profil

Narkomania

poleca 85% 145 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

NARKOMANIA

?Narkomania to nie wstyd. Narkomania to ciężka choroba... i nie sposób wyleczyć jej w pojedynkę. Czy można się z niej wyzwolić? Oczywiście, ale wymaga to ciężkiej pracy nad sobą...?. Ta wypowiedź Marii Monety Malewskiej daje nadzieje, że jest sposób aby wyjść z nałogu, a jednocześnie daje wskazówki w jaki sposób można się wyleczyć.
Ale czy musi dojść do uzależnienia? NIE! Aby ustrzec się przed narkomanią wymagana jest profilaktyka i zaznajomienie ludzi ( najczęściej młodych) z problemem narkomanii i narkotyków.
Podstawowym pytaniem jest ?Dlaczego sięgamy po narkotyki??
Odpowiedzi jest mnóstwo. Tymi najczęściej wymienianymi przyczynami są:
- chęć odurzenia się
- ciekawość
- nuda
- wpływ grupy rówieśników
- ucieczka od problemów zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych
- i ta najbardziej drastyczna ? bo dorośli biorą...?

Aby wiedzieć, co leczyć trzeba zapoznać się z problemem, czyli z narkotykami.

Podział narkotyków wg WHO (Świtowej Organizacji Zdrowia):

- opiaty
- psychostymulatory i kokaina
- marihuana i haszysz
- halucynogeny
- środki lotne
- leki uspokajające i barbiturany
- steroidy
- ALKOHOL

Najczęściej uzależniają OPIATY (morfina, heroina, opium, fentanyl, GHB, polski kompot!). Opiaty redukują ból, znoszą konieczność zaspokajania potrzeb psychicznych i fizjologicznych. Po nich świat wydaje się lepszy, działają tonizująco. Najczęściej sięgają po nie dzieciaki, które mają niezaspokojone potrzeby wyższego rzędu ( miłości, akceptacji, przynależności, itp.)

PSYCHOSTYMULATORY (speedy) ? (amfetamina, kokaina, ritalin, crack, extasy, kofeina) substancje pobudzające fizycznie i umysłowo o działaniu euforycznym lub zwiększającym (czasowo) możliwości kondycyjne i intelektualne, a także obniżające próg zahamowań.

MARIHUANA I HASZYSZ - (skoon - genetycznie modyfikowane nasiona marihuany)
Marihuana to konopie indyjskie. Pali się rozdrobnione żeńskie kwiatostany i niekiedy liście. Wyglądają jak zasuszone zielono-brązowe liście i nasiona. Haszysz jest to żywiczny wyciąg z kwiatostanów konopi. Do masowej produkcji używa się różnych chemikaliów, (w Polsce najczęściej strychninę) dla rzekomego zwiększenia efektów działania. Haszysz może mieć kolor miodowy, brązowy lub czarny zależnie od tego, z jakiego kwiatostanu został zebrany. Haszysz może występować także w postaci tzw. spice cakes, czyli kosmiczne ciasteczka, zawierające nadzienie z haszyszu.

HALUCYNOGENY ? (LSD, PCP(tzw. anielski pył), MDA, PMA, TMA, MDMA, MMDA, DXM, STP, bieluń, piołun, grzyby halucynogenne (ksylocybina, psylocybina), 2C-I, 5MeO-AMT, meskalina ) Są to substancje powodujące halucynacje, wywołujące złudzenia wzrokowe i słuchowe, uwydatniające wyobraźnię.

ŚRODKI LOTNE ? (kleje, rozpuszczalniki, terpentyna, eter, podtlenek azotu, butapren, lakiery, siluks)
Są narkotykami powszechnie dostępnymi i najtańszymi. Powodują nieodwracalne zmiany w mózgu (co potwierdza badanie eeg). Wywołują stan podobny do odurzenia alkoholowego.

BARBITURANY I ŚRODKI USPOKAJAJĄCE ? (luminal, relanium, diazepam, lorafen, oxazepam, relodorm). Uzależnienie od tych środków potocznie nazywa się lekomanią. Są dostępne w aptekach jako pigułki nasenne, uspokajające, przeciwbólowe, leki na nerwice. Dają poczucie ukojenia, zadowolenia, obojętności.

STEROIDY ? Sterydy anaboliczne, hormony. Dostępne w większości siłowni publicznych, choć nieoficjalnie. Powodują szybki przyrost siły fizycznej oraz masy umięśnienia, ale także odwadniają kręgosłup powodując wczesną osteoporozę.

ALKOHOL ? alkohol etylowy o różnym stężeniu (od 0,5% do 98%) Choć sprzedawany jest wyłączenie osobom pełnoletnim dostęp do niego mają ludzie w każdym wieku. Tak naprawdę istotna jest zawartość czystego alkoholu wchłoniętego podczas jednego seansu picia ? butelka piwa, szklanka wina, kieliszek wódki ? zawierają mniej więcej tyle samo czystego alkoholu.

LECZENIE
Najskuteczniejszym leczeniem jest zapobieganie, czyli profilaktyka. Ale jeśli dojdzie już do zażywania narkotyków a co gorzej do uzależnienia, należy jak najszybciej zacząć leczenie. Są 3 rodzaje uzależnień:

- fizyczne ? zwiększa się tolerancja na narkotyk i trzeba brać więcej aby osiągnąć pożądany efekt. Brak narkotyku wywołuje syndrom abstynencki (drżenie całego ciała, objawy grypy, bardzo złe samopoczucie fizyczne i psychiczne),
- psychologiczne ? brak konieczności zaspokajania potrzeb psychicznych,
- społeczne ? istotna jest tu przynależność do grupy akceptującej w braniu.

Leczeniem zajmują się specjalne jednostki takie jak MONAR, poradnie antynarkotykowe. Jest bardzo trudne i długotrwałe. W początkowej fazie polega na detoksykacji, czyli odtruciu organizmu środkami farmakologicznymi. Jest to wspierane odpowiednią psychoterapią indywidualną lub grupową. Psychoterapii podlegają także rodziny uzależnionych. Leczenie może potrać nawet kilka lat.

PROFILAKTYKA

Oto kilka sposobów na zapobieganie narkomanii:
- zapoznanie z istniejącym problemem narkomanii,
- spotkania z osobami, które przeszły przez narkomanię,
- praca z pedagogami,
- dawanie przykładu młodszemu pokoleniu,
- upublicznianie problemu narkomanii,
- prowadzenie akcji propagujących abstynencję narkotykową,
- kształtowanie świadomości już u kilkulatków

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Podobne tematy