profil

Zagrożenia naturalne

drukuj
satysfakcja 73 % 133 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Zagrożenia nataralne

Trzęsienia ziemi:
Budowa geologiczna ziemi sprawia, że skorupa ziemska jest niestabilna. Ruchy płty kontynentalnych, scierające się masy sklane są przyczyna uwolnienia się dużej energii w postaci fal sejsmicznych. Zjawisko to jest bardzo powszechne. Co roku rejestruje się około 10000 wstrząsków skorupy ziemskiej. Średnio co 52 dni, na ladzie dochodzi do trzęsienia ziemi o sile przekraczajacej 4 stopnie w dziesięciostopniowej skali Richtera.
Do najgroźniejszych kataklizmów w historii należy zaliczyć trzesienie ziemi w Chinach w 1556 roku, które spowodowało śmierć około 830000 osób. W Europie najwieksze trzesienie ziemi w 1755 roku zniszczyło Lizboną i pochłoneło ok. 60 000 ofiar. W 1976 roku, według nieoficjalnych danych mogło zginąć nawet 650 000osób. W XX wieku najtragiczniejsze w skutkach kataklizmy nawiedziły Sycylię w 1908 roku(75000 ofiar), japonię w 1923 roku (140000) Armenię w 1988 roku (25000) Turcję w 1999 roku (17000)
Trzesienia ziemi powoduja ogromne zniszczenie, w ich wyniku dochodzi nawet do powaznych zmian w ukształtowaniu terenu. Podczas wsponianego w cześniej kataklizmu w japonii w 1923 roku doszło do połączenia wyspy Nojima z półwyspem Chiba.

Wybuchy wulkanów
W rejonach o najwyższej aktywności sejsmicznej wystepuje dodatkowo zagrożenie erupcji wulkaów. w wyniku gwałtownych przemian w skorupie ziemskiej olbrzymie ilosci płynnych skał zwanych magmą wybaostają się na powierzchnię ziemi. Lawa, głazy oraz pył wulkaniczny sa przyczyną olbrzymich znieszczeń oraz pociągają za sobą śmierć setek, a nawet tysięcy obób.
Jedna z największych w czasach nowoztynych erupcja wulkanu Krakatau w 1883 roku wywołała 30-metrową fatę, która spowodowała śmierć 36000 osób i było odczywalna nawet na oddalonym o 18000km kanale La Manche. Olbrzymia ilośc emitowanego do atmosfery pyłu moga pociągnąc za soba zmiany klimatyczne w skali całego globu. Wybuch Pinatubo przyczynił się do obniżenia sredniej temperatury rocznej o pół stopnia, a Krakatau nawet o 1 stopień.
Do najbardziej znanych erupcji wulkanów należy zaliczyć wybuch Wezuwiusza, który w 79roku n.e. zniszczył 2 starożytne miasta: Pompeje i Herkulanum. Prawdopodobnie śmierć poniosło 15000 mieszkańców.Współcześnie najwiecej ofiar pochłonął wybuch Pinatubo w 1991 roku.

Zgineło wówczas ok 700 osób, a 100 000 straciło dach nad głową. Do ciagle niebezpiecznych nalęża włoskie wulkany Wezuwiusz i Etna.

Huragany i traby powietrzne.
Huragany i traby powietrzene wysteouja najczęsciej w klimasie tropikalnym, jednak w wyniku ocieplenia się klimatu Ziemi coraz liczniej pojawiają się na terenach, na których od niedawna były zjawiskiem nieznanym. Siła wiejącego z predkoscia ponad 200km/h wiatru jest ogromna. Powoduje zniszczenia bydynków, wyrywanie drzew, potrafi spietrzyć wodę morską nawet do 30m. Huraganom towarzyszą obfite opady atmosferyczne.
w minionym stuleciu najtragiczniejszym w skutkach był cyklon, który w 1970 roku nawiedził Bangladesz. Szacuje się, że w jego wyniku śmierc poniosło lub zmarło z powodu kleski głodu i epidemii około 300000 osób. Huragany podowują również olbrzymie straty materialne. Szdody wywołane cyklonem "Abdrew" szacuje się na 25 miliardów dolarów.
Trąba powietrzna zwana również tornadem, jest jednym z najgwałtowniejszych zjawisk atmosferycznych, jakie wystepują na ziemi. Powstaje w wyniku zdeżenia się ciepłych i wilgotnych frontów atmosferycznych z suchymi masami powietrza. Wiatr powietrza przemieszcza się z predkoscią ponad 100km/h, pozostawiając za sobą pas olbrzymich zniszczeń.

