profil

Porównanie Cześnika i Rejenta.

poleca 85% 745 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Dramat ?Zemsta? to wspaniałe dzieło wielkiego komediopisarza Aleksandra Fredry. ?Zemsta? jest utworem, który powinien znać każdy Polak. Szczególnie wyróżniają się w nim dwie postaci w średnim wieku, mieszkańcy przedzielonego zamku Rejent Milczek i Cześnik Raptusiewicz.
Cześnik i Rejent są bardzo odmiennymi postaciami ze względu na wygląd oraz charakter. Już same nazwiska nadane przez autora na to wskazują: Milczek - milczący, Raptusiewicz - raptus. Rejent Milczek to średnio zamożny szlachcic, właściciel połowy zamku, natomiast Cześnik jest schorowanym, zubożałym szlachcicem, który sprawia pozory bogatego człowieka dzięki majątkowi swojej siostrzenicy ( być może bratanicy, nie było w książce napisane kim jest Klara dla stryja). Rejent jest wdowcem, a także ojcem Wacława, który kocha się ze wzajemnością w Klarze. Cześnik, zaś jest starym kawalerem. Milczek, to wykształcony człowiek, który był palestrantem. Zupełnie czym innym zajmował się Raptusiewicz. Był on wojskowym, uczestnikiem słynnego powstania zbrojnego Konfederacji barskiej.
W komedii nie ma danych co do ubioru głównych bohaterów. Jedynie wiemy, iż obydwoje ubierają się jak typowi Sarmaci. Noszą długi kontusz i żupan. Rejent Milczek do tego ma na sobie futrzaną czapkę, natomiast Cześnik chodzi zawsze w wysokich butach oraz z szablą przy sobie, ponieważ zawsze chce z kimś walczyć.
Czytając książkę, na początku Rejent Milczek sprawia wrażenie spokojnego, słabego, dobrego człowieka, mówiącego ciągle ?Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba? a Cześnik złego, bezdusznego szlachcica. Jednak, czytając dalej komedię, zauważa się, iż Rejent, to sztuczny, obłudny, zły, despotyczny Sarmata, który swoją mądrość wykorzystuje do pisania kłamliwych pozwów na sąsiada. W przeciwieństwie do Cześnika, potrafi ukryć swoje emocje, sprawiając obłudne wrażenie człowieka spokojnego, dobrotliwego, nie wyróżniającego się w tłumie. Milczek, to osoba flegmatyczna, rozważna, uważa też, że kto nie jest cierpliwy, jest niemądry. Raptusiewicz, za to nie potrafi ukryć swych emocji. Każda rzecz, która przyjdzie właścicielowi połowy zamku do głowy musi być od razu przez niego wykonana. Jest chwalipiętą oraz gwałtownym i nerwowym człowiekiem, potrafi zdenerwować się nawet z najmniejszych błahostek, czego przykładem może być dyktowanie Dyndalskiemu treści listu do Wacława (rzekomo od Klary), co kończy się podarciem listu na drobne kawałki. Rejent Milczek, to również persona chciwa i sprytna. Rejent, to także typowy intrygant. Lubi on wojny psychologiczne, w których jest nadzwyczaj dobry, bowiem umie manipulować ludźmi. Poza tym lubi, kiedy coś się dzieje. Cześnik, za to prowadzi tylko wojnę fizyczną. Manipulować potrafi jedynie głupim Papkinem. W przeciwieństwie do Milczka lubi zabawy. Jest złośliwy i mściwy. Jego jedynymi zaletami są poczucie honoru, ogromny patriotyzm do narodu polskiego z zachowaniem praw szlacheckich (wspomniałem już, że walczył w Konfederacji barskiej), gościnność, a także nieprzeciętna odwaga. Jedynymi wspólnymi cechami bohaterów są żądza władzy, despotyzm oraz nie liczenie się z rodziną.
Gdybym miał wybierać z tych dwóch postaci, zdecydowanie bardziej podoba mi się osoba Macieja Cześnika Raptusiewicza. Cenię u niego wielki patriotyzm. Myślę, iż mam wiele podobnych cech do niego oraz mógłbym z nim zaleźć wspólne poczucie humoru. Natomiast takiej osoby jak Rejent Milczek nigdy nie chciałbym spotkać. Do mojej oceny przyczynia się również niezapomniana kreacja Janusza Gajosa w ?Zemście? reżyserowanej przez Andrzeja Wajdę.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie