profil

Dolina Krzemowa

drukuj
satysfakcja 50 % 96 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Spis treści:

1. Droga do Doliny Krzemowej?????????
2. Powstanie Doliny Krzemowej????????..
3. Wszystko zaczęło się od garażu? 700 firm.
4. Dekalog Doliny Krzemowej.
5. Coś za coś.
6. Międzynarodówka informatyczna.
7. Otwarte drzwi.
8. Polska Dolina Krzemowa.

Źródła:
? Strony internetowe:
o www.wikipedia.org
o www.sprawynauki.waw.pl
? Rozmowa z Anną Strzelecką z krakowskiego biura Ernst&Joung, Plus Biznesu z dnia 11.10.2006 ? przeprowadzona przez Aleksandrę Więcką
? Artykuł z czasopisma ?Wiedza i Życie? nr. 12/1997r.
? Collins World Encyklopedia, wyd. Warszawa 2005, autor: Harper Collins Publishers

1
Droga do Doliny Krzemowej

Dolina Krzemowa (ang. Silicon Valley) to inaczej północna część Doliny Santa Clara, która znajduje się w północnej części amerykańskiego stanu Kalifornia. Tereny te zgodnie
z nazwą stanowią, od lat 50. XX - wieku, centrum amerykańskiego przemysłu tzw. ?nowych technologii?, głównie jest to przemysł komputerowy.

2
Powstanie Doliny Krzemowej

Dolina Krzemowa powstała w bardzo sprzyjających okolicznościach. Północna część Doliny Santa Clara to miejsce, w którym panuje dobry klimat. Deszcz pada tylko zimą, temperatura nie spada poniżej 150C, natomiast latem nie przekraczała 300C. Nie było więc ani za gorąco, ani za zimno. Pierwotnie był to obszar rolniczy. Mieszkańcy na pobliskich, niewielkich wzgórzach uprawiali sady pomarańczy, brzoskwiń oraz plantacje karczochów.
Po trzęsieniu ziemi w San Francisco na początku XX wieku rozpoczął się napływ przybyszów. Gubernator Kalifornii ?Stanford- ufundował w Palo Alto uniwersytet, w celu uczczenia pamięci zmarłego syna. Od tego uniwersytetu wszystko się powoli zaczęło. Dynamiczny rozwój tej Doliny przypada na czas II wojny światowej. Wtedy najsilniejsze ośrodki technologiczne i badawcze USA skoncentrowane były niekorzystnie pod względem strategicznym w stanach na wschodnim wybrzeżu. Cześć badań i produkcji zdecydowano przeprowadzać w tym właśnie uniwersytecie Stanford. Sprowadzono tam znakomitych fachowców a tamtejsze fabryczki zaczęły produkować, zamiast pługów i traktorów, czołgi i radary. Zatrudniani w Stanfordzie pracownicy naukowi nie mieli na ogół ochoty mieszkać w gęsto już zaludnionym obszarze między Palo Alto i San Francisco. Na południe od Palo Alto klimat był lepszy i było jeszcze sporo miejsca; liczba mieszkańców Doliny Santa Clara wkrótce więc się potroiła.Wśród pomarańczowych sadów zaczęły szybko powstawać kolonie domków jednorodzinnych. Uniwersytet zaczął skupiać wokół siebie przedsiębiorstwa, które stopniowo się rozrastały i mnożyły, ponieważ ludzie w nich pracujący zakładali potem własne firmy.

Przydatna praca? Tak Nie
Wersja ściąga: dolina_krzemowa.doc
Komentarze (3) Brak komentarzy
29.10.2009 (17:35)

no ja to samodzielna praca to szacun !

29.10.2009 (17:35)

no ja to samodzielna praca to szacun !

13.1.2009 (18:26)

świetne! :-) Pozdro ;-) daje 6 ^^

Typ pracy