Powodzie
Powodują duże zniszczenia i pociągają za soba najwieksza liczbę ofiar.
Najczęstszymi przyczynami powodzi są :obfite opady atmosferyczne, gwałtowne topnienia sniegu, sztormy, huragany oraz fale tsunami, ocieplenie klimatu.
Największe powodzie wystepują w Chinach w rejonie wielkich rzek. W 1931 roku w wyniku wystąpienia z brzegów Żółtej rzeki smierć poniosło około 4 miliony osób. W 1953 roku wyjatkowo silny sztorm na Morzu Północnym był przyczyną zalania znacznych obszarów Belgii i Holandii. W powodzi zgineło wówczas ok 1800 osób.
W Polsce do najgroźniejszych rzek należą: Wisła, Odra, Warta oraz rzeki i strumienie górskie.W 1997 roku powórź w dorzeczu Odry spowodowała zalanie ok 2600 miejscowości, smierć ponad 60 osób oraz straty szacowane na prawie 2 miliardy dolarów. Duże szkody przyniosła powódź w 2001 roku, która objeła południowe i centralne rejony kraju.

Śnieżyce
Niespodziewane i obfite opady śniegu moga sparalizować życie na znacznych obszarach. Powoduja zakłócenia, a nawet całkowity zastój komunikacji, zrywając linie energetyczne i telekomunikacyjne, odcinając w ten sposób całe miejscowości od swiata. Śniezyce są szczególnie niebezpieczne na teranie, gdzie śnieg znany jest jedynie z filmów i telewizji. W 1998 roku silny wiatr połaczony z opadami sniegu spowodował powazne zakłócenia w Izraelu, Egipcie i Libanie.
Opady sniegu moga byc również groźne, gdy pojawią sie w okresie jesiennym lub wiosennym. W 1816 rokumieszkancy stanu Vermont po wyjątkowo łagodniej zimie , zostali zaskoczenie gwałtownymi burzami snieznymi w połowie czerwca.

Mrozy
Skrajnie niskie temperatury, podobnie jak śniezyce, są szczególnie niebezpieczne w rejonach, gdzie zima stanowi jedynie kalendarzową pore roku. Długotrwałe mrozy sieganące 50-60 stopni C poniżej zera sparaliżowały zycie na Syberii.
Nieskie temperatury powodują uszkodzenia torów kolejowych, linii energetycznych i telekomunikacyjnych oraz wodociągów. W Polsce mróz nie jest zjawiskiem rzadkim, co roku ginie w wyniku zamarzniecia kilkadzieciąt osób. najczesciej sa to bezdomni i osoby w stanie upojenia alkoholowego.

Upały
Skrajnie wysokie temperatury również stanowią wysokie zagrożenie dla życia człowieka. Tylko w Stanach Zjednoczonych w latach 1936-1975 w ich wyniku zmarło około 20000 osób. W 1995 roku w samym Chicago a powodu upwłów starciło życie ok 600osób.
Wysokie temperatury są szcególnie niebezpieczne dla mieszkańców umiarkowanej strefy klimatycznej. W 2000roku w rejonie Bałkanów odnotowano temperatury powyżej 45 C. Śmierć poniosło ponad 60 osób. Ochroną przed skutkami upałów może być odpowiedni ubiór, spożywanie dużej ilości płynów zawierających sole mineralne, unikanie alkoholu.
Upały powodują znaczne straty materialne. Wysokie temperatyry niszczą powierzchnię dróg, tory kolejowe oraz linie energetyczne.

