profil

Sposoby rozdzielania mieszanin

Ostatnia aktualizacja: 2022-01-18
poleca 82% 4000 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Sączenie (filtracja) - polega na przelewaniu mieszaniny cieczy z ciałem stałym przez sączek z bibuły umieszczony w lejku. W oczyszczalniach ścieków i przemyśle stosuje się w tym celu filtry. Na sączku (filtrze) pozostaje ciało stałe, a ciecz klarowna (przezroczysta) spływa do zlewki (zbiornika).

Sedymentacja - jest to opadanie na dno naczynia cząsteczek ciała stałego w cieczy pod wpływem siły ciężkości (np. w wypadku wody z kredą).

Dekantacja - polega na oddzieleniu ciała stałego od cieczy przez zlanie klarownej cieczy znad osadu.

Krystalizacja - polega na wydzielaniu się z roztworu substancji w postaci kryształków wskutek np. odparowania wody (rozpuszczalnika).

Destylacja - polega na rozdzieleniu składników mieszaniny ciekłej jednorodnej. Wykorzystuje się tu różnice temperatur cieczy. Ciekłą mieszaninę jednorodną umieszcza się w kolbie destylacyjnej podłączonej do chłodnicy. Mieszaninę ogrzewa się, kontrolując na termometrze jej temperaturę. Składniki mieszaniny kolejno - w miarę wzrostu temperatury - zostają odparowane, a ich pary skraplają się w chłodnicy i ściekają do podstawionego naczynia.

Użycie rozdzielacza - jest możliwe, gdy dwie ciecze nie mieszają się ze sobą, tworząc mieszaninę ciekłą niejednorodną o wyraźnej granicy między nimi.

Metody mechaniczne - polegają na mechanicznym rozdzieleniu składników mieszanin niejednorodnych, np. przy użyciu sita, pincetki.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (5) Brak komentarzy

dokładnie to czego szukalam :]

moze i dobre , ale za długie ,o wiele zzadługie ;D ;P .!

Akurat do powtrorzenia

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta