profil

Analiza rzeźby „Dawid” Michała Anioła

drukuj
satysfakcja 81 % 216 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Analiza rzeźby ?Dawid? Michała Anioła

1. Michał Anioł ? ?Dawid? ? 1501-1504r.

2. Marmur ; rzeźba Dawida ma 4,17 m. wysokości ; obecnie znajduje się we Florencji, w Galerii dell'Accademia.

3. Spoglądając na marmurową rzeźbę autorstwa Michała Anioła dostrzec można niezwykłą siłę dynamiki wynikającą z kontrapostu - postać Dawida cały ciężar ciała wspiera na jednej nodze. Dawid jest mężczyzną o muskularnym ciele, a brak ubrania pozwala nam na określenie proporcji i przyjrzenie się poszczególnym elementom anatomicznym. Uderza w niej doskonałość proporcji i dbałość o każdy detal. Artysta wyrzeźbił nawet naczynia krwionośne.

4. Dynamizm tej rzeźby polega na obecności wielu skośnych linii kompozycji ciała. Ramiona skierowane są w dół w stronę lewą zaś biodra pochylone są w dół w stronę prawą (oczywiście patrząc od przodu). Tułów można zakreślić w pierwszy trójkąt. Drugi trójkąt tworzy lewa ręka Dawida wraz z linią ramion. Trzecim trójkątem jest rozstaw nóg postaci młodzieńca. Lewa noga lekko wysunięta do przodu oddaje swój ciężar nodze prawej, na której wsparty jest cały ciężar. Również czwarty trójkąt tworzą razem dwie ręce Dawida. Gdybyśmy więc chcieli rysować tą postać zaczęlibyśmy od nakreślenia czterech trójkątów, które pomogłyby nam na odwzorowanie kierunków linii ciała. Biodra i nogi Dawida także są widocznie umięśnione, lecz posiadają najbardziej opływowe kształty przyjazne dla oka. Jedynymi kanciastymi elementami nóg są kolana. Gołe stopy spoczywają na kamieniu, za prawą nogą zaś obecny jest kawałek drzewa- wydaje się, że pozwala on utrzymać rzeźbie równowagę, ponieważ , choć ciężar ciała spoczywa na prawej nodze, jest ona odchylona w taki sposób, iż kiedy sami stanęlibyśmy tak jak Dawid, po chwili stracilibyśmy równowagę i przechylilibyśmy się w prawą stronę. Tak czy inaczej ów kawałek drzewa wzbogaca całość kompozycji i powoduje, iż wyobrażając sobie ruchy tej postaci przed oczyma ukaże się nam młodzieniec stąpający po ziemi płynnym krokiem.

5. Autor użył kontrapostu - sposobu upozowania postaci pozwalający na ukazanie ruchu i jednoczesne harmonijne zrównoważenie układu ciała. Polega on na takim ustawieniu "ciała" rzeźby, aby cały ciężar opierał się na jednej nodze, podczas gdy druga, wysunięta do tyłu i nieco zgięta, dotyka ziemi czubkami palców. Barki są pochylone przeciwnie w stosunku do bioder, co w połączeniu z pochyleniem głowy sprawia, że kręgosłup postaci tworzy kształt litery "S". Jedna z rąk zwykle jest spuszczona, a druga coś dzierży.

6. Michał Anioł ukazał rzeźbę Dawida jako symbol zwycięstwa, sprawiedliwej, mocnej władzy. Rzeźbę tą uważa się za największe dzieło Michała Anioła. Jest ona ideałem doskonałości.

7. Wasza opinia


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (3) Brak komentarzy
28.3.2011 (19:42)

praca dobrze napisana tylko niezgodnie z planem opisu dzieła sztuki ale informacje prawdziwe i dosyć nieźle sformułowane
rzeźba ma 4,17 m a przecież dochodzi postument który pewnie ma ok.1m na wikipedii podano wysokość wraz z postumentem
bardzo fajnie sformułowana jest postawa ,,davida,,
nie zgadzam się z poniższymi komentarzami cudzych prac się nie przepisuje można się tylko na nich wzorować.

30.1.2011 (16:24)

wcale nie 4,17 tylko 5,17

9.12.2008 (19:51)

BuhahahaXD masakra...

Typ pracy