profil

W jaki sposób ludzie przystosowują się do różnych warunków klimatycznych?

drukuj
satysfakcja 37 % 147 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Koncepcja populacyjna odrzucała realizm taksonomiczny, zakładała natomiast, że rasa to pojęcie umowne, ponieważ pomiędzy osobnikami zachodzi ciągły przekaz genów. Populacja w tym przypadku jest podstawową jednostką taksonomiczną, a nie człowiek. Nie można więc mówić o tym, do jakiej rasy należy dany człowiek, lecz jedynie jaką rasę stanowi dana populacja. Koncepcja ta zakłada tutaj także wpływ ewolucji kulturowej na zróżnicowanie biologiczne populacji, w szczególności poprzez wpływ na adaptację do warunków naturalnych środowiska. Pomimo, że zakładano rozmycie pojęcia rasy, to jednak także przedstawiciele tego nurtu antropologicznego tworzyli klasyfikacje ras. Carleton Coon wraz ze Stanleyem Garnem oraz Josephem Birsellem zaproponowali podział na dziewięć ras głównych, wśród których wyróżnili 33 rasy lokalne:
1. Rasa afrykańska - 6 ras lokalnych
2. Rasa amerykańska ? 6 ras lokalnych
3. Rasa australijska ? 2 rasy lokalne
4. Rasa azjatycka ? 8 ras lokalnych
5. Rasa europejska ? 4 rasy lokalne
6. Rasa indyjska ? 2 rasy lokalne
7. Rasa melanezyjska ? 2 rasy lokalne
8. Rasa mikronezyjska -1 rasa lokalna
9. Rasa polinezyjska ? 2 rasy lokalne

Rasa ma niewielkie znaczenie dla biologii człowieka, wpływa jedynie na takie cechy, jak kolor skóry i oczu, kolor i rodzaj włosów czy rozmiary ciała. Istotna kwestią dotyczącą rasy jest to, czy znaczącą różnorodność genetyczną można sensownie sklasyfikować w konkretne populacje rasowe. Ponieważ człowieka zawsze charakteryzowała duża mobilność, przepływ genów wpływał homogenizująco na jego ewolucję: zmniejszał różnicę między populacjami, natomiast zwiększał istniejące w obrębie danej populacji. Gradienty częstości genów występują w sposób naturalny na bazie kontynentalnej. Ponieważ teorie genetyczne generalnie zdyskredytowały pojęcie rasy, a odmiany geograficzne człowieka są czymś naturalnym, często mówi się, że ras w ogóle nie ma ? występują jedynie różnice spowodowane stopniowymi zmianami częstości genów.

3. Przystosowanie się człowieka do różnych warunków klimatycznych.

Głównym czynnikiem przystosowywania się człowieka do różnych warunków klimatycznych jest miejsce jego zamieszkania oraz odmiana rasy. Każda spośród 3 ras (rasa biała, żółta oraz czarna) ma inne przystosowania do życia w danym terenie. Rasa biała powstała w klimacie, w którym było mało promieni słonecznych, często pochmurno i mglisto, dlatego też posiadają jasna karnację. Cechami białej odmiany człowieka (europeidów) jest ortognatyzm (polegającym na lekkim wysunięciu kości twarzy do przodu), szerokie otwory oczne, różne ubarwienie oczu, wąski nos, wyraźna bródka, włosy proste lub faliste, owalne w przekroju, rosnące ukośnie oraz jasna skóra. Budowa żółtej rasy człowieka jest wynikiem przystosowania się tych ludzi do życia w trudnym i zimnym klimacie. Jakkolwiek ludzie tej rasy żyją dziś we wszystkich strefach klimatycznych, to prawdopodobnie rasa ta ukształtowała się jako wynik przystosowania do warunków panujących w Arktyce. Cechami charakterystycznymi żółtej odmiany człowieka są: pigmentacja skóry od żółtawej po ciemnobrązową, oczy czarne lub brązowe, o ukośnej linii, utworzonej przez specyficzny fałd skórny (tzw. fałdę mongolską), łączący się z krawędzią górnej powieki; płaska twarz, z wystającymi kośćmi policzkowymi; często spotykany prognatyzm zębodołowy (tzn. wysunięcie ku przodowi kości twarzy w odcinku od podstawy nosa do krawędzi szczęki górnej), włosy czarne, proste, grube, okrągłe w przekroju, rosnące prosto, na twarzy i ciele z reguły rzadko rozsiane; krew głównie grupy B, wzrost niski (rzadko przekraczający 170 cm).Żółta odmiana człowieka (mongoloidzi) zamieszkująca pierwotnie wschodnią, południowo-wschodnią i środkowowschodnią Azję, a także wyspy leżące poza kontynentem azjatyckim, m.in. Aleuty, Japonię i Indonezje, w wyniku wędrówek rozprzestrzeniona w strefie arktycznej, np. wzdłuż wybrzeży Ameryki Północnej, północno-wschodniej Syberii oraz wschodniej i zachodniej Grenlandii. Rasa czarna przystosowana jest do bytowania w klimacie gorącym, bardzo wilgotnym (Afryka). Duże skupienie barwnika w skórze nadającej jej barwę ciemnobrązową, nieraz prawie czarną, stanowi u tych ludzi ochronną barierę przed intensywnym promieniowaniem słonecznym. Barwnik zawarty w skórze umożliwia wnikanie promieni do głębszych warstw organizmu. Dobrze ogrzane i wilgotne powietrze typowe dla klimatu zwrotnikowego , nie musi być podgrzewane w jamie nosowej. Stąd między innymi u rasy czarnej obserwuje się szeroki nos.

Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
12.11.2011 (11:03)

Bardzo pomogła. Dzięki. :)