profil

Pozytywizm- notatka

poleca 85% 2320 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Filozofia pozytywizmu opiera się na rozważaniach Augusta Comte. Uważał on, że ludzkie rozumowanie przechodzi trzy fazy: teologiczną, metafizyczną i naukową czyli pozytywną. Pierwsza z nich ma za zadanie wytłumaczyć człowiekowi celowość i pochodzenie wszelkich zjawisk oraz materii. Mówi o rzeczach abstrakcyjnych, związanych z Bogiem i zdolnościami nadprzyrodzonymi, opowiada o genezie i powodach powstawania. Metafizyka jest fazą przejściową pomiędzy rozumowaniem teologicznym a pozytywistycznym. Łączy celowość ze sposobem działania i użytecznością. Myślenie pozytywne uważał Comte za ostateczne, pełne i stanowiące o dojrzałości człowieka. Tutaj warto przytoczyć cytat: ?Czyż każdy z nas nie przypomina sobie tego, że w dzieciństwie był teologiem, w młodości -metafizykiem, a w wieku dojrzałym - fizykiem?? Comte sądził, że należy zawsze zadawać sobie pytanie: ,,jak??, a nie ,,dlaczego??, ponieważ nie należy we wszystkim dopatrywać się celowości, a raczej rozpracowywać jego użyteczność. Nieistotne jest dlaczego, czy z jakiego powodu coś istnieje, kto to stworzył i w jakim celu. Istotne jest jak funkcjonuje, jaką przedstawia wartość. Comte wierzył w naukę i rozum, jako jedyne źródła, które doprowadzić mogą do wiedzy, dlatego twierdził, że należy w szkołach nauczać wyłącznie na płaszczyźnie pozytywnej.
Nauka jest jedna i te same umysły rozpracowują wszystkie jej dziedziny. To rozwój nauki powoduje jej rozgałęzienie i zróżnicowanie. ,,W miarę, jak rozwijają się różne kategorie pojęć, każda gałąź systemu naukowego oddziela się niewidocznie od pnia, skoro tylko rozrośnie się dostatecznie, aby ją było można uprawiać osobno. Temu podziałowi badań pomiędzy uczonych różnych kategorii zawdzięczamy tak wspaniały obecny rozwój każdego wyodrębnionego działu wiedzy ludzkiej.? W rzeczywistości wszystko jest ze sobą głęboko powiązane. Filozof twierdził, że specjaliści wykształceni w konkretnej dziedzinie powinni doskonale poruszać się w ogóle nauk. Jak pisał: ,,Gdy odrębny dział, kontrolowany przez wszystkie pozostałe, mieć będzie za zadanie powiązanie każdego nowego odkrycia z ogólnym systemem, nie zajdzie obawa, aby poświęcenie zbytniej uwagi szczegółom uniemożliwiło dostrzeganie całości.?
Comte popierał poglądy Blainville?a, jakoby każda istota czynna mogłaby być porównywana z punktu widzenia statycznego i dynamicznego ? jako zdolna do działania i działająca. Gdyby rozpracacować to ze względu na działanie intelektu ludzkiego - ycznym
Filozofia pozytywna miała wielu kontynuatorów ? myślicieli którzy ją rozwijali i ubogacali. Jednym z najważniejszych takich nurtów jest tzw. drugi pozytywizmem - empirokrytycyzm, którego główną tezą jest rozróżnienie wiedzy naukowej i nienaukowej, oraz odrzucenie tej drugiej. Wyznający empirokrytycyzm filozofowie, tacy jak Ernst Mach i Richard Avenarius twierdzili, że istnieje tylko jedna rzeczywistość, oparta na naszych wrażeniach, tzw teoria czystego doświadczenia, wykluczająca subiektywne i indywidualne dodatki.
Jedną z kontynuacji filozofii stworzonej przez Comte jest neopozytywizm, tzw pozytywizm logiczny, polegający na oparciu całej wiedzy na doświadczeniu i odrzuceniu wszystkiego co nie ma poparcia w faktach empirycznych, opisaniu jej językiem matematyczno-logicznym i sprowadzeniu wszystkich nauk do fizyki.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty