profil

Analiza filozofii Platona na podstawie fragmentu jego dzieła

poleca 85% 1183 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Sokrates Platon

Praca na temat filozofii Platona

Jako temat mojej pracy wybrałem Platona, który urodził się w roku 427p.n.e, według różnych źródeł w Atenach lub na wyspie Eginie i zmarł w 347p.n.e w Atenach. Prawdziwe imię Platona brzmiało Aristokles – po dziadku. Przydomek Platon otrzymał prawdopodobnie na cześć swojej nieprzeciętnej tężyzny fizycznej(gr. platos – szeroki). Inna teoria mówi, że nie od szerokości ramion tylko czoła. Pochodził z bardzo szanowanej rodzin, co zapewniło mu spokojne dzieciństwo i dobre wykształcenie. W czasie podróży morskiej w wieku 18 lat został porwany przez piratów co musiało odcisnąć piętno na jego psychice. Następnie przez 9 lat był wiernym uczniem Sokrates. Kiedy ten zginął Platon tułał się po świecie z innymi uczniami Sokrates. Dopiero w wieku 40 lat wrócił do Aten i założył tam Akademię Ateńską. Jako temat mojej pracy wybrałem właśnie jego, ponieważ jest on niewątpliwie jednym z największych filozofów starożytności. Mimo dużej liczby przeciwników system Platona jest nadal obecny w europejskiej tradycji filozoficznej. To od Platona zaczyna się właściwa filozofia w Europie, rozumiana jako nauka, a nie jako przypadkowe spekulacje.
W zasadzie nie prowadził zbyt aktywnej działalności politycznej. Przez pierwsze 40 lat życia wychowywał się, podróżował (rodzice chcieli żeby był kupcem), był uczniem Sokratesa, a na koniec znowu podróżował ze współuczniami i nauczał. Dopiero w wieku 40 lat wrócił do Aten gdzie, w gaju Akademosa, założył Akademię Ateńską. Oddał się pracy pedagogicznej, szkoląc swych uczniów, aby w przyszłości zmienili ustrój jego polis. Sam nie brał aktywnego udziału w życiu politycznym, jedynie swoim następcom wpajał nienawiść do systemu demokratycznego, do którego zraził się po śmierci swojego mistrza – Sokratesa. Inną podstawą systemu nauczania Platona było przyjęcie, że prawdziwy wieczny byt to idee, a rzeczywistość materialna jest jedynie odbiciem wiecznotrwałych, niezmiennych idei, co postaram się dokładniej opisać w następnym akapicie.
We fragmencie dzieła Platona znalezionym w internecie pod nazwą: „Państwo - Idea i naśladownictwo” (http://cyberspacenet.webpark.pl/04.html) została bardzo ładnie opisana wspomniana wyżej teoria idei stworzona przez Platona. Platon w rozmowie ze swoim uczniem wykłada mu swój punkt widzenia świata. Uważał, że Bóg - Budowniczy jest twórcą idei przedmiotu, która jest jedna, stała i niezmienna. Platon przedstawia to na podstawie łóżka: mimo że każde łóżko różni się między sobą to idea łóżka jest taka sama. Mimo różnic każdy wie że jest to łóżka, a nie na przykład stół albo defibrylator. Jako drugi element swojej teorii przedstawia stolarza, który na postawie stworzonej idei wykonuje łóżko z materii. Wytwarza przedmiot który jest wymyślony i zdefiniowany przez Boga. Ostatnim elementem jest malarz który ani nie tworzy ani nie wykonuje przedmiotu, a jedynie go naśladuje na obrazie. W ten sposób malarz może stworzyć absolutnie każdy przedmiot nawet słońce czy gwiazdy, jednak jest to tylko naśladownictwo, a pierwotną ideę stworzył Bóg. Uważał również że każdy wykonany przedmiot lub naśladownictwo jest niedoskonałym odbiciem doskonałej idei stworzonej przez Boga. Są one skończone i możliwe do zniszczenia, podczas gdy idee są wieczne i niezniszczalne.
Co prawda wybrałem temat, która nie ma obecnie absolutnie żadnego odbicia w dzisiejszym świecie, jednak wydał mi się ona bardzo ciekawy i postępowy jak na czasy w których żył Platon. Niezwykle trafnie próbował tłumaczyć istotę materii i istnienia wszelkich rzeczy na świecie. Jedynym podobieństwem między jego teorią a obecnym światem jest jeden Stwórca świata. Większość obecnych religii jest monoteistyczna, a w czasach Platona oficjalną religią był politeizm. Jednak w innych dziedzinach po dziś dzień widać wpływy nauki Platona. Uważał że do konstrukcji figur geometrycznych można używać jedynie linijki cyrkla, ponieważ tylko linia prosta i okrąg mogą ślizgać się same po sobie. Teraz również taki rodzaj konstrukcji nazywamy konstrukcjami platońskim. Również pewne wino owocowe, chętnie spożywane przez punkowców zacięcie dyskutujących nad filozofią ich duchowego mentora nosi nazwę „Platon” – taki mały off-topic.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Teksty kultury