profil

/

Zadania Prace

Najważniejsze Znaczenie- Konstytucja 3 maja

drukuj
satysfakcja 72 % 351 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Konstytucja 3 maja miała dla Rzeczpospolitej ogromnie znaczenie. Pamiętając, że nasz kraj nie miał wtedy całkowitej władzy (nie mógł podejmować wszystkich decyzji w sprawach politycznych i funkcjonowania państwa) ze względu na państwa ościenne (głównie Rosja).
Konstytucja ogłosiła: zniesienie "liberum veto", zniesienie wolnej elekcji, ustanowienie monarchii dziedzicznej, wprowadzenie trójpodziału władzy (ustawodawcza, wnioskodawcza, sądownicza), powiększenie armii do 100 tys. żołnierzy (realizajca 57 tys.), wzięcie chłopów pod opiekę państwa, Polska jest krajem katolickim, ale tolerancyjny wobec innych wyznań, prawa o miastach (samorząd w miastach, udział 24 przedstawicieli w sejmie z głosem doradczym, nietykalność osobista mieszczan, piastowanie niższych urzędów, możność nabywania dóbr ziemskich). Konstytucja stała się bezpośrednim wynikiem mubuchu polsko-rosyjskiej w 1792r. Konstytucja 3 maja była najwybitniejszym dziełem polskiego oświecenia. Uchwalenie Konstytucji w 1791r. otworzyła w Polsce okres monarchii konstytucyjnej.


Podobne prace:
Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (7) Brak komentarzy
14.12.2011 (20:08)

krotko zwiezle i na temat no moze nie tak bardzo na temat ale dobre bedzie THX

3.11.2011 (21:10)

Monarchią konstytucyjną była przez kilka miesięcy. Była najdobitniejszym...... - czyli miała duże znaczenie - tylko na czym ono polegało. O tym praktycznie nic. Tylko postanowienia!

22.5.2011 (12:01)

thx za pomoc

9.5.2011 (20:32)

dzięki za pomoc xd:)

12.5.2009 (20:09)

Po pierwsze nie jest to znaczenie konstytucji, a ważniejsze reformy, a po drugie to bezpośrednim wybuchem wojny polsko-rosyjskiej nie była Konstytucja, ale Targowica. Wojna była w obronie Konstytucji .

Historia Polski


Zadania z Historii
izacie0 rozwiązanych zadań
Historia 10 pkt Dzisiaj 02:37

Wyjaśnić pojęcie pieszego w świetle kodeksu ruchu drogowego pojęcie musi być rozbudowane i uzasadnione. pojecie terenu niezabudowanego w świetle...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8
Rozwiązuj

Nieaktywny
Historia 30 pkt wczoraj o 16:03

Repetytorium pilnie potrzebuję :)

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 23
Rozwiązuj

kiniusia19943 rozwiązane zadania
Historia 20 pkt 30.3.2015 (18:11)

WYKONAJ POLECENIA NA PODSTAWIE FRAGMENTU. Żołnierze Pierwszej Dywizji! W ciągu pierwszych dni krwawej walki wykazaliście, że kochacie...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 15
Rozwiązuj

kiniusia19943 rozwiązane zadania
Historia 25 pkt 30.3.2015 (18:07)

WYKONAJ POLECENIA NA PODSTAWIE FRAGMENTÓW TEKSTÓW ŹRÓDŁOWYCH. O godzinie 09.40 czoło dotarło do Klasztoru, gdzie załoga niemiecka poddała...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 20
Rozwiązuj

poduszka12870 rozwiązanych zadań
Historia 10 pkt 30.3.2015 (16:14)

Dlaczego doszło do wybuchu powstania spartakusa i czym ono sie zakonczyło

Rozwiązań 1 z 2
punktów za rozwiązanie do 8
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.