profil

KONKURS WIEDZY O NIEMCZECH

drukuj
satysfakcja 75 % 263 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Niemcy wczoraj i dzis

Berlin - stolica niemiec
Berlin to miasto położone na obszarze Niziny Niemieckiej, w północno-wschodniej części Niemiec, w widłach rzek Szprewy i Haweli. Liczy sobie 3 419 tys. mieszkańców (1991). Po zjednoczeniu Niemiec przejął od Bonn funkcje centrum politycznego, stał się siedzibą parlamentu i rządu.
Do największych osobliwości należy Reichstag- jednoizbowy parlament Rzeszy od 1871-1945, wybierany w wyborach powszechnych.Ciekawym zabytkiem jest Brama Branderbuska z XVIII w

Wart uwagi jest również
legendarny mur Berliński
Najwieksze miasta
Niemieckie.

· Hamburg
· Berlin
· Frankfurt
· Monachium

Najwieksze rzeki Niemiec

Do największych rzek niemieckich należą :

· Ren z Menem należące do zlewiska morza Północnego, długość Renu w granicach Niemiec to 867km· Łaba również uchodząca do m. Północnego, jej długość na terenie Niemiec wynosi 752km· Wereza i Ems także należą do najdłuższych rzek Niemiec
Państwa Graniczne
· Niemcy od północy graniczą z
Danią
· od zachodu z:
Holandią
Belgią
Luksemburgiem
Francją
· od południa z
Szwajcarią
Austrią
· od wschodu z:
Polską
Czechami
Landy Niemieckie

Państwo niemieckie jest podzielone na 16 krajów związkowych- landów:

Landy Niemiec
nazwa Powierzchnia (w tys. Km2) Ludność w milionach Stolica
Badenia-Witembergia 35.7 10 Stuttgart
Bawaria 70.5 11.6 Monachium
Berlin 0.9 3.4 Berlin
Brandenburgia 29.1 2.5 Poczdam
Brema 0.4 0.7 Brema
Dolna Saksonia 47.4 7.5 Hanower
Hamburg 0.8 1.7 Hamburg
Hesja 21.1 5.8 Wiesbaden
Meklemburgia 23.6 1.9 Schwerin
Nadrenia-Palatynat 19.8 3.8 Moguncja
Nadrenia Pn. -Westfalia 34.1 17.5 Dusseldorf
Saara 2.

6 1.1 Saarbrcken
Saksonia 18.3 4.7 Drezno
Saksonia - Anhalt 20.4 2.8 Magdeburg
Szlezwik-Holsztyn 15.7 2.6 Kilonia
Turyngia 16.3 2.6 ErfurtKanclerz NIemiec
Przedstawicielem rządu Niemiec jest Kanclerz. Obecnie funkcję tą piastuje Gerhard Schroeder. Urodził się w 1944 roku. W dniu 27.10.1998 roku został kanclerzem Niemiec. Jego ojciec służył w Wehrmachcie i zginął pod koniec wojny, matka przepracowała 40 lat jako sprzątaczka, by utrzymać pięcioro dzieci. Po skończeniu szkoły podstawowej młody Gerhard został uczniem kupieckim. Pracując, zdał wieczorowo maturę i skończył prawo. Przez 12 lat był adwokatem i bronił m.in. terrorystów z Frakcji Czerwonej Armii. Jako przekonany marksista w 1979 r. został przywódcą Jusos - młodzieżowej przybudówki SPD. Od 1980 do 1986 r. był posłem do Bundestagu, w 1990 r. został premierem Dolnej Saksonii. Schroeder stopniowo odchodził od marksizmu. Dziś uważany jest za specjalistę od gospodarkii. Kanclerz jest żonaty po raz czwarty.


Zjednoczone Niemcy

Mur Berliński wybudowany w 1961 przez władze NRD, w celu zahamowania fali uciekinierów z kraju. Decyzją zwycięskich mocarstw wobec Niemiec po II wojnie światowej Berlin został podzielony, tak jak całe Niemcy, na 4 strefy okupacyjne. Utworzenie w 1949 dwóch państw – Republiki Federalnej Niemiec oraz Niemieckiej Republiki Demokratycznej – nie rozwiązało kwestii Berlina Zachodniego, enklawy terytorialnej wewnątrz NRD. Koncentrowały się wokół niego konflikty.
Usiłowania ucieczki z NRD wielokrotnie kończyły się śmiercią. W licznych próbach przekraczania muru zginęło ok. 80 osób. Pomysłowość i determinacja uciekinierów, którym się powiodło, tworzyła legendę uwidocznioną w specjalnie utworzonym po zachodniej stronie muru muzeum w przejściu granicznym Check Point Charlie.
Mur berliński był jednym z symboli zimnej wojny i podziału Niemiec. Jego obalanie, które trwało od listopada 1989, a zakończyło się oficjalnie 3 października 1990, stało się symbolicznym aktem końca podziałów w Europie i zjednoczenia Niemiec. Ten dzień stał się świętem państwowym dla całych zjednoczonych Niemiec.
Goethe Johann Wolfgang

Njwybitniejszy niemiecki poeta i jeden z najbardziej znaczących w skali światowej, dramaturg, prozaik, uczony, polityk. Związany z romantyzmem, nie zerwał nigdy więzów łączących go z klasycyzmem. Był również myślicielem i uczonym, znawcą wielu dziedzin wiedzy oraz sztuki. Studia prawnicze w Lipsku i Strasburgu.
Autor głośnej powieści Cierpienia młodego Wertera (1774, wydanie polskie 1874). W pierwszym okresie weimarskim pisał liryki i ballady, jak Król olch, a także znane dramaty: Ifigenia w Taurydzie (1787, wydanie polskie 1833), Egmont (1787, wydanie polskie 1885), Torquato Tasso (1789, wydanie polskie 1861).

Znani Kompozytorzy

· Jan Sebastian Bach
Niemiecki mistrz muzyki organowej tworzący w okresie baroku
· Wolfgag Amadeus Mozart
Jeden z trzech największych kompozytorów na świecie (Klasyków Wiedeńskich)
· Ludwig van Beethoven
Wielki kompozytor żyjący na pograniczu klasycyzmu i romantyzmu
Sportowcy pochodzenia
niemieckiego

Do najlepszych sportowców w Niemczech należą :
· Erik Zabel – kolarz
· Michael Schumacher – kierowca wyścigowy
· Martin Schmitt – skoczekNiemieckie koncerny motoryzacyjne


Niemcy są czołowym na świecie państwem w dziedzinie motoryzacji. Najpopularniejsze marki to:
· Volkswagen
· Audi
· Mercedes
· Opel
· PorscheBiblia po Niemiecku
Biblia jest najczęściej kupowaną i tłumaczoną książką świata. Na język niemiecki przełożył ją Marcin Luter. Założyciel protestantyzmu – religii powszechnej w Niemczech.


Nottuln
Gmina Nottuln leży w landzie Nadrenia Pn. – WestfaliaSzkola
Niemieckie dzieci naukę w szkole rozpoczynają w wieku 6 lat.
Szkoła podstawowa w Niemczech trwa podobnie jak w Polsce – 6 lat. Później uczniowie uczęszczają do trzyletniego gimnazjum.

Zwinger

Zwinger to założenie pałacowe w Dreźnie w stylu późnobarokowym, wzniesione 1711-1728 przez M.D. Pppelmanna. Składa się z 4 pawilonów, 2 półkolistych galerii oraz ozdobnej Bramy Koronnej, oraz eklektycznego gmachu Sempergalerie, mieszczącego Galerię Drezdeńską. Pośrodku ogród z fontannami. Zniszczony w 1945, następnie odbudowany.
Zugspitze
Zugspitze to najwyższy niemiecki szczyt. Znajduje się Alpach Wschodnich na wysokości 2962 m n.p.m. Zbudowany ze skał osadowych, głównie wapieni, tworzy rozległy masyw, charakteryzujący się wysokogórską rzeźbą alpejską.
Odwiedzany licznie przez turystów. Popularny wśród narciarzy, u północnego podnóża Zugspitze leży jeden z głównych niemieckich ośrodków sportów zimowych - Garmisch-Partenkirchen.
Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (13) Brak komentarzy
27.9.2011 (15:48)

szkoda że nie napisałaś o morzach chyba że przegapiłam ale super :)))

2.11.2009 (19:59)

cienkie troche daje 4-

14.5.2008 (12:33)

Zal weź sie schowaj z tym !