profil

Wyciągi ziołowe stosowane w kosmetyce.

drukuj
satysfakcja 64 % 30 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Gromadzone przez wiele wieków wiadomości o roślinach i ich właściwościach pokarmowych, leczniczych,trujących i innych zostały spisane, tworzą pierwsze źródła syntetycznie ujętej wiedzy przekazywanej ustnie przez pokolenia. Najstarszymi księgami o leczniczych właściwościach roślin są księgi chińskie i indyjskie, papirusy egipskie i wreszcie dzieło ojca medycyny ? Hipokratesa. Późniejszy okres to stopniowe uzupełnianie tej wiedzy nowymi obserwacjami, gdy zaczęto izolować z roślin czyste związki chemiczne oraz poznawać ich właściwości farmakologiczne.

W dzisiejszych czasach człowiek coraz częściej korzysta z dobrodziejstw natury, którymi są zioła. Wiele ludzi woli przygotować swoje własne produkty, oszczędzając zarówno pieniądze, jak i mając pewność, że składniki użyte do ich produkcji są czyste i naturalne.
Podczas przygotowania ziół bardzo ważne jest, aby były w świeżym stanie, kiedy to w roślinie znajduje się najwyższa zawartość olejków eterycznych, witamin i wszystkich pozostałych substancji. Do celów leczniczych, wykorzystuje się części roślin posiadających największą ilość pożądanych składników takich jak korzenie, kłącza, liście, pączki oraz nasiona, zaś do celów kosmetycznych używa się zarówno całych roślin wraz z owocami jak i pojedynczych wyizolowanych z nich substancji. W kosmetyce pielęgnacyjnej stosowane są pod postacią masek, kataplazmów, naparzeń, okładów, składników płynów do twarzy i włosów, kremów,maści, szminek, itp. Dzięki odpowiednim substancjom roślinnym możemy:

walczyć z pękającymi naczynkami
leczyć trądzik
rozjaśnić lub przyciemnić cerę
likwidować stany zapalne oczu, skóry głowy oraz łupież
likwidować szorstkość skóry, nadmierną potliwość i grzybicę
nawilżać odwodnioną skórę
wzmacniać paznokcie
działać przeciwzmarszczkowo

Istnieje wiele sposobów na zastosowanie ziół. Najłatwiejszym sposobem jest oczywiście ich spożywanie, co większość z nas robi codziennie (pietruszkę używamy do sałatek, koperek podajemy z ziemniakami, itd). Wartościowe substancje pochodzące z ziół krążą dookoła naszego organizmu. Oprócz użycia w kuchni, zioła przygotowuje się jako:

napary ? pozwalają wydobyć z roślin substancje czynne do wyciągu wodnego, przyrządza się je z surowców zawierających olejki lotne lub substancje nienadające się do długiego gotowania

odwary ? przygotowuje się je w zależności od rodzaju surowca, rozpuszczalności substancji czynnych w wodzie, odporności na wysoką temperaturę (im twardszy surowiec, tym dłużej go gotujemy)

odwaro-napary ? sporządza się w przypadku jednoczesnego stosowania wyciągów wodnych z surowca wymagającego gotowania i z surowca, którego nie należy gotować

nalewki ? czyli alkoholowy wyciąg z rośliny

maceraty ? zimne

Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy