profil

Czy Zbyszko z Bogdańca był godzien miana rycerza?

drukuj
satysfakcja 80 % 353 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Hipoteza: Czy Zbyszko z Bogdańca był godzien miana rycerza?

Argumenty

1. Był wierny Danusi.
2. Nie bał się stawić czoła niedźwiedziowi.
3. Zaatakował Lichenstaina.
4. Pomagał Jurandowi znaleźć córkę.
5. Stoczył walkę z Rodgierem.
6. Brał udział w bitwie pod Grunwaldem.

III teza - Zbyszko był godzien miana rycerza.

Czy Zbyszko był godzien miana rycerza?
Moim zdaniem tak, ponieważ jest wiele argumentów, które odpowiadają na to pytanie.

Nasz bohater, gdy poznał Danusię od razu złożył jej przysięgę wierności i ślubował, że przyniesie jej pawie pióra z hełmów krzyżackich. Jego miłość do Danusi była wielka. Swoją wierność najbardziej pokazał, gdy druga piękna dziewczyna o imieniu Jagienka próbowała go uwieść, lecz on odpierał jej natarczywość. Jagnę za to bardzo lubił. Dziewczyna urodziła się blisko Bogdańca i Zbyszko w młodości planował z nią ożenek.

Gdy przebywał w rodzinnej wiosce zaplanował w tajemnicy przed swoim stryjkiem polowanie na niedźwiedzia. To też w nocy wyszedł z wioski i poszedł do lasu. Jednak czuł, że ktoś go śledzi, lecz tego kogoś nie widział. Zaczaił się na niedźwiedzia w krzakach, trzymając mocno widły. Nagle wyskoczył i wbił broń niedźwiedziowi prosto w korpus. Po pewnym czasie, gdy był już zmęczony, a widły zaczynały pękać Jagna wyskoczyła za drzewa i wbiła mocną i ostrą dzidę w pierś zwierzaka. W ten sposób pomogła Zbyszkowi zabić niedźwiedzia. Gdy przywlekli martwe cielsko do Bogdańca, zaczęli kroić i rozdawać mięso mieszkańcom zostawiając najlepsze kawałki dla Maćka i siebie.

Jednym z następnych wydarzeń był atak Zbyszka na Kuno Lichtenstaina, posła krzyżackiego, gdyż zobaczył, że ma na hełmie pawie pióra. To był jednak duży błąd, ponieważ posłowie są nietykalni. Wszyscy, którzy by ich zaatakowali, tak jak Zbyszko zostawali wtrąceni do więzienia, a później byli skazywani na śmierć. Tak też stało się ze Zbyszkiem, lecz od śmierci uratowała go ukochana Danusia narzucając mu białą chustę na szyję i krzycząc ?jest mój, jest mój?. Zdecydowała się tym gestem na poślubienie Zbyszka, gdyż tak nakazywała tradycja.

Krzyżacy jednak nie zapomnieli o Zbyszku. Oprócz młodego rycerza nienawidzili również Juranda ze Spychowa.

Chcąc go wystraszyć porwali mu córkę. Zbyszko i Jurand wściekli się i postanowili pojechać do Szczytna. Jurand i Zbyszko po pewnym czasie musieli się rozdzielić. Zbyszko miał nadzieję znaleźć Danuśkę gdzieś poza Szczytnem. Znalezienie dziewczyny stało się jego głównym celem.

Następnym faktem potwierdzającym hipotezę jest walka z Rodgierem, która odbyła się to na dworze królewskim. Gdy zakonnik przyjechał w poselstwie na dwór i opowiedział o całej historii z Jurandem, Zbyszko wyzwał posła na pojedynek. Walka była długa i męcząca. Zakończyła się ona zwycięstwem naszego bohatera i śmiercią posła.

Kolejny argument potwierdzający, że Zbyszko był godzien miana rycerza, to udział w bitwie bod Grunwaldem. Tu Zbyszko wykazał się ogromnym męstwem, odwagą. Walczył bardzo dzielnie dotrzymując złożonych ślubów.

Zbyszko był godzien miana rycerza, ponieważ wszystkie z podanych argumentów o tym świadczą.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (3) Brak komentarzy
29.3.2011 (18:20)

właśnie to wypracowanie bardzo mi sie przydało i uważam że jest dobrze napisane

28.3.2011 (20:11)

nie mądruj sie

12.2.2011 (13:37)

Nigdy nie piszę zadań domowych "na żywca" z internetu ściągniętych, ale dzięki pierwszym sześciu argumentom w formie wyliczenia mogłem naprawdę łatwo napisać wszystko z drobną pomocą tekstu. Polecam pisanie samemu, ponieważ zawsze chodzi o sprawdzenie siebie, swoich umiejętności, wiedzy.

Formy wypowiedzi