Susze
Z wysokiemi temperaturami wiąże się inna klęska zywiołowa- susza. Jest to zjawisko rozciagniete w czasie, związane z długotrwałym niedoborem wody na danym obszarze. Powoduje zniszczenie gleby i upar rolnych, co może pociagnąc za sobą klęskę głodu. Najczęściej susze występują na obszarze Afryki, na przykład Etiopii od 1985 roku brat pozywienia na skutek długotrwałej suszy był przyczyną śmierci 800000 ludzi.
W Polsce również zdarzają się krótkie, kilkutygoniowe okrasy suszy. Sa one szczególnym zagrożeniem dla rolnictwa i bezpieczeństwa pożarowego. Pogarszają bilans wodny, zwłaszcza ogólny deficyt wody w naszym kraju jest większy niż w Egipcie.

Pożary
Susze są również przyczyną pożarów. Brak opadów w Australii w latach 1982-1983 spowodowały zapalenie się lasy eukaliptusowego w pobliżu Melboure. W wyniku pożaru śmierć poniosło 75 osób. Spaliło sie miasteczko Macedon oraz 330000ha lasów i pól uprawnych. W 1988 roku suzza w słynnym amerykanskim Parku Narodowym Yellowstone wywołała pożarm który zniszczył ponad 10000 ha lasów.

Lawiny i opuwiska.
Lawiny wystepują niemam we wszystkich rejonach górskich. Do zejscia lawiny śnieżnej dochodzi, gdy olbrzymie masy śniegu nie mogą utrzymac się na stoku górskim. Najczęściej przyczyną są nawet niewielkie zmiany pogody. Jednak i zwykła ludzka niefrasobliwość potrafi spowodowac zejście lawiny, wywałanie drganiem powietrza (hałasem, krzykiem)
Zdaniem niektórych historyków, pod alpejską lawiną w 218 roku p.n.e. Zgineła połowa liczącej 38000 wojowników armi Hannibala. Współcześnie do najtragicznejszych w skatkach zaliczyc należ lawiny w Alpach. W styczniu 1951 roku w Szwajcarii i Austrii lawiny pochłoneły 240 istnien ludzkich, a 45000 osób zostało całkowicie odcietych od świata. Olbrzymie lawiny schadza również w Andach. 10 stycznia 1962 roku perywianskie miasto Ranrahirca oraz 6 pobliskich wiosek zostało zasypanych 13000 000 m3 śniegu. Śmierć poniosło ok 4000 osób. Zagrożenie lawionowe wystepuje również w Himalajach, gdzie każdego roku z powodu lawin ginie około 50 osób.
Bardzo niebezpieczne są lawiny błotne oraz osuwiska ziemi i skał. Zjawiska te są wynikiem przede wszystkim obgitych opadów atmosferycznych, wybuchów wulkanów i trzęsień ziemi. W listopadzie 1985 woku wybuch wilkanu Nevado del Ruiz spowodawał gwałtowne topnienie śniegu i lodowców. W efekcie powstała gigantyczna lawina błotna, która z prędkością 150km/h zsuneła się na kolumbijskie miasto Armero. Zgineło około 25 000 osób. Osuwiska i lawiny błotne szęsto występują w rejonie deszczów monsunowych. Co roku w Chinach, Indiach i Nepali giną w ich wyniku dziesiątki osób.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (6) Brak komentarzy
21.9.2008 (15:05)

Własnie to co z tego że ty masz to w książce... ja np tego nie mam i też mi się baardzo przydało..:)

16.9.2008 (17:50)

A mi się przydało, błędy poprawiłam, a w żadnej książce tego nie miałam. Dziękuje.

14.9.2008 (19:12)

Przepisane z książki.

Typ pracy