profil

Tkanki - tabelka

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-18
poleca 85% 1669 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze


Tkanka :

Zespół komórek powiązanych przestrzennie mających wspólne pochodzenie wykonujących identyczne funkcje i mających taką samą wielkość i kształt.

Funkcje:

Wypełniająca, Odżywcza i transportowa, Mechaniczna, Obronna

Budowa:

Istoty międzykomórkowej i elementów komórkowych

Istotę

budują

-Amorficzna substancja podstawowa (galaretowaty śluz lub twarda mineralizowana substancja podstawowa kości)

- Upostaciowane elementy włókniste są zanurzone w istocie podstawowej i spełniają różne funkcje mechaniczne. Dzielą się na 3 grupy: kolagenowe[kolejodalne, białe] sprężyste[elastyczne żółte] retikulinowe[srebnoochłonne]

- Elementy komórkowe

- WYJĄTEK: tkanka łączna [chordoidalna]budująca strunę grzbietową u strunowców . Pochodzi ona z mezodermy a między silnie uwodnionymi komórkami praktycznie nie ma istoty między komórkowej

Tkanka chrzęstna:

Brak sub. Twardych w istocie międzykomórkowej , duże możliwości regeneracyjne znaczny udział w metaboliźmie ustroju = tkanka środowiska wewnętrznego . Podzielono ja na :

Ukształtowaną=zbitą

Tłuszczowa

Wiotką

Siateczkowata

zarodkowa

Buduje ścięgna torebki stawowe

Błony ścięgniste

Stanowi rezerwę metabolistyczną ustroju jeśli centralna część komórki zajmuje duża kropla tłuszczu to jej barwa jest żółta.jeśli w cytoplazmach są liczne drobne kuleczki to jest brunatna (znajduje się gdzieniegdzie po urodzeniu)

W płucach wątrobie śliniance trzustce

U kręgowców łączy zrąb narządów (tzw. limfopetycznych) [są to węzły chłonne grasica śledziona i grudki chłonne ukł. pokarmowego ]. Współtworzy tzw. układ siateczkowo-śródbłonkowy spełniający rolę ochronną i uczestniczący w przemianie hemoglobiny.


Tkanka oporowa:

Chrząstka szkilsta

Chrząstka sprężysta(siateczkowata)

Chrząstka włóknista

U dorosłego człowieka buduje powierzchnie stawowe9oporna na ścieranie), przymostkowe części żeber e części chrzęstnej nosa nagłośni i w oskrzelach

U ssaków w małżowinie usznej w trąbce Eustachiusza współtworzy też części krtani i nagłośni

U wszystkich kręgowców ew miejcsu przyczepu ścięgien do kości U sskaów dodatkowo tworzy pierścienie włóknistecw tarczkach międzykomórkowych .

Tkanka kostna:

Kość zbita:

Kość beleczkowata

Pojedyncza tkanka przypomina tu nieco rynienkę- jest łukowato wygięta wzdłuż długiej osi. Zawarty układ licznych blaszek otacza koncentycznie kanał Haversa- na przekroju poprzecznym widać blaszki jako luki otaczające światło kanału . Istota zbita tworzy zasadniczo ramiona długich dżwigni w szkielecie buduje trzony kości współtworzy także kości osłaniające w czaszce .

Także zbudowana z blaszek kostnych które owinięte ciasno wokół siebie tworzą niewielkie zespoły budulcowe nazwane beleczkani kostnymi konstrukcja działa w przybliżeniu jak resor piórowy w samochodzie amortyzujące uderzenia Jest to konieczne w nasadowych częściach kości uderzających o siebie w stawach Przestrzenie między beleczkami nie są puste Wypełnia je tkanka łączna siateczkowata tworząca czerwony szpik kostny główne żródło krwinek w organiżmie.

Tkanka mięśniowa:

Gładkie:

Poprzecznie prążkowane:

Mięsień swoisty serca:

Zbudowane z komórek kształtu wrzecionowatego ułożonych obok siebie Mięśnie gładkie kurczą się stosunkowo powoli , ale są bardzo wytrzymałe (w ścianach jelita naczyniach krwionośnych

Zbudowane z włókien wielojądrowych Pod mikroskopem widoczne jest charakterystyczne prążkowanie włókien mięśniowych Kurczą się bardzo szybko i szybko się męczą (mięśnie szkieletowe)

Zbudowany z włókien prążkowych które jednak tworzą odgałęzienia łączące się z włóknami leżącymi obok . We włóknach występują charakterystyczne wstawki.

Tkanka nerwowa;

Zadanie: przekazywanie bodźców nerwowych. Podstawowa jednostką strukturalna jest komórka nerwowa – neuron. Zbudowany jest z ciała komórki oraz wypustek którymi komórki nerwowe kontaktują się między sobą.

Wypustki komórek mogą tworzyć włókna nerwowe włókna takie owinięte są często dwiema osłonkami : wewnętrzną – mielinową orza wewnętzrną - schwanna . W osłonce mielionwej zwane są przewężenia Ranviera. Połączenia między wypustkami noszą nazwę synaps Komórki nerwowe są odżywiane oraz ochraniane przez komórki glejowe. Wypustki te to:

Neuryty:

Dendryty:

Długie prowadzące bodźce do komórki nerwowej

Krótkie ale obficie rozgałęzione przewodzące bodźce do neuronu


Krew jako tkanka:

Funkcje :

Umożliwia ominięcie ograniczeń wynikających z reguł dyfuzji prostej;


dostarczając z ukł. oddechowego wszystkim komórką ciała tlenu

zaopatrując je w materiały budulcowe i energetyczne

usuwają zbędne i szkodliwe produktu metabolizmu przede wszystkim CO i wz. azotu

Rola termolegulacyjna - pomaga w utrzymaniu stałej tep. Ciała

Rola immunologiczna - pozwala na utrzymanie swoistości biochemicznej czyli uczestniczyw procesach odpornościowych

Rola w utzrymaniu horneostazy – tworzy płynne środowisko wew. Organizmu

Rola transportowa i koordynacyjna – rozprowadza w organizmie hormony

Budowa:

Nieupostaciowane osocze +/- 50% V Elementów upostaciowanych czyli krwinek 45% V

Jest to żółta ciecz o Ph7,4 rozpuszczone są w niej zw. Organiczne ok. 9% z czego 7-8% to białka: albuminy, globuliny, fibrynogen . Jeżeli osocza pozbawimy fibrynogenu to pozostałość która nie będzie krzepła to plazma krwi. W osoczu jest także rozpuszczona glukoza niewielka ilość wodnych kwasów tłuszczowych bilirubiny hormonów i mocznika Zw. Nieograniczne stanowią niespełna 1% i są głównie NaCl jony Ca K Mg i pochodzące z przemian hemoglobiny Fe. Skałd osocza gwarantuje jego izoosmatyczność w stosunku do tkanek ustroju.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 6 minut