profil

Spółki

poleca 88% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Spółka cywilna
Aby wspólnicy mogli występować pod wspólną nazwą, każdy musi podać ją w swoim zgłoszeniu jako własną. Oznacza to, że każdy wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Spółka ma natomiast swój numer REGON i NIP.

Umowę spółki cywilnej zawierają wspólnicy). Mogą to być osoby fizyczne albo osoby prawne. Spółka może być związana na czas oznaczony lub bezterminowo.

Spółka cywilna umożliwia prowadzenie działalności nieprzekraczającej ?większego rozmiaru?, czyli jej przychód netto ze sprzedaży towarów i usług w dwóch kolejnych latach obrotowych nie może przekroczyć 800 000 euro. Jeśli tak się stanie, spółka cywilna musi przekształcić, spółka cywilna musi przekształcić się w spółkę jawną.

Spółka jawna
Spółka jawna nie powołuje zarządu ani rady nadzorczej. Umowa spółki może wyłączyć prawo wspólnika do reprezentowania spółki.
Umowa spółki sporządzana jest w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Powinna zawierać:
- firmę i siedzibę spółki,
- określenie wkładów wnoszonych przed każdego wspólnika i ich zawartość,
- przedmiot działalności spółki,
- czas trwania, jeżeli jest oznaczony
Majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. Za zobowiązania spółki odpowiada każdy wspólnik całym swoim majątkiem

Spółka partnerska
Spółką partnerską jest spółka osobowa, utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu. Spółka powstaje z chwilą wpisu do rejestru.

Zgodnie z przepisami spółki mogą tworzyć tylko osoby uprawnione do wykonywania zawodu: adwokata, aptekarza, architekta, biegłego rewidenta, brokera ubezpieczeniowego, doradcy podatkowego, księgowego, lekarza, lekarza stomatologa, lekarza weterynarii, notariusza, pielęgniarki, położonej, radcy prawnego, rzecznika patentowego, rzeczoznawcy majątkowego i tłumacza przysięgłego.

Spółka komandytowa
Jest spółką osobową, w której wspólnikami są: komplementariusz (?pomysłodawca?) ? odpowiadający za zobowiązania spółki wobec wierzycieli bez ograniczenia; komandytariusz (finansujący)- odpowiadający za zobowiązania spółki wobec wierzycieli do wysokości sumy komandytowej (ograniczona odpowiedzialność).
Umowa spółki powinna być sporządzona na piśmie w formie aktu notarialnego.
Spółka powstaje z chwilą wpisu do rejestru do KRS-u.

Spółka komandytowo-akcyjna
Komplementariusz ponosi nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki ? całym majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką, ale szczegóły muszą zostać zapisane w statucie spółki.
Akcjonariusz natomiast nie odpowiada za zobowiązania spółki, nie ma szczególnego wpływu na jej działalność, chyba, że status spółki stanowi inaczej. W spółce komandytowo- akcyjnej można ustanowić radę nadzorczą.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Należy do spółek kapitałowych. Spółki posiadają osobowość prawną, co oznacza, że mogą być podmiotem praw i obowiązków.
Do powstania spółki konieczne jest:
- zawarcie umowy spółki,
- wniesienie przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego,
- powołanie zarządu,
- ustanowienie rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej,
- wpis do rejestru.

Spółka akcyjna
Do jej założenia niezbędna jest wiedza i praktyka profesjonalisty, prawnika oraz ogromny kapitał w wysokości, co najmniej 500 tys. zł.
Spółkę może związać jedna albo więcej osób. Statut spółki powinien być sporządzany w formie aktu notarialnego.

Do powstania spółki akcyjnej wymaga się:
- związania spółki, w tym podpisaniu statutu przez założycieli,
- wniesienia przez akcjonariuszy wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego,
- ustanowienia zarządu i rady nadzorczej,
- wpisu do rejestru.

Zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje ją na zewnątrz.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty