profil

Znaczenie grzybów w przyrodzie i życiu człowieka

Ostatnia aktualizacja: 2021-02-23
poleca 82% 3127 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Na pierwszy rzut oka nalot na serze i holenderska choroba wiązów mają ze sobą niewiele wspólnego. Oba zjawiska są jednak spowodowane działalnością grzybów.

Grzyby odegrały doniosłą rolę w historii ludzkości – zachodzące dzięki nim procesy fermentacji pozwoliły na otrzymanie chleba, wina, piwa, a także wielu antybiotyków.

Z drugiej strony, wywoływane przez nie choroby niszczą znaczną część upraw rolnych na ziemi. Grzyby odgrywają zasadniczą rolę w obiegu materii w przyrodzie. Rozkładają martwe tkanki roślinne i zwierzęce, uwalniając nutrienty, wykorzystywane przez następne pokolenia roślin i zwierząt.

Niektóre grzyby (np. drożdże) wywołują alkoholową fermentację cukrów. Znane są też gatunki wytwarzające antybiotyki (np. pędzlak — penicylinę).

Dla człowieka grzyby są pożywieniem. Rozróżnia się kilkadziesiąt gatunków i odmian grzybów jadalnych.

W Polsce najbardziej popularne są: borowik, pieczarka, rydz, maślak, gąska, koźlarz. Są one spożywane głównie z powodu wartości smakowych i zapachowych. W stanie świeżym i w przetworach (suszone marynaty, kiszonki, ekstrakty, mączka grzybowa). Są także uprawiane, np. pieczarki, boczniak.

Grzyby jadalne zawierają glikogen, białka, tłuszcze, substancje aromatyczne, enzymy, sole mineralne (zwłaszcza fosforowe i potasowe) oraz witaminy: D, B1, B2, E, K i PP.
Natomiast trujące zawierają związki groźne dla człowieka.

Grzyby powodują rozkład (zgniliznę) drewna wyrządzając duże szkody i pogarszając warunki zdrowotne pomieszczeń (wilgoć, przykry zapach), które zwalcza się bardzo trudno, a polega to na stosowaniu specjalnych preparatów chemicznych, zapobieganie natomiast na impregnacji drewna środkami grzybobójczymi i przestrzeganiu higieny pomieszczeń (np. wietrzenie).

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (4) Brak komentarzy

bardzo się przydało:)

N I e Z a W ooooooDNEEEEEEE

Naprawdę sUper.! Bd się przydałO..;)

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Podobne tematy