profil

Streszczenie "Kłamczuchy" Małgorzaty Musierowicz.

drukuj
satysfakcja 69 % 640 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Akcja powieści rozpoczęła się w maju 1977r. Główną bohaterką powieści "Kłamczucha" była piętnastoletnia mieszkanka Łeby- Aniela Kowalik. Anielę wychowywał jedynie ojciec Józef gdyż jej matka zmarła.
Dziewczyna postanowiła wyjechać do Poznania gdzie mieszkał jej ukochany Paweł Nowacki. Na początku zatrzymała się u swojego stryja Mamerta, który z żoną Tosią i dziećmi Romcią i Tomciem mieszkał w wynajętym poddaszu domu ciotki Lili. Aniela przekonałą panią Lilę by wynajęła jej jeden z pokoi. Dziewczyna podając się za Franciszkę Wyrobek rozpoczęła pracę pomocy domowej u wicedyrektor szkoły, matki Pawła. Dzięki temu zarabiała na wynajęty pokój, poza tym mogła być blisko Pawła co sprawiło, że poznała wiele jego wad. Aniela rozpoczęła naukę w Liceum Poligraficznym gdzie poznała Roberta Rojka. Z całej klasy tylko on wyciągnął do niej przyjacielską dłoń. Po kilku miesiącach pracy u Nowackich Aniela zostałą zdemaskowana przez Pawła. Odrzuciła jego względy gdyż zrozumiała, że ten nie zasługuje na jej miłość. Aniela mimo wielu przykrości, które spotkały ją w Poznaniu przeżyła również mnóstwo szczęśliwych chwil.
Wiele satysfakcji dostarczyło jej odegranie roli Hamleta w przedstawieniu teatralnym. Odkryła, że poligrafia jest niezwykle pasjonująca. Z egoistycznej kłamczuchy zmieniła się w rozsądną dziewczynę.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (26) Brak komentarzy
26.10.2011 (18:09)

ta praca była przydatna a Pawełek był blądynem

25.9.2011 (09:45)

dobre i pasuje ale nie ma 97% książki

21.9.2011 (14:41)

Nie ma połowy. I w ogóle brakuje bardzo ważnych informacji. ;/

JA ANIELA POZNAŁA PAWEŁKA?????
JAKI MIAŁ KOLOR WŁOSÓW, OCZU, NA JAKIEJ ULICY MIESZKA???? (często się powtarza i jest bardzo ważne)
NIE LUBIŁA POLIGRAFII.
DLACZEGO WIĘC STUDIOWAŁA W LICEUM POLIGRAFICZNYM????
DLACZEGO AKURAT W POZNANIU????
JAK NAZYWAŁA SIĘ PRZYJACIÓŁKA ANIELKI, KTÓRA MIESZAŁA W ŁEBIE W TYM SAMYM DOMU, CO ONA????
KIM BUŁY TAKIE OSOBOWOŚCI JAK: DANUŚKA, CESIA, MARZENKA????
JAK PAWEŁEK PIERWSZY RAZ ZŁAMAŁ JEJ SERCE???? I JAK ANIELKA PO RAZ PIERWSZY ZNALAZŁA SIĘ W DOMU PAWEŁKA????

Brakuje wiele różnych informacji. ;////

8.6.2011 (16:35)

to zesraj sie i tak hudz

8.6.2011 (16:33)

no nawet może być ale zobaczymy jutro czy sie przydało !! pozdro THX !!!!!!:-)

Teksty kultury


Zadania z Języka polskiego
gusio19970 rozwiązanych zadań
Język polski 10 pkt 20.12.2014 (11:30)

Napisz rozprawkę na temat : różne czasy , różni ludzie , a cel? rozważ problem trwałości buntu młodzieńczego jako wartość wpływającą na zmianę...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

wyyluzuj0 rozwiązanych zadań
Język polski 70 pkt 20.12.2014 (11:09)

BARDZO WAŻNE!! Na podstawie książki "Zbrodnia i Kara" napisz wypracowanie.

Rozwiązań 1 z 2
punktów za rozwiązanie do 53 rozwiązań 1 z 2
Rozwiązuj

Violaa950 rozwiązanych zadań
Język polski 90 pkt 20.12.2014 (10:36)

Renesansowy charakter "pieśni" j . Kochanowskiego . Rozważ problem w oparciu o wybrane utwory ( bez podawania ragmentów)

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 68 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Grinrezar0 rozwiązanych zadań
Język polski 100 pkt 19.12.2014 (20:29)

Miałbym prośbe moja dziewczyna, chodzi do Liceum dla dorosłych i dostała takiego zadanie. Jedynym naszym problemem jest to, ze oboje jesteśmy słabi...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 75 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

KasEnka55660 rozwiązanych zadań
Język polski 100 pkt 19.12.2014 (17:11)

Jakich książek  byście użyli do napisania referatu na temat : " Sztuka barokowa-sztuka renesansowa : porównanie . COs konkretnego potrzebuje

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 75 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.