifikowanych kadr oraz innowacji.
? Równoczesność, polegająca na niemal jednoczesnym pojawianiu się w wielu, nawet bardzo odległych miejscach globu ziemskiego, produktów, usług, innowacji oraz informacji; w tym samym czasie czyta się w gazetach o tych samych wydarzeniach, ogląda się te same filmy, słucha tej samej muzyki, ma identyczne smutki, radości, lęki i nadzieje.
? Równoległości, sprawiające, że dzięki rosnącej liczbie technologicznych możliwości innowacje mogą omijać istniejące struktury i przyczyniać się do rozwoju zupełnie nowych, niezależnych form działalności gospodarczej w nowych miejscach i w nowych strukturach.
? Pluralizmu, przejawiającego się w powstawaniu oraz istnieniu różnych ośrodków produkcji, dyspozycji i tworzenia innowacji.

Procesy te zwiększają możliwości wyboru i pozwalają podmiotom gospodarczym na ujawnianie oraz rozwój ich przedsiębiorczości. Są one następstwem globalizacji, tworząc z nią wzmacniające się wzajemnie pętle sprzężeń zwrotnych. Sprzężenia te są określane mianem kaskady globalizacyjnej, a ich działanie wzmaga proces globalizacji i podnosi jego jakość.

W ubiegłym roku w Unii Europejskiej ujednoliceniu uległ system walutowy. Wprowadzone zostało euro. Dzięki temu wyjeżdżając za granicę nie trzeba już wymieniać pieniędzy. W Niemczech spowodowało to zastój w gospodarce, wzrost bezrobocia i cen na liczne artykuły (1euro nie równa się 1 marce niemieckiej). Państwa członkowskie nie musiały jednak zgodzić się na wprowadzenie euro (tak zrobiła np. Wielka Brytania).
Rozrost struktur gospodarczej integracji w na całym świecie zaciśnie związki między poszczególnymi krajami, regionami. Dzięki temu nie będzie różnicy, czy towar sprowadzany jest do Polski, czy do Niemczech. Różnice będą tylko wtedy, gdy któryś z krajów sprowadzi większe ilości tego towaru- wówczas bardziej rozłożone zostaną koszta transportu, a większa ilość towaru może zostać sprzedana po niższej cenie.

Skutki globalizacji

W związku z procesami globalizacji rozwijają się i zyskują na znaczeniu ośrodki, w których skupione są centra dyspozycji globalnej gospodarki i stanowiące jej infrastrukturę instytucje usługowe. Ośrodki te zyskują nazwę miast globalnych. Przykładem takich ośrodków są: Nowy Jork, Londyn, Tokio, Frankfurt nad Menem, Hongkong, Amsterdam. Miasta globalne stanowią:
? Ośrodki dyspozycji globalnej gospodarki, ponieważ znajdują się w nich siedziby zarządów transnarodowych korporacji.
? Miejsce lokalizacji najważniejszych banków, instytucji finansowych oraz firm usługowych pracujących na rzecz globalnej gospodarki.
? Centra tworzenia innowacji dla wiodących dziedzin przemysłu i usług wykazujących znaczny stopień globalizacji.
? Wiodące rynki dla wytwarzania innowacji.

Miasta globalne stały się miejscem koncentracji rynków finansowych i funkcji kontrolnych w stosunku do gospodarki globalnej. Cechą globalizacji jest bowiem daleko posunięta dekoncentracja wytwarzania i sprzedaży i silna koncentracja zarządzania strategicznego.

Globalizacja niesie za sobą zarówno korzyści, jak i problemy. Przeciwko niej odbywają się liczne protesty (np. podczas spotkań grupy G7 Rosja). Globalizacja jest następstwem rozwoju cywilizacyjnego. Jeżeli chcemy dalszego rozwoju, powinniśmy stanąć po jej stronie. Jeżeli uważamy, że człowiek osiągnął już wystarczająco wiele, wówczas powinniśmy przeciwstawić się globalizacji

Lista problematycznych kwestii związanych z procesem globalizacji jest długa. Do najczęściej wymienianych należą:
Związane z nadmiernie liberalną polityką asymilacyjną:
? rozpad państw narodowych
? przyznawanie kart stałego pobytu, obywatelstwa osobom niezasymilowanym
? migracje spowodowane pojawianiem się gett etnicznych
? konflikty między rasowe i między etniczne
? napięcie pomiędzy prawami człowieka i obywatela
? zanik tożsamości narodowej
Związane z polityką protekcjonistyczną(polityka ochrony produkcji i handlu krajowego przed konkurencją zagraniczną, głównie za pomocą ceł nakładanych na przywożone towary oraz koncesji i zakazów.) i etatystyczną(rodzaj polityki gospodarczej państwa o gospodarce mieszanej (państwowo-prywatnej) oznaczający przejmowanie przez państwo administracji nad prywatnymi przedsiębiorstwami lub tworzenie nowych przedsiębiorstw państwowych przy pomocy kapitału państwowego a także tworzenie przedsiębiorstw o kapitale mieszanym (państwowo-prywatnym).)
? powstanie i rozrastanie się globalnych dysproporcji, w wyniku, czego znaczna część kapitału należy do niewielkiej liczby państw, stanowiących globalne centrum, a niewielka część kapitału do krajów peryferyjnych
? wzrost bezrobocia
? zanikanie tradycji i zwyczajów lokalnych
Często podkreśla się, że globalizacja zagraża ciągłości i autentyczności państw narodowych, ich niezależności, jak również niszczy lokalną kulturę i tradycję. Prowadzi to do powstawania i rozwoju ruchów antyglobalistycznych (ruch społeczno-polityczny aktywny w większości państw świata, różnorodny ideowo i niejednolity organizacyjnie. Za cel stawia sobie radykalną zmianę obecnych stosunków ekonomicznych, ekologicznych i społecznych, poprzez m.in. budowanie globalnego społeczeństwa obywatelskiego)

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 7 minut